دوشنبه, 24 خرداد 1400

شیوۀ ساخت آکواریوم به حجم 400 ليتر :

 

قطعات شیشه مورد نیاز :

 

- دو قطعه شیشه 8 میل به ابعاد 150× 60                  A

- دو قطعه شیشه 8 میل به ابعاد 60×45                     B

- یک قطعه شیشه 8 میل به ابعاد 150×46.6               C

- دو قطعه شیشه 6 میل به ابعاد  45×20                    D

- دو قطعه شیشه 6 میل به ابعاد 75×45  به شکل زیر که دایره ها و نیم دایره ها در شیشه بری بوسیلۀ مته سوراخ شده ( به اندازۀ درب یک بطری نوشابه )       E

- چهار تکه شیشه به قطر 8 میلی متر به شکل وبا اندازه زیر  F

 

- چسب مخصوص آکواریوم آنتی باکتریال 2عدد

- تفنگ تزریق چسب

- چسب پهن نواری

- بهتره یه همکار هم داشته باشید

 

روش کار : 

یک میز پیدا کنید و شروع کنید

1- میز را کنار دیوار بگذارید و یکی از شیشه های a را روی آن قرار دهید و شیشه را از قسمت 60 سانتی متری به دیوار بچسبانید و روی همان قسمت که به دیوار چسبیده را یک ردیف چسب بریزید

2- یکی از شیشه های B را از طرف 60 سانتی متری آن روی قسمت چسب خوردۀ شیشه a بگذارید به گونه ای که شیشه b کاملاً به دیوار چسبیده باشد. حالا شیشه را به کمک چسب نواری به دیوار بچسبانید


3- مقداری چسب از تقاطع دو شیشه بیرون می زند، با آن کاری نداشته باشید و در امتداد همان تقاطع یک ردیف دیگر چسب بزنید.


4- بعد از این که چسب را ریختید به کمک هر انگشتی که با آن راحت تر هستید روی چسب بکشید.

هنگام کشیدن انگشت روی چسب دقت کنید که فشار زیاد باعث اضافه آمدن و فشار کم باعث ماندن فضاهای خالی میان چسب و شیشه خواهد شد.

زیاد وسواس به خرج ندهید، این چسب ها از خود شیشه مطمئن تر و محکمتر هستند، فقط هواستان به این باشد که چسب یکنواخت و خوب روی تقاطع کشیده شده باشد و به صورت شکل زیر در آمده باشد

5- بعد از 24 ساعت که وجه مورد نظر به خوبی چسبید، مجموعه را از روی میز بر دارید و دو قطعه a و b را ( که از هر کدام یکی دارید )  به همین روش روی هم سوار کنید.

6- بلافاصله دو قطعه قبلی رو که قبلاً به هم چسبانده بودید به روش زیر به مجموعه اضافه کنید


7- در همه حالات ما دو بار چسب می زنیم، یکی در محلی که دو قطعه کنار هم قرار می گیرند و یکی هم بعد از آن ( به کمک انگشت )؛ هنگامی که مرحله 5 انجام شد و دو مجموعه را روی هم قرار دادید، قسمت پایینی که در شکل نشان داده شده را برای بار دوّم و به کمک انگشت چسب بزنید و قسمت بالایی را به حال خود بگذارید و 24ساعت دیگر صبر کنید.


8- حالا یک طرف مجموعه حاصل رو دور تا دور چسب بزنید.


9- مجموعه چسب زده را بردارید و شیشه c را روی میز گذاشته، به دیوار بچسبانید و مجموعۀ چسب زده شده را به آرامی روی آن میزان کنید.

10- حالا یک ردیف چسب دور تا دور کف آکواریوم بریزید و به کمک انگشت آن را صاف نمایید. یک وجه داخلی هم که در مرحله 7 چسب نخورده باقی مانده بود را نیز در این مرحله چسب بکشید.

11- یکی از قطعات d را بردارید و دو قطر آنرا به صورت ضربدر چسب بزنید و در ادامه مرحله 10 و در حالی که هنوزچسبهای کف خشک نشده  آنرا درست در وسط کف آکواریوم طوری که دو وجه آن به دو وجه بزرگتر آکواریوم بچسبد ( اندازه ها کاملاً میزان است و mach شود ) قرار داده و فشار دهید؛ تمامی دور تا دور آن را نیز چسب زده، انگشت بکشید. طوری که در تماس دو وجه 46،6 سانتی متری با کف، و تماس دو وجه 20 سانتی متری با شیشه های کناری را چسب زده و انگشت کشیده باشید.


12- یک روز کامل دیگر هم صبر می کنیم تا چسب ها کاملاً محکم شوند. حالا آکواریوم را به پهلو بخوابانید و قطعه دوّم d را بردارید.

این قطعه به عنوان نگه دارنده درب آکواریوم شما عمل می کند ( اگرچه در افزایش استحکام آن نقش اساسی دارد ) پس برای اینکه درب آکواریوم کاملاً خوب در آن جا بیفتد، باید شیشه d را به اندازۀ  6میلی متر (  قطر شیشۀ درب ) پایین تر از لبۀ آکواریوم نصب کنیم که این کار را ابتدا با اندازه گیری و علامت زدن دقیق شروع کنید.

