پنج شنبه, 07 اسفند 1399

 

 

 

تنها نکته در بخاری اینه که شیشه اون حتماً پیرکس باشه.

 

انواع بخاری :

 

بخاری های شیشه ای – بخاری های فلزّی

تفاوت این دو در قاب بیرونی آن ها است که از فلز یا شیشه تشکیل شده. هر بخاری که درون آکواریوم قرار می گیرد باید یک ترموستات داشته باشد و باید توجه کنید که ترموستات بخاری در دمای درست تنظیم شده باشد.

ترموستات در بخاری های آکواریوم قطعه ای فلزی است که با تغییر دما یا طولش تغییر می کند و یا زاویه اش. که در هر دو حالت این قطعه جریان برق بخاری را قطع و وصل می کند. به این صورت وقتی که دمای آب محیط به حدی که تنظیم شده برسد، خود به خود ترموستات جریان برق را قطع می کند و بخاری خاموش می شود و زمانی که آب سرد شد دوباره بخاری را روشن می کند.

برای آکواریوم هایی که ماهی های گرانقیمت دارند و همینطور آکواریوم های بزرگ، بهتر است که از دو بخاری استفاده شود.

 

پمپ هوا :

 

پمپ های هوا در انواع معمولی، مرکزی و پیستونی ساخته شده اند.

 

پمپ های هوای معمولی از 1 تا 8 خروجی دارند و آکواریوم هایی تا طول 2متر رو می تونند هوادهی کنند.

 

پمپ های پیستونی و مرکزی برای کارهای صنعتی و آکواریوم های بزرگ و حوضچه های ماهی استفاده می شوند و تعداد خروجی های بسیار بیشتری می توانند داشته باشند.

 

 

فیلتر های تصفیه :

 پمپ تصفیه در آکواریوم وضیفۀ تمیز و شفاف نگه داشتن آب را به عهده دارند، جریان و سیکل در آب ایجاد می کنند و امروزه از آن ها برای تعدیل خواص شیمیایی آب نیز استفاده می شود که به طور کامل شرح خواهم داد.

در دو نوع internal اینترنال ( داخلی) و external اکسترنال ( خارجی ) ساخته شده.

 

الف-) فیلترهای اینترنال :

 

این فیلتر ها امروزه بسیار متنوّع و در قدرت های مختلفی تولید می شوند.

 

در داخل آکواریوم روی یکی از شیشه های جانبی تعبیه می شود و برای آکواریوم های کوچک و متوسّط مناسب تر است.

فیلتر از محفظه هایی تشکیل شده که در هر کدام می توان مادّۀ تصفیه کنندۀ مجزّایی قرار داد.

آب از زیر و کناره های فیلتر جذب شده و از لولۀ جلوی موتور خارج می شود.

 

ب-)فیلتر های اکسترنال :

    

این نوع فیلتر ها به مراتب قوی تر و کامل تر هستند و خارج از آب قرار می گیرند.

سال ها شرکت های آلمانی، فرانسوی و ژاپنی انحصار قیمت این محصولات رو در دست داشتند ولی امروزه با ورود اجناس چینی به بازارها، تقریباً خرید این نوع فیلتر ها هم برای عموم میسّر گردیده.

  

برای استفاده فقط 2 لوله از فیلتر وارد آکواریوم می شود، یکی برای مکش آب و دیگری برای برگرداندن آن به آکواریوم.

داخل این فیلترها نیز قسمتهایی برای تعبیۀ مواد مختلف تصفیه کنندۀ آب در نظر گرفته شده.

برای خرید این گونه فیلتر ها باید دقّت زیادی در کیفیت محصول داشته باشید، خیلی از محصولات متفرقه به علّت استفاده از مواد نا مرغوب ممکنه نشتی پیدا کنند و برای شما دردسر بسیاری ایجاد کنند. توصیه من اینه که کمی پول بیشتر بدید و جنس بهتر تهیه کنید.

موتور  بعضی مارکهای متفرقه نیز بعد از مدّتی قدرت خود را از دست می دهد و اعصاب شما را خرد خواهد کرد.

