شنبه, 25 خرداد 1398
تغذیۀ آبزیان و ماهی ها

خوراک و خوردن، اولین و مهمترین نیاز هر جانداری در دنیای مادی می باشد. هیچ چیزی به اندازۀ جذب آنچه بدن ما نیاز دارد برایمان حیاتی و مهم نیست. پس رابطۀ مستقیمی بین خوراک و زنده ماندن، خوراک و سلامت، خوراک و خوش بودن و راحت زیستن برای همۀ موجودات زنده وجود دارد. موجود زنده ای که غذای مناسب و کافی در اختیار داشته باشد با سلامت کامل زندگی می کند و تولید مثل زیاد انجام می دهد و شرایط روحی مناسبی نیز خواهد داشت. آّبزیان نیز از این مهم مستثنی نیستند و ماهی هایی که خوب تغذیه می شوند، معمولاً بهترین ها هستند.

نوزاد گوپي

گوپی يك ماهي كاملاً آشنا از خانواده زنده زاها است كه هر جايي مي توانيد آن را پيدا كنيد و بخريد.

كافي است يك گوپي ماده داشته باشيد و منتظر بمانيد تا زايمان كند.

اگرچه گوپي ها بي دردسرترين ماهي براي توليد مثل هستند، ولي متأسفانه ماهي ماده عادت دارد بچه هايش را بخورد. براي جلوگيري از اين امر شما بايد زمان دقيق زايمان ماهي را بدانيد و در روزهاي نزديك به زايمان آنقدر به ماهي غذا بدهيد كه ديگر جايي براي خوردن بچه ها نداشته باشد و يا اينكه از زايشگاه استفاده كنيد. زایشگاه ها با قیمت نه چندان زیاد می توانید از فروشندگان لوازم پرورش ماهی و آکواریومی ها تهیه نمایید.

معمولاً زماني كه نزديك زايمان ماهي ماده مي رسد، قسمت انتهايي شكم كه نزديك به مقعد ماهي است تقريبا سياه رنگ مي شود.

گوپي ماده مي تواند تا 6 ماه بدون ماهي نر بارور شده و در هر بار زايمان بين 5 تا 50 نوزاد به شما تحويل دهد (به نسبت اندازه ماهي ماده). اين ماهي خيلي زود هم رشد مي كند و از آنجا كه نوزاد آن زنده به دنيا مي آيد، دردسرهاي نگهداري ندارد و نوزاد بلافاصله شروع به زندگي عادی مي كند.

بچه گوپي غذاي مورد علاقه ماهي هايي مانند ديسكس و آنجل است و براي ترغيب ماهي به توليد مثل و رفع مشكل بي اشتهايي ماهي ها بسيار مفيد است.

با ارزانترين و ساده ترين غذاها تغذيه مي شود و اگر تنها نگهداري شود بيماري خاصي نيز نخواهد گرفت. البته براي اينكه بخواهيد اين ماهي را در رژيم غذايي ماهي هايتان جاي دهيد بايد حداقل 6 ماده و 2 نر بالغ داشته باشيد تا بتوانيد هفته اي يك يا دو بار با نوزاد گوپي از ماهي هايتان پذيرايي كنيد.

گوپي هاي بالغ هم خوراك بسيار مناسبي براي ماهيان گوشتخوار و لاكپشت ها وخرچنگ ها هستند. پس اگر مي خواهيد واقعاً به طور حرفه اي از آكواريومتان نگهداري كنيد به نظر من بهتر است يك آكواريوم به اندازه آكواريوم اصلي داشته باشيد و فقط در آن گوپي نگه داريد. مطمئن باشيد ضرري نمي كنيد چون ماهي از زمان تولد 3-4 ماه طول مي كشد تا به اندازه اي برسد كه شما آن را بفروشيد. گوپي ها از جفتي 1500 تا 3000 تومان قيمت دارند و اين مبلغ زماني جالب مي شود كه شما 50 جفت گوپي را فقط با روزي 3بار غذا دادن در مدت 3 ماه به اين اندازه رسانده باشيد. جالب اين است كه در ماه دوم شما 50 جفت گوپي ديگر داريد و در حقيقت اگر درست عمل كنيد هر ماه همين تعداد ماهي داريد.

