شنبه, 25 خرداد 1398
تکثیر و تولید آبزیان

تکثیر و تولیدمثل ماهیان همواره یکی از جذابیت های مادی و معنوی برای آکواریوم دارها و پرورش دهندگان آبزیان و ماهی ها بوده و هست. از آنجا که ذهن آدمی همواره حسابگر بوده، اینکه شما یک جفت ماهی داشته باشید و از آن دو 100 عدد ماهی به دست آورید خود به خود برای مغز شما یک موفقیت و پیروزی به حساب می آید و از طرفی احساس انسان نیز درگیر این موضوع می شود چرا که بچه ماهی ها یکی از جالبترین و زیباترین موجودات دنیا هستند و دیدن آن همه موجود کوچک و دوست داشتنی، یکجا، که با هم بزرگ می شوند و رشد می کنند نوعی حس پدرانه یا مادرانه را در انسان تقویت و اشباع می کند.

شبکه کردن تمام آکواریوم ها و اتصال آنها به دستگاه تصفیه

حال نوبت می رسد به ایجاد وسیله ارتباطی آکواریوم ها با یکدیگر، به گونه ای که آب بین تمام آکواریوم ها در جریان باشد ولی ماهی ها نتوانند از آکواریومی به آکواریوم دیگر بروند.

اولین گام برای این منظور آن است که در شیشه های جانبی و تیغه ها سوراخ ایجاد کنیم. برای این کار کافی است از مغازه و یا محلی که شیشه را خریداری می کنید بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد، مته های مخصوصی برای این کار وجود دارد که در اندازه های مختلف شیشه را می برند.

قطر این سوراخ ها را باید از قبل مشخص کرده باشید. برای تیغه هایی که جهت جدا کردن آکواریوم ها استفاده می شوند اهمیتی ندارد که این سوراخ ها چه اندازه باشند ولی برای دیواره های جانبی آکواریوم ها اندازه و محل این سوراخ ها مهم است.

اندازه سوراخ های مذکور باید  متناسب با لوله و یا شلنگی باشد که قرار است از آن رد شود و دو آکواریوم را به هم وصل کند. انتخاب لوله هم با خودتان است ولی بهتر است از چیزی استفاده کنید که قابلیت انعطاف داشته باشد و از طرفی هم تا نخورد (چون تا خوردگی باعث بسته شدن مسیر آب می شود).

خود من قطر 1.5 تا 2 اینچ که حدود 4-5 سانتیمتر می شود را برای لوله ترجیه می دهم. لوله های سبز انتخاب مناسبی هستند که در مورد آن در مقاله ی مربوط به اتصال لوله ها توضیح داده ام همچنین در ادامه توضیح می دهم که چطور ورودی و خروجی لوله ها را با توری و ابر بپوشانید که موجب مکیده شدن بچه ماهی ها نشود.

فلشهای قرمز محل سوراخ ها را نشان می دهند. مکان سوراخ ها درست سطح آب آکواریوم شما خواهد بود پس آن را زیاد پایین نگیرید.

خوب حالا باید آکواریوم ها را به هم وصل کنیم تا شبکۀ مورد نظر را ایجاد کرده باشیم.

این مورد یک لوله کشی کامل است و شوخی بردار هم نیست...کمی نشتی و یا شل و سفت شدن برایتان ایجاد دردسر خواهد کرد پس بهتر است یا کار بلد باشید و یا از کسی که بلد است کمک بگیرید.

آکواریوم ها را روی طبقات قرار داده و جای آنها را محکم کنید و سپس فاصله بین آنها را که قرار است با لوله به هم وصل شوند اندازه گیری نمایید تا اندازه لوله هایی که باید بریده شود معلوم گردد.

شما برای این کار دو حالت دارید

حالت اول این است :

1-  آب از دستگاه تصفیه خارج شده وارد آکواریوم اولی شود

2- به ترتیب از آکواریوم 2 و 3 و ... تا آکواریوم آخری یک به یک عبور کند

3-  از آکواریوم آخری به فیلتر برگردد

در این حالت شما یک سیکل ساده خواهید داشت و آب از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج می شود. آکواریوم های هر طبقه را باید به هم وصل کنید و آکواریوم آخری از طبقۀ بالا به آکواریوم اولی از طبقه پایین متصل می شود، باز به ترتیب آب از آکواریوم های آن طبقه عبور می کند و از آخرین آکواریوم به اولین آکواریوم طبقه زیرین می ریزد و باز هم تمام آکواریوم ها را دور زده و وارد فیلتر می شود.

