پنج شنبه, 12 تیر 1399

سرامیک در فیلتر تصفیه آکواریوم

 

یکی از موادّی که در فیلتر برای تصفیه آب آکواریوم استفاده می شود سرامیک نام دارد.

اگر سماورهای برقی قدیمی را دیده باشید ردیفی از سرامیک دور یک مفتول فلزی پیچیده بود که این سرامیک ها درست شبیه همان ها هستند.

تمامی متخصصین آبزیان، به این علم رسیده اند که بهترین روش برای حفظ سلامت توأم با آرامش برای آبزیان، به خصوص ماهی ها،  استفاده از روش های بیولوژیکی برای بازسازی محیط طبیعی است.

مخصوصاً در آکواریوم های آب شور وجود این مادّه و مخصوصاً نوع مرغوب آن بسیار ضروری می باشد.

 

اگر در مورد سیکل ازت مطالب را خوانده باشید، با باکتری های مفید و تثبیت کنندۀ نیتروژن آب آشنایی دارید، باید عرض کنم که اوّلین کاربرد سرامیک ها در فیلتر، همانا فراهم کردن محیط مناسب برای زندگی و تکثیر این نوع باکتری ها می باشد.

سرامیک ها هم مانند زغال، دارای منافذ زیادی هستند که البته از منافذ موجود در زغال، درشت تر است.

 

این دقیقاً همان اندازه ای است که باکتری های مذکور برای زندگی و فعّالیت به آن نیاز دارند، برای همین یکی از مکان هایی که در آکواریوم بیشترین جمعیت باکتری را دارا است همین سرامیک می باشد.

البته دلیل اصلی تجمّع باکتری ها در این قسمت وجود جریان مناسب آب است که توسّط موتور فیلتر ایجاد می شود و در کنار محلّ مناسبی مانند روزنه های سرامیک، بهترین مکان برای تجمّع باکتری ها را فراهم می آورد.

به دلیل وجود همین باکتری ها معمولاً شستن سرامیک در فیلتر با آب شهری و کلر دار و یا مواد ضد عفونی کننده توصیه نمی شود، چرا که باکتری های زیادی از دست خواهید داد.

 

سرامیک ها علاوه بر اینکه محلّ زندگی باکتری ها می باشند، به نوبۀ خود صافی هم هستند و مانند زغال، ذرّاتی را که قادر به عبور از روزنه های شان نباشند، به دام می اندازند.

این مسئله موجب می شود تا سرامیک نیز عمر مفیدی داشته باشد که معمولاً 6 تا 8 ماه برای آکواریوم های معمولی توصیه می شود.

برای خرید سرامیک به اندازۀ زغال نیاز به حسّاسیت ندارید، چون هم تولید آن آسان تر است و نیاز به دقّت و کیفیت آن چنانی ندارد؛ و هم انواع نامرغوب آن دست کم صدمه ای به محیط تانک شما نخواهند زد.

 

 

قیمت آن نیز مانند زغال است و همه جا موجود می باشد.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :23
بازديد روز گذشته :40
بازديد اين هفته :119
بازديد اين ماه :63
مجموع آمار بازديد ها :120891

درحال حاضر 4 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.