لذا یا پمپ اکسترنال نخرید و یا خوبش رو بخرید.

از مزایای این فیلتر ها این است که آب رو با فشار بالایی از میان مواد و صافی ها رد می کنند و این در مورد سرامیک و ذغال بیشتر نمود می کند.

 

فیلترها ی بیولوژیکی ( برای آب شور و یا ماهی های حسّاس مانند انجل و دیسکس ) :

 

مواد قابل استفاده در فیلتر های تصفیه :

1- ابر :

ابر ها برای گرفتن ذرّات درشت و پسماند های غذا و موادی که در آکواریوم فاسد می شوند بسیار مناسب هستند و البته اندازۀ مجاری آن ها با هم متفاوت است.

 

2- الیاف :

  

این صافی ها بهترین دسته از شفاف کننده های آب هستند که در زلالی آب نقش بسیار مفیدی ایفا می کنند. این مواد که به دو صورت الیاف طبیعی و مصنوعی وجود دارند ذرّات ریزی را که از ابرها عبور می کنند رو به راحتی به دام می اندازند.

 

3- زغال اکتیو :


زغالی است که با Ag اکتیو شده. ذغال به خودی خود یک صافی میکروسکوپی بسیار قوی به حساب می آید و این به دلیل روزنه های میکروسکوپی موجود در آن می باشد.

امّا یون Ag در آن باعث می شود که ذغال علاوه برا عملیات صاف کردن، با مواد شیمیایی مثل داروها ترکیب شده و اثر آن ها را از بین ببرد، بوی بد آب را بگیرد، میکروب ها را کشته و آب را تا جای ممکن شفاف کند.

از ذغال اکتیو در ماسک های ضد شیمیایی، بوگیرهای یخچال، تصفیۀ آب های معدنی، جدیداً در ماشین های لباسشویی و ... استفادۀ بسیاری می شود.

امّا به نظر بنده بهتر است که ذغال همیشه در فیلتر شما نباشد و فقط هنگامی که نیاز است از آن استفاده شود؛ چون بسیاری از باکتری های مفید آب را نیز می کشد و علاوه بر آن شما نمی توانید هیچ ماده ای مثل دارو به آب اضافه نمایید ( چون زغال بلافاصله اثر آن را می گیرد)

 

4- سرامیک :

سرامیک ها از به مراتب مفید ترین موادّی هستند که می توانید در فیلتر خود قرار دهید. این مواد با روزنه ها و خلل و خرجی نا منظم و در اندازه های خاص، بهترین مکان برای زندگی و تولید مثل باکتری های مفید آب می باشند.

این باکتری ها آمونیاک اب رو جذب می کنند و فرایندهای پوسیدگی رو در آب کنترل می کنند.

در حقیقت بدون این باکتری ها ماهی های شما کمتر از یک روز زنده می مانند.

 

5- رزین :

گاهی اوقات به دلایل مختلفی سختی (DH) آب شما به مرور زمان بالا می رود، با قرار دادن رزین در مسیر آب می توان سختی آب را پایین آورد. برای این کار باید رزین را در چیزی مثل جوراب زنانۀ ضخیم ریخت و در فیلتر قرار داد تا ذرّات ریز آن وارد آب نشوند.

6- سایر قطعاتی که در برخی فیلترها قرار می دهند :

توپ های پلاستیکی، قطعات دارای خلل و خرج و ... که دربرخی فیلترها از طرف تولید کننده قرار داده می شود و گاهی کاربرد هم دارد ولی اکثراً چیزی اضافه بر 5 مورد قبل انجام نخواهند داد و صرفاً جهت تبلیغات و ایجاد تفاوت با برند های رقیب است.

 

برای اینکه مواد فوق را در فیلتر قرار بدهید آب باید به ترتیب از ابر- الیاف-ذغال-سرامیک بگذره تا درست عمل کنه

 

 

 

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :35
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :172
بازديد اين ماه :1132
مجموع آمار بازديد ها :128908

درحال حاضر 4 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.