پنج شنبه, 07 اسفند 1399

سامپ sump در فیلتر تصفیه آکواریوم

سامپ تا جایی که من می دانم يك فيلتر تصفيه دست ساز است كه ساخت آن به مهندسي تصفيه خانه و استخرهاي تحقيقاتي پرورش ماهي برمي گردد كه بعدها در ابعاد كوچكتر برای استفادۀ در آكواريوم ها طراحي شد و گاهي مي بينيم كه افراد خوش سليقه دست به کار ساخت و ابداع شکل ها و سیستم های گوناگون آن می شوند.

 

سامپ ها هم در داخل و هم در خارج آكواريوم طراحي می شوند و گوناگوني آنها در طراحي به اندازه اي زياد و مختلف است كه نمی شود تمام آنها را در اين مطلب بررسي كنم.

اصول كار سامپ بر مبناي فيلتراسيون بيولوژيكي آب هست و در حقيقت آب در حجم و مدت زمان بيشتر نسبت به فيلترهاي تصفيه، در سامپ باقي مي ماند و به آرامي از آن عبور می کند، در اين مدت زمان كافي براي هر واكنش بيولوژيكي بر روي ذرات و مواد شيميايي كه مي خواهيم آنها را فيلتر كنيم وجود خواهد داشت.

در حقيقت سامپ يك مخزن يا استخر يا آكواريوم است كه شما آن را از مواد مختلف از قبيل ابر، الياف، سراميك و ... پر كرده ايد و بسته به طراحي سامپ، آب از ميان اين مواد عبور كرده و تصفيه مي شود و در نهايت به آكواريوم باز مي گردد.

اين مخزن و مسير هاي عبور آب را به كمك همان شيشه و چسب معمولي مي سازيم و جريان را به كمك پاورهد ايجاد مي كنيم.

اما طراحي يك سامپ برای آکواریوم خانگی :

براي طراحي سامپ بايد اول ببينيد كه چه انتظاري از اين دستگاه داريد، خود من معمولاً وقتي مي خواهم يك سامپ طراحي كنم يك طبقه از اكوسيستم را جدا از آكواريوم طراحي مي كنم كه خود جاذبه هايي به اندازه ي آكواريوم داشته باشد.

معمولاً كمترين اندازه كه براي يك سامپ مي شود در نظر گرفت به اندازه 10% از حجم كل تانك است كه در اينصورت معمولاً سامپ را داخل آكواريوم و در يكي از ديواره هاي كناري آن طراحي مي كنند.

در حقيقت اين راحتترين، كم هزينه ترين و متعاقباً كم بازده ترين نوع سامپ خواهد بود كه البته نماي آكواريوم را خراب مي كند و اين علاوه بر مشكلاتي است كه در تميز كردن اين نوع از سامپ با آن مواجه مي شويد چون اندازه اين نوع سامپ كوچك است و ممكن است دست داخل آن نرود.

از طرفي هم سامپ داخل آكواريوم است و هنگام تميز كردن ماهي ها خيلي اذيت مي شوند.

طرحي از اين سامپ رو براتون قرار دادم ...

نما از بغل (فلش ها مسير عبور آب را نشان مي دهند)

 

نماي سه بعدي

دقت كنيد كه سامپ هنگام ساختن آكواريوم بر روي ديواره ي جانبي و داخل آن تعبيته شده.

 

به نكات زير حتما دقت كنيد :

- محل هاي قرار گيري شيشه هايي كه مسير عبور آب را مشخص مي كنند بايد دقيق مطابق شكل باشد تا آب از يك سمت وارد شود، با مكش پاورهد از ميان تمام مواد عبور كند و از طرف ديگر خارج شود.

- قدرت پاورهد را بايد حتماً مناسب با اندازه آكواريوم تهيه كنيد.

- ترتيب قرار گيري موادي كه در فيلتر استفاده مي كنيد بايد به صورتي باشد كه ذرات از بزرگ به كوچك فيلتر شوند. بسته به نياز مي توانيد از مواد مختلفي درون سامپ استفاده كنيد ولي توجه كنيد كه اگر مي خواهيد از سامپ بهره اي اصولي ببريد، بايد بدانيد كه سامپ جهت تصفيه بيولوژيكي طراحي شده و بهترين موادي كه مي توان داخلش ريخت همين الياف، سراميك، كود گياهي و بيوبال است. اگر مي خواهيد از مواد ديگر (مخصوصاً مواد شيميايي مانند زئوليت و زغال اكتيو و ..) استفاده كنيد بهتر است از فيلترهاي ديگري كمك بگيريد.