اگر به شکل دقت کنید فلشها مسیری را که آب باید بین آکواریوم ها طی کند نشان می دهند و هر رنگ معرف یک طبقه خواهد بود.

برای این کار باید فیلتری تهیه کنید که حداکثر قدرت آب برای یک آکواریوم 400 لیتری در نظر گرفته شده. یعنی فیلتری که پمپ آن بتواند 0.6 لیتر در ثانیه آب را جابجا کند، چون اگر فیلتری قویتر از این تهیه کنید شدت جریانی ایجاد می کند که انگار در آکواریوم های شما سیل راه افتاده و عملاً آکواریوم های شما غیر قابل استفاده برای تکثیر ماهی خواهند شد. همچنین فقط از مارک های معتبر مانند اهیم استفاده کنید چون فشار زیادی به پمپ فیلتر وارد می شود و مارک های متفرقه خیلی زود ضعیف و در نهایت بلااستفاده می شوند.

اما این حالت ایرادی دارد که نمی شود از آن گذشت. شما درست است که آکواریوم هایی دارید که به تنهایی 150 لیتر حجم دارند. ولی در جمع شما 6000 لیتر آب دارید که با این دستگاه ضعیف تقریباً انگار تصفیه نمی شود. در این حالت هر 3 ساعت یک بار تمام آب آکواریوم ها از فیلتر تصفیه خواهد گذشت و این برای باکتری هایی که اکوسیستم شما را می سازند اصلاً خوب نیست.

در حالت عادی باید تقریباً هر نیم ساعت 3بار این اتفاق بی افتد.

اما با حالت بالا هم می شود سر کرد.

حالت دوم :

اگرچه کمی در لوله کشی دردسر بیشتر دارد ولی نتیجه آن به مراتب بهتر و تخصصی تر است.

در این حالت شما خروجی پمپ را به چهار قسمت تقسیم می کنید و برای هر قسمت هم یک شیر تنظیم فشار در نظر می گیرید.

هر قسمت روی یک ردیف از آکواریوم ها قرار می گیرد به این صورت که لوله ها از روی آکواریوم ها رد می شود و قسمتی از لوله را که بالای هر آکواریوم قرار می گیرد سوراخ سوراخ می کنیم تا آب به صورت آبشاری درون آکواریوم های طبقه بالایی بریزد و ته هر لوله را هم می بندیم. خوبی اینگونه ریختن آب در آن است که اول جریان شدید ایجاد نمی کند و دوم اکسیژن فوق العاده زیادی را در آب حل می کند که شما را از هر گونه هوادهی دیگری بی نیاز می نماید.

آکواریوم ها را به صورت عمودی به هم وصل می کنیم تا هر آکواریوم با آکواریوم زیری خود مرتبط باشد

از طرف دیگر برای آکواریوم های طبقه پایینی هم خروجی هایی مجزا در نظر می گیریم و خروجی های هر ردیف را به یک لوله وصل می کنیم تا در نهایت آب به 4لوله بریزد و از آنجا به یک لوله و نهایتاً به فیلتر بازگردد.

در شکل یک ردیف را با لوله های آبی به طور کامل از نمای بغل ترسیم کردم، لوله های سبز هم چهار خروجی و چهار ردیف دیگر را نشان می دهند که برای شلوغ نشدن تصویر آن ها را نکشیدم.

 

شیرها در ابتدای هر لوله اصلی قرار خواهند گرفت و وجود آنها الزامی است تا بتوانید فشار را به طور یکنواخت در 4 لوله تقسیم کنید. می توانید برای هر ردیف از آکواریوم ها (ردیف عمودی) یک شیر مجزا در نظر بگیرید. خوبی این کار در آن است که اگر به هر دلیلی لازم شد (مانند زمان بیماری) می توانید یک ردیف آکواریوم را از بقیه جدا کنید؛ یا در زمانی که در یک آکواریوم نوزادهای تازه هچ شده دارید و نمی خواهید که در خطر قرار بگیرند و توسط لوله ها مکیده شوند و ...

انتخاب و اتصال لوله ها در کارگاه پرورش ماهی خانگی

برای لوله ها بهترین انتخاب لوله های جدیدی است که به عنوان لوله های سبز و یا شبیه به آن به بازار آمده و در ساختمان ها به جای لوله های فلزی استفاده می شود.

این لوله ها به لوله سبز هم معروف هستند و خوبی که دارند این است که بسیار سبک و مقاوم هستند، انعطاف دارند و از همه مهمتر اینکه به هم متصل کردن آنها راحت است. لوله ها خود بست هایی دارند که می توان به کمک آنها 2لوله را به هم وصل کرد حتی انواع شیرها و زانو ها و ... همه چیز مهیا است.