بعد از تعیین عمق شیشه از سطح آکواریوم، باید محل قرارگیری آن نسبت به طرفین را نیز مشخص کنید، به گونه ای که شیشه دقیقاً در وسط آکواریوم و در بالای شیشۀ d که در مرحلۀ 11 برای استحکام کف نصب کردید قرار بگیرد. این شیشه نیازی به چسبکاری زیاد ندارد و فقط یک بار مناطق تماس را چسب زده و انگشت بکشید.

13 - چهار قطعۀ f را نیز در 4 کُنج آکواریوم و به همان عمق 6 میلی متر از بالی آکواریوم، مثل قسمت قبلی بچسبانید

 

بعد از یک روز دیگر صبر کردن حالا شما محکم ترین و منظّم ترین آکواریومی که هیچ مغازه ای برایتان فراهم نخواهد کرد رو صاحب شدید و می تونید قطعات e رو به عنوان درب روی آکواریومتان بگذارید.

سوراخ های چهار گوشۀ بالای آکواریوم جهت عبور شلنگ هوا، و سیم پمپ تصفیه داخلی ( اینترنال )؛ و سوراخ های نیم دایره روی درها برای  سیم بخاری و یا لوله های فیلتر های تصفیۀ خارجی ( اکسترنال). پیش بینی شده.

سوراخ های دایره ای شکل روی درها نیز برای سهولت در برداشتن درب آکواریوم، عبور شلنگ آب و یا سیفون، ریختن غذا و دارو قابل استفاده خواهد بود.

 

در صورتی که بخواهید این آکواریوم را از بیرون تهیه کنید مطمئن باشید که به همین قیمت یا بیشتر از شما پول می گیرند، امّا امکان ندارد شیشه و چسبی با کیفیت شیشه و چسب خریداری شده توسط خودتان را به کار بگیرند و تا به حال ندیدم که در بین دو شیشه، را هم چسب بزنند ( مرحلۀ اوّل چسب زدن در این آموزش )  و هیچ وقت به اندازه شما برای خشک شدن چسب که یکی از مهم ترین مراحل است، صبر نمی کنند.

روش آنها به این صورت است که 3-4 نفر تمامی شیشه ها را کنار هم قرار می دهند و یکی به آنها نوار چسب می زند تا شیشه ها کنار هم بمانند.

بعد یک ردیف چسب و انگشت کشیدن و مجموعه را به حال خود گذاشته و سراغ بعدی می روند.

این حالت هم برای شما جواب خواهد داد ولی این کجا و آن کجا..... ضمناً در هر دو حالت هزینه ها برابر است.

 

حال در مورد سیستمی صحبت می کنیم که به شما کمک می کنه در هنگام تمیز کزدن آکواریوم برای ما دعا کنید :

در آینده به مرور زمان فضولات ماهی ها، پس ماند غذاها و پوسیدۀ گیاهان در آکواریوم شما و در زیر سنگ ها ته نشین خواهند شد و محلّی برای تکثیر میکروب ها و مواد مضر برای ماهی های شما رو فراهم خواهند آورد.

برای جلوگیری از این مسئله شما دائم مجبورید تا با شیلنگ و دستگاه های تخلیه آب رو از کف آکواریوم سیفون کنید و این کار با وجود موجودات زنده در آکواریوم، همیشه دردسر ساز بوده.

راه پیشنهادی بنده در این زمینه به صورت زیر است :

در هنگامی که شیشه ها را از شیشه بر می خرید یکی از قسمت های d را نخرید و از شیشه بر بخواهید روی یکی از دو قسمت B را به صورت شکل زیر سوراخ کند.

برای اینکه اندازۀ سوراخ را داشته باشید بدانید که در محل این سوراخ قرار است یک شیر آب تعبیه شود و سوراخ باید به اندازۀ شیری باشد که شما می خرید. و در پایینترین نقطۀ ممکن نیز باید سوراخ شود.

می توانید از شیر سماوری هم استفاده کنید، و به همراه شیر مربوطه واشر هم بخرید تا برای آب بندی به مشکل بر نخورید.

شما بعد از اینکه آکواریوم را ساختید، به صورت شکل زیر در کف آن شیشه هایی رو به کمک چسب قرار می دید، ارتفاع شیشه ها باید به یک سانتی متر برسه ( میتونید از 10 میل یا 3تا 4میل یا 2 تا 6 میل استفاده کنید).


توجّه کنید که پلی که قبلاً در کف قرار می دادید برداشته شده .

 

برای تعبیۀ شیر در محل سوراخ مانند شکل عمل می کنید، واشر ها را چسب آکواریوم زده، در دو طرف سوراخ می چسبانید


سپس شیر را از وسط آن رد کرده و مهرۀ پشت پیچ را تا جای ممکن محکم  کنید.

لوله یا شیلنگی هم به قسمتی از لوله که داخل آکواریوم است وصل کنید که حداقل یک وجب طول داشته باشد.

 

اینجا ساخت آکواریوم شما تمام شده و از این به بعد چیدن آن شروع می شود.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :11
بازديد روز گذشته :21
بازديد اين هفته :11
بازديد اين ماه :430
مجموع آمار بازديد ها :132836

درحال حاضر یک میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.