مي بينيد كه اگر از گوپي به طور مستقيم به عنوان غذا استفاده نكنيد هم، مي توانيد با فروش گوپي هايتان براي ماهي ها غذاي درجه يك بخريد.

كرم خوني

یکی از محبوب ترین خوراک هایی که می توان به کمک آن هر آبزی را به اشتها آورد کرم خونی است. این موجود ساده در واقع نوزاد نوعی پشه است به نام Chironomus که تقریبا در تمام نقاط مرطوب کرۀ زمین وجود دارد.

 

این حشرۀ کوچک و اتفاقاً بی آزار تنها 4 روز زندگی می کند و بیشتر به نظر می آید خلقتش برای این بوده که توسط سایر موجودات خورده شود. در حقیقت اگر از انصاف نگذریم فکر می کنم هر ماهی که در رودخانه یا برکه و مرداب زندگی می کند برای یک بار هم که شده کرم خونی مصرف کرده و شاید یکی از ثابت ترین خوراک ها در رژیم طبیعی غذایی ماهی باشد.

بیشتر پرورش دهندگان ماهی و آکواریوم دارها تنها از این حشره در مرحلۀ کرم استفاده می کنند در صورتی که خود حشره به نوبۀ خود غذای بسیار جالب توجه و با ارزشی به حساب می آید. یکی از مهمترین نتایجی که با تغذیۀ ماهی از حشرۀ بالغ حاصل می گردد بهبود رنگ ماهی ها است، چرا که حشرۀ بالغ این کرم سرشار از رنگدانه های مفید برای پوست و رنگ ماهی می باشد.

این موجود در مراحل تکامل خود از تخم تا حشرۀ بالغ دگردیسی های بسیاری دارد و در هر مرحله به صورت خوراک توسط بسیاری از موجودات ساکن آب و حتی شکارچیانی که برای تغذیه از موجودات درون آب استفاده می کنند شکار و مصرف می شوند.

پشه ها تا زمانی که به صورت کرم هستند به صورت حرف انگلیسی S حرکت می کنند، اما این حرکت با خزیدن فرق دارد و گویی خود را به این طرف و آنطرف پرتاب می کنند. در حقیقت این نوع حرکت بسیار اولیه و تکامل نیافته است ولی همین نوع حرکت چیزی است که شکارچی را به هیجان می آورد و ترغیب می کند.

کرم می تواند تا 25 میلیمتر رشد کند و ارزش غذایی بسیار بالایی دارد : تقریبا 29.5 درصد کلسیم، 0.18 درصد فسفر و 7 درصد آهن از مهمترین مواد تشکیل دهندۀ این خوراک برای آبزیان است.

جالب است بدانید حشرۀ بالغ از نور گریزان است حال آنکه کرم آن علاقه به نور دارد. کرم ها خود از لجن ها و مواد ته نشین شده در بستر تغذیه می کنند و گاهی حتی لارو حشرات دیگر و یا حتی یکدیگر را می خورند.

برای تغذیۀ آبزیان با کرم خونی می توانید کرم خونی را از فروشگاه های پرورش ماهی و آکواریوم یا فروشندگان وسایل پرورش ماهی به صورت زنده، منجمد و یا حتی خشک شده تهیه نمایید که هر کدام بسته به شرایط نگهداری ارزش غذایی متفاوتی را دارا خواهد بود.

 

همچنین می توانید خودتان کرم خونی خود را پرورش دهید. در صورتی که می خواهید از کرم های منجمد برای تغذیۀ آبزیان استفاده کنید هرگز قرص های منجمد را مستقیم داخل آب نیندازید، در فرآیند انجماد، فعالیت باکتری هایی که همزمان با کرم ها وارد بسته بندی می شوند دیرتر از خود کرم ها متوقف می شود و همچنین پیش می آید که چندبار در زمان حمل و یا نگهداری در فروشگاه ها این بسته ها از حالت انجماد خارج و مجدد منجمد می شوند. این مسئله باعث تجمع فراوان آمونیاک در این بسته ها می شود.