 

 

 

وقتی لوله را داخل آکواریوم می کنید باید چیزی حدود 5 سانتیمتر آن داخل آکواریوم باشد و محل اتصال لوله و شیشه باید کاملا با چسب آکواریوم آب بندی شود. بعد باید برای این خروجی یک تور هم درست کنید تا ماهی ها از آن رد نشوند. کار ساده ایست و کافی است یک پارچه توری را بردارید و دور آن را کش بدوزید و دور لوله بیندازید. کش را تنگ بگیرید که کامل روی لوله محکم شود و با فشار آب مکیده نشود. اگر این توری را بزرگ بگیرید بهتر است چون گاهی اوقات نیاز است تکه ای ابر داخل لوله فرو کنید تا جریان آب خیلی کم شود (مثلا وقتی نوزاد تازه هچ شده دارید) در این شرایط توری می تواند ابر را نگه دارد تا ابر به داخل لوله ها مکیده نشود.

هوادهی یک کارگاه پرورش ماهی خانگی

آب غنی از اکسیژن نقش بسزایی در تولید مثل و سلامت ماهی ها دارد و هوادهی آکواریوم همیشه اولین دغدغه کسانی است که به نگهداری ماهی مشغولند. این امر در پرورش و تکثیر ماهی ها هم اهمیت بسیاری دارد.

برای این کار به یک کمپرسور هوا نیاز دارید که بتواند 6000 لیتر را هوادهی کند

مدل های مختلفی در بازار موجود است و بیشتر فروشگاه های لوازم آکواریومی هم دارند.

برای هوادهی هر کدام از آکواریوم ها یک سنگ هوا کافیست که بهتر است دایره ای هم باشد. باید از ترمینال های با کیفیت برای تقسیم هوا استفاده کنید چرا که فشار هوای کمپرسور خیلی بیشتر از یک پمپ معمولی است و البته پمپ را هم باید خارج از محیط زندگی قرار دهید چون سر و صدای خسته کننده ای دارد.

 

اگر لوله کشی سیستم تصفیه تان را مطابق آنچه در مقاله مربوطه گفتم ساخته باشید نیازی به استفاده از کمپرسور هوا ندارید و فقط جهت موارد ضروری می توانید آن را یدک داشته باشید.

سیستم تصفیه برای یک کارگاه پرورش ماهی خانگی

دستگاه تصفیه شما باید مطابق با حجم آبی باشد که شما نیاز دارید در جریان باشد... شما 5400 تا 6000 لیتر آب خواهید داشت که قرار است در سیستم به گردش در آمده و تصفیه شود. پس باید فیلتر داشته باشید که بتواند در هر دقیقه بین 500 تا 600 لیتر آب را جابجا کند اما این فیلتر فشار زیادی در مکش و بازگرداندن آب خواهد داشت که برای آکواریومی پر از بچه ماهی و ... مناسب نیست. برای همین شما باید مطالب بخش لوله کشی و اتصال آکواریوم ها به هم را مطالعه کنید تا راه های کنترل این فشار را یاد بگیرید.

البته می توان از فیلتر های خیلی ضعیفتر هم استفاده کرد و حالت گفته شده صرفا یک حالت ایده آل و بر اساس محاسبات است.

همچنین این فیلتر را باید از سرامیک و الیاف پر کنید تا محل مناسبی برای طی شدن چرخه نیتروژن و تولید باکتری های مفید در اکوسیستم شما باشد.

راه دوم ساخت یک فیلتر به دست خودتان است که من شخصا این یکی را ترجیه می دهم، چون هم می توان فیلتر قویتری ساخت و هم اینکه می توان در صورت لزوم قطعات آن را تعویض نمود.

هزینه کمتری دارد و در نهایت چیزی مطابق نیاز خواهد بود.

برای ساختن چنین فیلتری برای 36 آکواریومی که ما داریم، ابتدا نیاز به یک واترپمپ دارید که بتواند دبی 4لیتر در ثانیه را جابجا کند. این طور پمپ ها را می توانید به آسانی در خیابان طالقانی پیدا کنید. انواع مختلفی دارند که بسته به نیاز شما خواهد بود. بعضی از آنها را خارج از آب و برخی دیگر را داخل آب می گذارند و قیمت ها و مارک های مختلفی دارد.

مرحله دوم ایجاد یک مخزن تصفیه است که برای این کار راههای مختلفی خواهید داشت.

می توانید یک سامپ مانند آنچه در این مقاله نشان دادم بسازید.

