سه شنبه, 01 مرداد 1398

زئولیت یا آنزیمیت در فیلترهای تصفیه آکواریوم


يكي از مواد شيميايي كه به تازگي در فيلتر هاي تصفيه استفاده مي شود زئوليت است که آمونیاک آب را تا حدی خنثی می کند. اگر آکواریوم شما سیکل نیتروژن را طی کرده باشد مي توانيد از آن به صورت مقطعي استفاده كنيد.

البته توجه داشته باشيد كه اين ماده فقط در آكواريوم هاي آب شيرين كاربرد دارد و در آب شور هيچ اثري نخواهد داشت و نمي تواند آمونياك را از آب خارج كند.

زئوليت را زمانی استفاده می کنید كه شما احساس می کنید حجم بیولوژیک فیلتر کفایت نمیکند و هنوز ميزان آمونياك آب شما بیش از میزان استاندارد است .باید توجه کنید که زئولیت آمونیاک آب را جذب می کند و اگر آكواريوم شما در حال گذراندن سيكل ازت است بهتر است از آن استفاده نكنيد. زئوليت را قبل از مصرف باید خوب بشورید.

نام تجاری آن آنزیمیت است و علاوه بر فروشگاه هاي لوازم آكواريومي مي توانيد آن را در فروشگاههای عرضه خوراک دام و طیور و آبزیان پیدا کنید .

در حال حاضر سه نوع دامي ،طيور و آبزيان آن در بازار موجود است كه نوع دامي بسيار نرم آسياب گشته و شبيه آرد است و براي مصرف در تانك ماهيان زينتي توصيه نمي شود اما دو نوع طيور و آبزيانش در دانه بندي درشت تري آماده شده و براي استفاده در فيلتر مناسب است.

 

زئوليت نيز بعد از مدتي مانند رزين خاصيت خود را از دست مي دهد و براي احياء آن (اگر نخواستيد مي توانيد باز هم تازه اش را از بازار بخريد) مي توان آن را در محلول يك درصد كلريد سديم(نمك معمولي) فرو برد و براي مدتي رها كرد.
البته خشك كردن آن را نيز پيشنهاد ميدهند كه به خوبي روش اول نيست .
اگر چه از زئوليت ميتوان براي خنثي كردن ميزان بالاي آمونياك در آكواريوم آب شيرين استفاده كرد ولي باید به این نکته توجه داشت که زئوليت نميتواند نيتريت را از آب جدا كند و فقط آمونياك آب را مي گيرد. اگر در سيستمهايي كه جديدا راه اندازي شده اند و سيكل ازت در آنها شكل نگرفته است ، آب مرتب عوض نشود؛ شاهد مسوميت با نيتريت خواهيم بود. در اين حالت شما آمونياك را اندازه مي گيريد و مي بينيد كه ميزانش كم است و خيالتان راحت مي شود، غافل از اين كه ميزان زيادي از آن تبديل به نيتريت شده. پس مواظب باشيد.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :21
بازديد روز گذشته :60
بازديد اين هفته :81
بازديد اين ماه :1374
مجموع آمار بازديد ها :111270

درحال حاضر 5 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.