 

زمانی که قرص را به صورت منجمد در آب می اندازید ماهی ها به سرعت دور آن جمع می شوند و شروع به نوک زدن و خوردن می کنند و همزمان یخی که پر از آمونیاک است را نیز مصرف می کنند که موجب مسمومیت شدید ماهی ها می شود. راه حل این است که ابتدا قرص را در یک لیوان آب بیندازید و صبر کنید تا از حالت انجماد خارج شود. بعد محتویات لیوان را در آب بریزید و با این روش دیگر آمونیاک به طور ناگهانی وارد بدن ماهی نمی شود. و خوراک بی خطر به مصرف آبزیان می سد.

پرورش و تکثیر کرم خونی

برای پرورش این حشره به یک مخزن آب با عمق کم نیاز دارید که سطح مقطع بزرگی داشته باشد، چیزی حدود یک وان حمام یا یک حوض متوسط

می توانید آب را برای یکی دو هفته در معرض آفتاب و سایه قرار دهید تا املاح، گرد و غبار، حشرات و جلبک ها در کف آن بستر مناسب برای پرورش کرم خونی را تشکیل دهند، یا این که این بستر را از کف استخر، مخزن آب یا برکه جمع آوری کنید و به محل پرورش خود انتقال دهید.

سپس کافی است آب را به حال خود رها کنید تا انواع حشرات و پشه ها در آن تخمگذاری کنند.

چرخۀ زندگی کرم خونی که حشرۀ مورد نظر ما است به شرح ذیر است :

اگر بستر آماده باشد تنها کاری که باید انجام دهید وارد کردن تودۀ تخم به آب است و بعد از آن تمام مراحل خود به خود سپری خواهند شد.

اگر در محیط زندگی شما حشرۀ بالغ زندگی می کند جای نگرانی نیست، خودش محل پرورش شما را پیدا خواهد کرد. اما اگر اینطور نیست باید تودۀ تخم را از استخری که قبلا کرم خونی در آن دیده شده استخراج کنید که آن هم کار سختی نیست، کافی است روی آب را خوب و بادقت نگاه کنید، حتماً چیزهایی پیدا خواهید کرد.

می توانید چند برگ پوسیده در آب رها کنید، در حقیقت این بستر مورد علاقۀ حشره است که تخم ها را در آن رها کند و لارو کرم خونی شما آمادۀ پرورش شود.

البته امروزه راه های خییییلی ساده تری وجود دارد که شما می توانید به راحتی تعداد بیشماری تخم کرم خونی را تهیه کرده و بدون کثیف کاری و دردسر آنها را کشت نمایید. این راه در حقیقت خریدن تخم ها است که امروزه به صورت بسته بندی توسط برند های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود.

به عنوان مثال بستۀ زیر که تخم ها را به صورت محلول در مایع بسته بندی نموده تنها 4 دلار قیمت دارد :

 

یا می توانید از برند زیر استفاده کنید که تخم ها را در محلول ژلاتینی ترکیب نموده و به صورت نوارهای خشک بسته بندی نموده است و تنها 8 دلار قیمت دارد

 

هر کدام از این برند ها و بسته بندی ها روش مصرف خاص خود را دارند ولی آنچه که مسلم است بهداشتی بودن، تمیز  و ساده بودن آن نسبت به روش های سنتی است.

بعد از این که تخم ها را وارد بستر آبی خود نمودید سعی کنید دمای محیط را بین 18 تا 20 درجه سانتیگراد نگه دارید و منتظر بمانید که کرم های خونی کوچک و پر تحرک را ببینید که در لابه لای بستر این طرف و آن طرف می پرند و درون گل و لای و لجن ها حرکت می کنند.

می توانید آن ها را در مرحلۀ کرم شکار و استفاده کنید، یا صبر کنید تا به شفیره تبدیل شوند، شفیره ها خود به خود روی آب بالا می آیند و بعد حشرۀ بالغ از آن بیرون آمده و پرواز می کند.

می توانید از حشره های بالغ چندتایی را همان دور و بر نگاه دارید چون ظرف 4 روز تخم گذاری می کنند و می میرند. پس زمان زیادی را نباید صرف نگهداریشان کنید و زود به نتیجه می رسید.

با حفظ همین چرخه شما همواره کرم خونی، پشه و شفیره برای استفاده و تغذیۀ آبزیان خواهید داشت.