ساخت سامپ

می توانید یک ستون تصفیه بسیار ساده و در عین حال کارآمد به صورت زیر بسازید :

یک آکواریوم با ارتفاع هرچه بیشتر بهتر

برای حجم کل آب موجود در مثال ما (که 6000 لیتر بود) بین 2 تا 4 درصد حجم کل باید در ستونی که می سازیم، آب جای بگیرد و حجم مواد درون فیلتر را نیز باید از آن کم کنیم.

ما 3 درصد را در نظر قرار داده و محاسبات به این صورت می شود که باید در ستون تصفیه ما 180 لیتر آب جای بگیرد.

به ازای هر 800 لیتر به 1 کیلو سرامیک نیاز داریم و برای 6000 لیتر می شود 7.5 کیلو.

برای هر کیلو سرامیک 3000 سانتیمتر مکعب فضا نیاز است پس برای 7.5 کیلو می شود 22500 سانتیمتر مکعب فضایی که سرامیک اشغال می کند. یعنی 22.5 لیتر.

25 لیتر هم برای الیاف در نظر می گیریم

10 لیتر بیوبال و اگر لازم شد در بعضی موارد زغال اکتیو

با جمع موارد بالا مجموع مواد داخل فیلتر ما 57.5 لیتر جا نیاز دارد که آن را به 180 اضافه می کنیم و می شود 237.5 یا همان 240 لیتر. این حجم مخزن ما خواهد بود و برای اطمینان از سرریز نشدن ما حجم مخزن را تقریباً دو برابر می گیریم یعنی 500 لیتر.

یک ستون 500 لیتری را می توان با شیشه 10 میل و سطح مقطع 60 در 60 و ارتفاع 140 سانتیمتر به کمک بست های فلزی جهت استحکام بیشتر ساخت. اما کمی سخت خواهد بود و البته کار هر کسی نیست. درست در یکی از شیشه های جانبی و در پایین باید خروجی ستون تصفیه در نظر گرفته شود. ورودی آن نیز از بالا خواهد بود.

به این سوراخ می توانید یک شیر گازی مهره دار وصل کنید و لوله خروجی را به آن متصل نمایید تا هر زمان که نیاز شد بتوانید آن را باز و بسته کنید.

البته می توانید این شیر را هر کجا در مسیر لوله خود قرار دهید. به هر حال آب از این قسمت خارج خواهد شد.

اگر ساخت آکواریومی محکم با این ارتفاع برایتان سخت است می توانید از 2 مخزن استفاده کنید که یکی برای سرامیک و دیگری برای ابر و بیوبال به کار رود و مخزن ها را در 2 ارتفاع قرار دهید تا آب خود به خود از مخزن اول به دومی بریزد و از آنجا دوباره به سیکل آکواریوم های شبکه وارد شود.

محل قرارگیری پمپ در هر دو مورد به خود شما بستگی دارد و اینکه پمپ شما اصلا داخل آب خواهد بود یا خارج از آن. اگر لازم باشد داخل آکواریوم ها جا برای پمپ خواهید داشت چون ما حجم آکواریوم ها را دوبرابر نیاز در نظر گرفتیم. اما مهم این است که پمپ باید آب را از سوراخ پایینی بکشد بیرون و یا اینکه آب را از داخل (ولی باز هم از همون سوراخ پایینی) به بیرون هل بدهد. پس در قرار دادن پمپ این مورد را در نظر بگیرید.

یادتان باشد که هر چیزی را که به سوراخ پایینی وصل می کنید با چسب آکواریوم کاملاً آب بندی کنید.

 

همیشه چند فیلتر اینترنال مناسب داشته باشید که در موارد لازم بتوانید از آنها استفاده کنید.

اندازه آکواریوم های مورد نیاز برای کارگاه پرورش ماهی خانگی

اکثر ماهی ها برای تولید مثل به ازای هر جفت بین 40 تا 80 لیتر آب نیاز دارند. برای سایز کردن (بزرگ کردن) بچه ماهی ها هم به فضایی بین 50 تا 100 لیتر آب نیاز خواهید داشت که من در اینجا سعی کردم سیستم را طوری طراحی کنم که امکان تکثیر و سایز کردن هر نوع ماهی را توام با هم داشته باشید.

برای شروع به آکواریوم هایی به ابعاد 100 × 30 × 50 نیاز داریم به صورت زیر :

این ها آکواریوم هایی در حجم 150 لیتر هستند که به کمک تیغه یا توری می توانید آنها را به دو یا سه و حتی چهار قسمت تقسیم کنید که کارآیی های مختلفی را برای شما ایجاد می کند و از طرفی بزرگترین اندازه مورد نیاز را برای سایز کردن یک دسته ماهی در اختیار خواهید داشت. در ادامه به طور کامل توضیح خواهم داد که چطور این آکواریوم ها را بسازید یا سفارش دهید که برایتان بسازند و چطور از آنها استفاده کنید.