 

اما نوع ديگري از سامپ كه من استفاده از اون رو توصيه مي كنم، به اين صورت است كه سامپ رو خارج از آكواريوم قرار بديم. اين كار براي آكواريوم هاي بزرگ و معمولاً آب شور لازم هست.

در حقيقت ما يك آكواريوم خارج از آكواريوم اصلي مي سازيم.

بايد بدونيد كه ساخت يك سامپ خارج از آكواريوم با سامپ داخل آكواريوم هيچ تفاوت هزينه اي نداره و تنها مسئله اين هست كه بايد جايي داشته باشيد كه بتونيد سامپ خارجي رو اونجا قرار بديد، يك جا كنار و يا زير آكواريوم اصلي.

وقتي شما از يك سامپ خارجي استفاده مي كنيد، مسلماً اولين چيزي كه هنگام طراحي به ذهن مي رسه اين هست كه چطور آب رو بي خطر بين دو تانك رد و بدل كنيم؟

براي وارد كردن آب از آكواريوم اصلي به سامپ مي توان از يك لوله ي معمولي استفاده نمود. سر اين لوله كه در آكواريوم اصلي قرار مي گيرد نبايد بيش از اندازه در آب فرو رود. علت اين مسئله خيلي ساده است.

اگر بر حسب اتفاق برق قطع شود و يا به هر دليل پاورهدي كه آب را از سامپ به آكواريوم برمي گرداند خاموش شود...

آب شروع مي كند به سرازير شدن از آكواريوم به سامپ، اين ريزش تا زماني ادامه دارد كه لوله داخل آب باشد. اگر لوله را در ارتفاع كمي از سطح آب قرار داده باشيد خيلي زود با خالي شدن آب، لوله از آب خارج مي شود و ريزش آب از تانك اصلي به سامپ قطع مي شود.

با اين پيشبيني ساده شما خانه و ماهيانتان را از خطري جدي نجات داده ايد.

براي اين كار بهتر است از پاورهدي قوي استفاده كنيد كه بتواند آب را تا ارتفاع مورد نظر بالا بكشد.

اين نوع سامپ ها مخصوصاً براي آكواريوم هاي آب شور خيلي كارآمد و مفيد هستند.

 

عرض كرده بودم كه خودم وقتي مي خواهم براي كسي سامپ طراحي كنم، سعي مي كنم يك اكوسيستم كوچك طراحي كرده باشم كه جذابيت هاي خودش رو هم داشته باشه.

من معمولاً قسمتي از سامپ رو براي كاشت گياه و نگهداري ماهي هاي خاصي طراحي مي كنم كه از علائق من به حساب مي آن.

 

در اين قسمت ماهياني رو مثل گوپي ها و كوريدوراس ها يا حلزون هاي گوناگون و يا خرچنگ و يا حتي لاكپشت مي توان نگهداري كرد.

خيلي از ماهيباز ها از ماهي هايي نگهداري مي كنند كه نمي شود در كنار آنها گياه نگهداري نمود، از طرفي هم نمي شود از فوايد بيشمار گياهان در تنظيم اكوسيستم، پارامترهاي آب و سلامت ماهي ها چشم پوشي كرد.

اين افرار خيلي راحت مي توانند گياهان را در سامپ خود نگهداري كنند و از فوايد آنها بهره ببرند.

همجين فضايي كه پر از گياه است و در مسير جربان آب سامپ نيز قرار دارد، يك بهشت براي توليد مثل ماهي هايي مانند گوپي، مولي و كوريدوراس ها به شمار مي رود.

شايد اين براي شما جالب نباشد، ولي براي من كه روي تغذيه ماهي ها با غذاي زنده تأكيد دارم خيلي مهم است كه هميشه بچه ماهي آماده داشته باشم.

اين گياهان اكسيژن به آب مي دهند و خيلي از ضايعات آب را جذب مي كنند. بعد هم لقمه آماده را در اختيار باكتري هايي كه در ميان شن هايي كه كف سامپ ريخته شده و يا سراميك و بيوبال زندگي مي كنند قرار مي دهند تا آنها نوش جان كنند.

شما مي توانيد همانطور كه در تصوير مي بينيد بخاري و يا حتي سنگ هوا را هم در سامپ قرار دهيد.

 

مي توان خيلي راحت دارو، نمك، كود و ... را بدون اينكه تماسي با ماهي ها داشته باشد در آب سامپ ريخت. و خيلي كارهاي ديگر.

 

 

 

 

 

در آكوارويم هاي آب شور سامپ محل خوبي براي قرار دادن سنگ زنده است. البته بايد نور داشته باشد.

 

 

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :29
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :166
بازديد اين ماه :1126
مجموع آمار بازديد ها :128902

درحال حاضر 6 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.