تغذيه ماهي ها را درك كنيم

دوستاني كه با من آشنايي دارند، مي دانند كه من هميشه سعي مي كنم ماهي ها را در طبيعي ترين شرايط ممكن نگهداري كنم. همواره سعي كردم اطرافيانم را دعوت كنم كه به اكوسيستم و چرخه هاي زيبا و مدبّرانه اي كه خداوند براي ادارۀ طبيعت ایجاد نموده احترام گذاشته و آن ها را براي پرورش راحتتر و درست تر آبزیانشان به كار گيرند.

مهمترين اصل در اكوسيسيتم و طبيعت تغذيه است. شما چطور مي توانيد موجود زنده اي را بدون آگاهي از نحوه تغذيه آن زنده و سالم نگهداريد؟ هرگز اين مسئله ممكن نخواهد بود و هرچه شما تغذيه موجودات زنده اي را كه در منزل نگهداري مي كنيد، به تغذيه ي طبيعي آنها نزديك كنيد... متعاقباً سلامت و سرزندگي بیشتری را در آنها خواهید دید.

براي ماهي ها هم به عنوان یک موجود زندۀ آبزی همينطور است.

من همواره تأكيد كردم كه ماهي ها بايد حداقل يك بار در هفته از غذاهاي زنده تغذيه شده و به شكار بپردازند. اين علاوه بر اينكه به ماهي شما هيجان و روحيه مي دهد، مي تواند از عوارض و مضرات غذاهاي خشك و آماده هم بکاهد و به ماهي فرصتي براي دفع بخش هايي از اين غذاها را كه به طور چربي يا مواد ديگر در بدن ماهي رسوب مي كنند بدهد. شکار و مصرف غذای جنبنده چیزی است که ماهی ها از لحاظ جسمی و روحی به آن نیاز دارند.

در اين بخش به طور كامل سعي مي كنم برایتان توضيح دهم كه چگونه غذاهاي زنده را مي تونيد انتخاب، پيدا كنيد و يا آنها را حتي به طور دائمي توليد نمایید و براي ماهي ها لذت غذا خوردن را هدیه بياوريد.

براي شروع بهتر است كه اطلاعاتي در مورد زنجيرۀ غذايي در طبيعت داشته باشيد.

در طبيعت (دريا) زنجيره غذايي با موجوداتي به نام فيتوپلانكتون شروع مي شود. فيتوپلانكتون ها کوچکترین گياهان در طبيعت هستند كه در آب ظاهر مي شوند و از مواد معدني، نور و سایر فیتوپلانکتون ها تغذيه مي كنند، اين موجودات قادر به فتوسنتز هستند و مي توانند انرژي خورشيد را براي تبديل مواد معدني به مواد نباتي كه قابل مصرف جانوران است به كار گيرند.

اين گياهان بسيار کوچک كه هر جا باشند آب را به رنگ سبز در مياورند، توسط ريزترين جانداران درياها كه اصليترينشون پلانكتون ها هستند خورده مي شوند.

البته فيتوپلانكتون ها مستقيم غذاي بعضي جانوران بزرگ مانند وال ها را هم تشكيل مي دهند. نوزاد خيلي از ماهي ها و جانداران مثل دافني ها و آرتمياها و نوزاد ماهي هايي مثل گورامي و فايتر هم از فيتوپلانكتون ها تغذيه مي كنند.

خلاصه پلانكتون هايي كه از فيتوپلانكتون ها تغذيه مي كنند هم به نوبه خود غذاي جانوران کوچک ديگر مي شوند و آبزیان بزرگتری هم آن ها را می خورند .... اين روند ادامه پيدا مي كند تا تمام موجودات سهمی از خوراک های طبیعی داشته باشند.

 

پس اگر قرار است موجود زنده اي را به عنوان خوراک در منزل پرورش دهيد، بايد بدانيد كه اين موجود در كدام قسمت و طبقه از زنجیرۀ غذایی در اكوسيسم قرار دارد، چه چيزي مي خورد و توسط چه موجودي خورده مي شود. اينجاست كه آگاهانه به جلو مي رويد و به نتيجه مي رسيد.