اگر فاصله بین آکواریوم ها را در طول 4 متری اتاق 10 سانتیمتر در نظر بگیریم، می توانیم 3 آکواریوم در طول اتاق جای دهیم و این کار را در چهار ردیف به شکل زیر می توان انجام داد.

هر کدام از ردیف ها را نیز می توان تا سه طبقه در نظر گرفت که طبقه اوّل (پایینترین طبقه) را جهت آکواریوم های قرنطینه و ... در نظر می گیریم و در دو طبقه دیگر می توانیم به پرورش ماهی ها بپردازیم.

با این حساب ما 36 آکواریوم 150 لیتری در اختیار داریم که می توانیم در هر لحظه آنها را تبدیل به 72 آکواریوم 75 لیتری و یا 108 آکواریوم 50 لیتری کنیم.

برای تصفیه و به جریان در آوردن این حجم آب نیاز به دستگاه و سیستم تصفیه مناسب و کارآمدی داریم که بتواند همزمان اکسیژن دهی و تصفیه کافی را برای آکواریومها ایجاد کند.

مسلماً نمی توان برای هر آکواریوم یک فیلتر اکسترنال تهیه کرد و از طرفی فیلترهای اینترنال هم کارآیی های مورد نیاز برای این کار را ندارند. پس بهترین راه این است که سیستم یکپارچه ای طراحی کنیم که در آن تمامی آکواریوم ها جرئی از یک شبکه بزرگ باشند که در قسمتی جداگانه آب آن تصفیه می شود و به سیستم باز می گردد. طراحی این شبکه کار آسانی خواهد بود و تنها نیاز به کمی حوصله و دقت دارد. در یک مقاله جداگانه به این موضوع پرداخته شده.

اوّلین چیزی که در این کار اهمیت خواهد داشت قفسه هایی است که آکواریوم های شما روی آن قرار می گیرند. این قفسه ها را باید بسیار محکم بسازید و از آن مهمتر ثابت بودن آنهاست. اگر می خواهید بعداً به دردسر نیفتید حتی این قفسه ها را به تیرآهن های داخل دیوارهای اتاق جوش دهید چرا که یک سر خوردن، یک شکستگی و یا یک زلزله حتی ضعیف می تواند تمامی زحمات شما را به یک سیل تبدیل کند که اگر کسی در اتاق باشد به خسارات جانی هم منجر خواهد شد.

مطلب دوم ساخت خود آکواریوم هاست که نیاز به تغییراتی دارد. شما باید آکواریوم ها را طوری بسازید که هر زمان نیازبود آنها را به چند قسمت تقسیم کنید...برای این کار باید از قبل آماده باشید. آکواریوم ها را طوری بسازید که مانند کشو، ریل هایی برای داخل کردن تیغه جدا کننده داشته باشند.

همچنین فاصله طبقات را طوری بگیرید که جا برای وارد و خارج کردن تیغه ها داشته باشید و بعد از ساختن قفسه ها به یاد این موضوع نیفتید

این ریل ها را می توانید از شیشه 4میل به صورتی که در شکل می بینید با چسباندن تکه های کوچک در بالا و پایین شیشه های جانبی ایجاد کنید. نقطه چین های قرمز محل قرار گیری تیغه ها را در آینده نشان می دهد. با تیغه 1 می توانید 2آکواریوم 75 لیتری ایجاد کنید و با تیغه 2 یا 3 می توانید 2 آکواریوم 100 و 50 لیتری ایجاد کنید و در نهایت با استفاده از هر دو تیغه 2 و 3 می توانید سه آکواریوم 50 لیتری داشته باشید.

برای آکواریوم ها درب هایی بسازید که هم بتوانید آن را نصفه باز کنید و هم بتوانید آن ها را کامل بردارید... بهتر است یک شیشه به اندازه کل مساحت بالای آکواریوم انتخاب کنید و آن را از وسط (از طول) به دو قسمت ببرید و وسط آن را با چسب آکواریوم بچسبانید تا حالت لولا بگیرد و بشود هم نصفه و هم کامل آن را باز کرد.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :56
بازديد روز گذشته :67
بازديد اين هفته :353
بازديد اين ماه :977
مجموع آمار بازديد ها :109015

درحال حاضر 10 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.