پنج شنبه, 12 تیر 1399

زغال اکتیو در فیلتر تصفیه آکواریوم

 

در مورد کربن اکتیو باید گفت که یکی از موادی است که در آکواریوم داری حرفه ای برای تصفیه آب، بسیار به آن بر می خورید.

در ابتدا باید بدانید که زغال اکتیو همان زغال معمولی می باشد که به وسیلۀ ذرات نقره پوشانده شده و این باعث می شود تا نقره، برای رسیدن به ترکیب ثابت، از طرفی با خیلی مواد ترکیب شود و غلظت آنها را پایین بیاورد و از طرف دیگر نقره خاصیت ضدّ عفونی کننده هم دارد که باکتری ها را می کشد.

امروزه در بسیاری ماشین های لباسشویی با تکنولوژی Nano Silver"" مواجه هستیم که از همین خاصیت ضدّ عفونی کنندگی نقره در آن استفاده می شود.

از طرفی هم زغال، خود به عنوان بهترین صافی در صنعت به شمار می آید و دارای خلل و خرج و روزنه های بسیار ریزی می باشد که می توانند تمام ذرّات معلّق میکروسکوپی آب را به دام بیندازد و آب را شفّاف کند.

از زغال اکتیو در ماسک های ضدّ شیمیایی، تصفیۀ آب آشامیدنی و حتّی صنایع دارویی استفادۀ گسترده ای می شود.

میزان پوشاندن زغال با نقره بسته به شرایط مصرف فرق می کند.

کربن اکتیو به صورت ها و شکل های مختلفی تولید می گردد که در اشکالی مانند خرده سنگ، قرص و استوانه دیده شده.

 زغال های اکتیو که در فیلترهای تصفیۀ داخل آکواریوم استفاده می شوند دارای درصد بسیار کمی نقره می باشند و شکل آن ها به صورت استوانه های کوچک می باشد.

  

در بازار انواع متنوّعی از این زغال ها موجود است که در کیفیت های مختلفی تولید می شوند.

قیمت آنها گاهی تا چندین برابر، با هم فرق می کند.

ولی توصیۀ ما این است که تنها تولیدات گران قیمت و غیر چینی را تهیّه کنید، حتّی انواع ایرانی آن هم کیفیت مناسبی دارند ولی در این یک مورد نمی شود به چین اعتماد کرد.

چون انواع نا مرغوب این زغال ها به دلیل کم یا زیاد بودن میزان Ag ،ممکن است برای آبزیان شما خطرناک باشند، علاوه بر آن به دلیل کیفیت کم، در آب خرد شده و کم کم وارد آب شما می شوند و بعد از مدّتی با حجم زیادی پودر زغال در آکواریوم تان مواجه خواهید شد که جمع کردن آن بسیار مشکل است و البته ممکن است وارد بدن ماهی ها شود.

 

امّا اگر زغال مناسبی تهیّه کرده باشید :

بوی بد آب آکواریوم شما را می گیرد

آب را بسیار شفّاف می کند

تا اندازۀ مناسبی میکروب زدایی می کند

 

نکتۀ مهم :

در زمانی که دارو داخل آب آکواریوم می ریزید، باید زغال را از فیلتر خارج کنید، زیرا دارو را از آب می گیرد و اثر آن را از بین می برد.

لذا ابتدا از دارو استفاده کنید و وقتی که بیماری مورد نظر برطرف شد، یا عمل ضد عفونی تمام شد؛ می توانید با برگرداندن زغال به فیلتر، دارو را از آب پاک کنید و آب را دوباره با زغال فیلتر نمایید.

زمان تعویض زغال در آکوارویم معمولاً 3 یا 4 ماه یک بار است.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :23
بازديد روز گذشته :40
بازديد اين هفته :119
بازديد اين ماه :63
مجموع آمار بازديد ها :120891

درحال حاضر 6 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.