كرم خاكي

كرم هاي خاكي از جمله غذاهايي هستند كه در طبيعت كمتر نصیب ماهي ها مي شوند، پس نمی توان به طور دائمی و عمده از آنها برای تغذیۀ ماهی استفاده کرد ولي از آنجا كه پيدا كردن و يا توليد آنها ساده است و از طرفي هم جزو غذاهاي زنده به حساب مي آيند كه ماهي ها علاقه به خوردن آن نشان مي دهند؛ بهتر است كه در مورد آن بدانيد.

همچنین اگر در خانه لاکپشت، خرچنگ یا از انواع میگو ها نگهداری می کنید باید بدانید که کرم خاکی غذای مورد علاقۀ این جانداران است.

كافي است در اينترنت در مورد توليد و يا پيدا كردن كرم خاكي يك گشت كوچك بزنيد تا به انبوه جواب ها بر بخوريد، ولي باز هم در اينجا به طور مختصر روش هاي پيدا كردن و يا پرورش كرم هاي خاكي را براتون قرار مي دم.

قبل از آن بهتر است چيزهايي راجع به تغذيه ماهي ها با كرم خاكي بدونيد :

كرم هاي خاكي كه براي ماهي ها انتخاب مي كنيد، بايد کوچکترین كرم هايي باشند كه مي تونيد پيدا كنيد. هرچقدر كرم ها بزرگتر باشند خوردن آنها براي ماهي دردسر بيشتري خواهد داشت و در بيشتر موارد كرم هاي درشت توسط ماهي ها خورده نمي شوند و در نهايت به كف آب مي رسند؛ به طور طبیعی کرم در آن شرایط  به سرعت در زير شن و ماسه كف آكواريوم پنهان می شود و براي مدت زيادي آنجا مي ماند و در نهايت خفه می شود و بعد فاسد می شود و ... دردسر.

پس از كرمهاي كوچك و تيره براي تغذيه ماهي ها استفاده كنيد. همينطور از آنجا كه كرمهاي خاكي منبع غذايي هستند كه ماهي ها در اكوسيستم زياد به آن بر نمي خورند، پس شما هم به طور نامنظم آن رو براي ماهي ها تهيه كرده و به مصرف برسانید. مصرف بیش از حد كرم خاكي مي تواند براي كبد ماهي ها مضر باشد و از طرفي ماهي ها را بي اشتها کند.

براي پيدا كردن كرم خاكي در طبيعت كه به جز يك بيلچه هيچ چيز ديگري نياز نيست. پيدا كنيد و ببريد منزل و بعد از شستن خاکی که به بدن کرم چسبیده، به خورد ماهي ها بدهيد.

اگر رفتيد، بيل زديد و كرم خاكي پيدا نشد...بايد برایش طعمه بگذاريد.

- كرم خاكي به خاك مرطوب (نه خيس) علاقه دارد و در محيط هاي مرطوب جمع مي شود. مي توانيد يك پارچه خيس را روي خاك پهن كنيد حواستان باشد كه مرطوب بماند...كرمها در آن منطقه جمع مي شوند.

- مي توانيد در قسمتي از باغچه كمي سيب زميني پخته شده، تفاله چاي و يا حتي شير فاسد دفن كنيد و آن را مرطوب نگه داريد. بعد از مدت كمي كرم هاي خاكي را با كندن همان منطقه مي توانيد شكار كنيد.

- مي توانيد از برق، آب دادن زياد خاك و يا حتي محلول فرمالين كه با آن باغچه را آبياري كرده باشيد استفاده كنيد تا كرم ها را بيرون بكشيد.

اما پرورش كرم خاكي :

به طور کلی برای پرورش کرم خاکی نیاز به وسایل زیر است :

جعبه نگهداری کرم خاکی

این جعبه (کرم دانی) بستگی به اهداف پرورش دهنده دارد . از یک جعبه کفش تا مخازن بزرگ پلاستیکی (یا سیمانی ) برای نگهداری کرمها استفاده می شود .

معمولا از جعبه هایی با ابعاد 30*30*90 استفاده می شود .

بیشینه خاک درون این جعبه ها 15 تا 20 سانتی متر است زیرا در غیر این صورت کرمها از جعبه خارج می شوند .

جعبه باید دارای در پوش باشد تا هم مانع نفوذ نور شود و هم از کاهش رطوبت خاک جلو گیری کند .

