پنج شنبه, 07 اسفند 1399

سیکل نیتروژن، سیکل ازت یا چرخه بیولوژیک آکواریوم و یا هر اسمی که برای آن انتخاب کنیم، هر آکواریوم به اجبار این دوره را طی خواهد کرد تا به مرحلۀ ثبات ترکیبات شیمیایی برسد.

هدف از این چرخه، تولید و تکثیر باکتریهای مفیدی است که نیتروژن آب را کنترل نموده و فضولات آبزیان را که در آب رها می شود تجزیه می نمایند.

به دلیل وجود کلرین در آب لوله و آب آشامیدنی شهرها؛ این باکتری ها در آب شهر بسیار کم می باشند. چرا که کلر به عنوان یک مادۀ ضدعفونی کننده هیچ تفاوتی بین باکتری های مفید و غیر مفید قائل نمی شود.

 

دانستن این پروسه و حفظ آن یکی از رموز اولیه موفقیت در پرورش و نگهداری آبزیان است و بی توجهی به آن چیزی جز سرخوردگی و عدم موفقیت، اتلاف وقت و هزینه زیاد و در نهایت بیخیال شدن، به همراه نخواهد داشت و شما هر بار بعد از چند ماه تعدادی از ماهیان خودتان را از دست خواهید داد.

مخصوصا برای آکواریوم های آب شور، ماهیان آب شور و شقایق ها، این چرخه بسیار مهم و ضروری است.

از آنجا که آکواریوم یک محیط بسته است هیچگونه باکتری مفیدی خود به خود در آن وجود ندارد و همواره آن را با آب شهر که فاقد باکتری های مفید است پر می کنیم، پس شما باید در شروع کار استارت این چرخه را خودتان بزنید و بعد به استمرار آن کمک کنید.

شروع این داستان از زمانی است که ماهی ها به آکواریوم وارد می شوند و شما به آنها غذا می دهید. تجزیه غذا ومدفوع ماهی باعث ایجاد NH3 درمحیط می شود که نوعی سم برای موجودات زنده است.

در روزهای هفتم تا چهاردهم از شروع دوده NH3  محلول در آب تا حدی توسط گیاهان طبیعی جذب می شوند (البته اگر گیاه داشته باشید) و باقیمانده به صورت آزاد در آب باقی می ماند که با گذشت زمان، این میزان بالا می رود تا به بیشترین اندازۀ خود می رسد.

در روزهای چهاردهم تا بیست و پنجم، همزمان با این تولید NH3 ؛ باکتری هایی که بطور آزاد در هوا وجود دارند و وارد آب می شوند، شروع به اکسیده کردن NH3 می کنند و آن را تبدیل به NO2یا نیتریت می کنند که نیتریت نیز به نوبه خود سمّی خطرناک است.

مقدار نیتریت هم به تدریج بالا می رود تا به بیشینه خود برسد.

همزمان با این روند، نوعی دیگر از باکتری موسوم به "نیترو باکتر ها" شروع به تکثیر می کنند که کارشان تبدیل نیتریت هابه NO3 یا نیترات است.

از روز 27به بعد (ممکن است تا 47 روز هم طول بکشد) منحنی نیتریت سقوط کرده و میزان نیترات بالا میرود که در این روزها، نیتریت و آمونیاک Amonia به حد پایین و مناسب می رسد و آکواریوم ما چرخه حیاتی خود راکامل کرده است.

 

البته نیترات به اندازه اش سمی نیست و حتّی جهت رشد توسط گیاهان مصرف می شود (کود نیتراته خود یک مثال خوب از آن است ).

اما در یک محیط بسته مثل آکواریوم به مرور زمان که میزان نیترات بالا می رود تعویض قسمتی از آب یا همان عمل سیفون کردن این میزان را دوباره به حد قابل قبول می رساند.

واضح است که بیشتر آبزیان  توانایی تحمل این چرخه را ندارند و در همان هفتۀ اول با مریضی و مرگ و میر ماهی ها مواجه خواهید شد.

برخی افراد نا امید شده و بعد از مدتی دست از نگهداری آکواریوم می کشند، گروه دیگری که افرادی سمج تر هستند، آب آکوارویم را خالی می کنند و سرتاپای آن را می شورند و فکر می کنند که آکواریومشان را خوب تمیز نکردند.... البته معمولا آنها هم بعد از چندبار پر و خالی کردن آکواریوم خسته می شوند و تصور می کنند این سرگرمی بسیار کثیف، خسته کننده و بی نتیجه است!

عدۀ دیگری می خواهند مشکل را با پول خرج کنند، سراغ یک فروشندۀ آکواریوم و ماهی می روند و هر دارویی که فروشنده پیشنهاد می دهد می خرند و باز هم بی فایده خواهد بود.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :33
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :170
بازديد اين ماه :1130
مجموع آمار بازديد ها :128906

درحال حاضر 9 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.