اگر از جعبه های پلاستیکی استفاده می کنید ، سوراخی برای خروج آب اضافی در مواقع لازم و همچنین سوراخی برای جریان هوا در آن ایجاد کنید .

جعبه های چوبی معمولا این مشکل را ندارند ولی بهتر است که قبل از خاک ریزی ، دیواره های آن را با پارافین یا موم در مقابل هدر رفتن رطوبت ، عایق کنید .

جعبه باید در جایی قرار بگیرد که رطوبت و دمای آن قابل کنترل باشد .

تا جایی که ممکن است باید از تابش مستقیم نور خورشيد به کرم دانی جلوگیری نمود .

نور شدید ، سرمای زیاد ، ضربه و ارتعاش ، کاهش رطوبت و .. از عواملی است که کرمها را وادار می کند که به عمق خاک بروند .

از لحاظ تراکم در هر متر مربع می توان حدود 100 عدد کرم خاکی را جا داد .

برخی منابع نیز عدد وزنی نیم تا یک کیلو گرم کرم خاکی در هر متر مربع را ذکر می کنند.

بستر پرورش کرمخاکی

معمولا بهترین گزینه برای یک تولید خانگی ، مخلوط خاک برگ و شن ریز است .

گاهی از مخلوط خاک و شن و برگ درختان اشاره می شود که تکرار همان جمله بالاست.

آنچه مسلم است مقدار خاک رس در این بستر پرورشی یا Bed باید در کمترین مقدار ممکن باشد .

به بیان دیگر ؛ هرگز از خاک رس استفاده نکنید !

خاک مورد استفاده باید نرم باشد تا کرم ها به آسانی بتوانند در آن رفت و آمد کنند و هوا نیز بتواند به سادگی به آن نفوذ کند .

برای تهیه چنین خاکی ، آن را الک می کنند .

یکی از نکات کلیدی در پرورش کرم خاکی ، مرطوب نگهداشتن خاک است .

فراموش نکنید که اگر بیش از اندازه آب بکار ببرید ، کرم ها خفه می شوند .

می توانید از افشانه ها یا آب پاش ها برای مرطوب نگهداشتن خاک استفاده کنید .

رطوبت خاک باید حدود 25 تا 30 % باشد .

رطوبت بیش از 35% و کمتر از 13% باعث توقف تخم گذاری کرمها می شود .

p.H خاک هم در حد طبیعی و خنثی (6/5 تا 3/8 ) است .

بیشتر منابع اروپایی دمای مناسب پرورش کرم خاکی را 18 درجه سانتی گراد اعلام کرده اند اما اینجانب تا 26 درجه سانتی گراد هم بدون مشکل پرورش داده ام .

تغذیه کرمخاکی

گزارش شده که با خاک برگ و شن به تنهایی می توان برای چند ماه کرم ها را زنده نگه داشت . زیرا کرم ها مواد قابل استفاده خاک برگ را جذب می کنند .

کرم ها می توانند تقریبا از دورریز هر نوع سبزیجات، میوه جات و گیاهان تغذیه نمایند.

تکه های هندوانه ، تکه های پرتقال یا سایر مرکبات ، برگ های خارجی کلم یا کاهو ، تفاله چایی ، تکه های سیب زمینی پخته و سیب درختی ، چغندر ، هویج و لوبیا پخته و ... حتی پوسته تخم مرغ !

تمامی گیاهان و سبزیجات را می توان پس از حدود 35 دقیقه پختن به عنوان غذا به کرمها پیشکش نمود .

همچنین می توانید چند نوع گیاه و مواد مختلف را پخته و با هم مخلوط کنید و غذایی ترکیبی به کرمهای خاکی بدهید .

به عنوان سایر مواد غذایی می توان از انواع کودهای حیوانی (مثلا کود گاوی یا گوسفندی ) ، نان (بربری) خیس شده ، سویا ، آرد و مخمر نیز سود جست .

یکی از بهترین غذا ها براي كرم خاكي همان پولكي (نوعي غذاي ماهي بسيار ارزان ) مرطوب شده است .

نباید به کرمها زیاد غذا داد زیرا نخست اینکه غذای اضافی در خاک مانده و گند می کند و ضمن رشد قارچها ممکن است باعث ایجاد بوی بد هم بشود و اگر جعبه شما در باغچه باشد همین بو ممکن است باعث گرد آمدن بسیاری حیوانات بدجنس مثل زنبور ها و موش ها به آن دور و بر شود .

به خصوص از دادن گوشت به کرمهای خاکی باید پرهیز نمود زیرا هم مورد تغذیه کرم قرار نمی گیرد و هم بوی گند بیشتری تولید می کند .

برای دادن غذا به کرمها شیار هایی در میان خاک جعبه ایجاد و غذا را به داخل آن شیار ها می ریزند .

اگر غذایتان پخته و مانند پوره شده است می توانید از وسایل مخصوصی که با آنها خامه را روی کیک می ریزند استفاده کنید .

پس از این حتما باید روی غذا را با خاک پوشاند تا دیر تر فاسد شود .

کرم ها طی مدت 3 تا 4 روز دور غذا جمع می شوند و شروع به خوردن می کنند .

برداشت کرمخاکی

یک روش پیچیده برداشت کرم این است که خاک مو جود در جعبه ها را در یک ظرف فلزی بریزیم ، سپس از بالا به سطح خاک نور بتابانیم و حرارت بدهیم (دما نباید بیش از 25 تا 29 درجه باشد زیرا تخم ها را از بین می برد) و از طرف دیگر زیر ظرف را سرد کنیم .

از آنجا که کرم ها از نور و گرمای زیاد فراری هستند به سمت ته ظرف آهنی می روند .

خاک رویی را بر می داریم و کرم ها را که در ته ظرف جمع شده اند را جدا می کنیم .

این کار را چند بار با خاک هر جعبه تکرار می کنیم تا مطمئن شویم که بیشتر کرمها را گرفته ایم .

روش دوم این است که آستینها را بالا زده و از الک برای جدا کردن کرم از خاک استفاده کنیم . به همین سادگی.

نکته بسیار مهم در این قسمت این است که خاک اضافه را نباید دور ریخت زیرا پر از تخم و نوزاد کرم خاکی است و بهترین بستر برای شروع پرورش دوباره است !

لارو مگس

يك غذاي سرشار از پروتئين كه اگر بتوانيد براي نوزاد ماهي هاي گوشتخوارتان استفاده كنيد نتيجه ي فوق العاده اش را مي بينيد. البته تمام ماهي ها مي توانند آن را بخورند و اشتهاي عجيبي هم براي خوردنش دارند.

البته اين كار كمي كثيف است و متأسفانه بوي  بدي هم به دنبال دارد ولي به جای آن راحت است و ماهي ها هم به خوردن اين غذا علاقه نشان مي دهند.

مواد لازم براي تهيه مقدار زیادی لارو مگس در فصل تابستان :

- يك تكه گوشت يا فضله تازه حيوان يا انسان!

- يك ظرف كه بتوانيد درب آن را ببنديد،هوا در آن جريان داشته باشد و در اندازه اي باشد كه بتوانيد از داخلش لاروها را خارج كنيد.

- يك انبر، موچين، پنس و يا هر چيزي كه بتوان با آن كرم ها را شكار كرد.

كافي است كه درب ظرف را باز گذاشته و آن را براي مدتي در هواي آزاد قرار دهيد تا مگس ها بيايند و روي آن تخمگذاري كنند. براي اين كار در بدترين حالت در تابسان يك ساعت زمان نياز داريد.

سپس درب ظرف را ببنديد و در جايي كه بوي گوشت فاسد شده كسي را آزار ندهد بگذاريد و چند روز صبر كنيد.

به زودي كرم هاي سفيد و تپلي را مي بينيد كه بيرون مي آيند و شروع به خوردن گوشت و يا طعمه مي كنند. هر تعداد كه لازم بود شكار كنيد و به خورد ماهي ها بدهيد.

حتی می توانید کرم ها را از آن محیط خارج کرده و در محیط تمیزی نگهداری نمایید.

اگرچه كار كمي كثيف است، ولي خود خوراک یا همان كرم ها كاملا بهداشتي و تميز خواهند بود و نگران بيمار شدن ماهي ها و .. نباشيد.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :55
بازديد روز گذشته :67
بازديد اين هفته :352
بازديد اين ماه :976
مجموع آمار بازديد ها :109014

درحال حاضر 7 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.