پنج شنبه, 07 اسفند 1399

اندازه آکواریوم های مورد نیاز برای کارگاه پرورش ماهی خانگی

اکثر ماهی ها برای تولید مثل به ازای هر جفت بین 40 تا 80 لیتر آب نیاز دارند. برای سایز کردن (بزرگ کردن) بچه ماهی ها هم به فضایی بین 50 تا 100 لیتر آب نیاز خواهید داشت که من در اینجا سعی کردم سیستم را طوری طراحی کنم که امکان تکثیر و سایز کردن هر نوع ماهی را توام با هم داشته باشید.

برای شروع به آکواریوم هایی به ابعاد 100 × 30 × 50 نیاز داریم به صورت زیر :

این ها آکواریوم هایی در حجم 150 لیتر هستند که به کمک تیغه یا توری می توانید آنها را به دو یا سه و حتی چهار قسمت تقسیم کنید که کارآیی های مختلفی را برای شما ایجاد می کند و از طرفی بزرگترین اندازه مورد نیاز را برای سایز کردن یک دسته ماهی در اختیار خواهید داشت. در ادامه به طور کامل توضیح خواهم داد که چطور این آکواریوم ها را بسازید یا سفارش دهید که برایتان بسازند و چطور از آنها استفاده کنید.

اگر فاصله بین آکواریوم ها را در طول 4 متری اتاق 10 سانتیمتر در نظر بگیریم، می توانیم 3 آکواریوم در طول اتاق جای دهیم و این کار را در چهار ردیف به شکل زیر می توان انجام داد.

هر کدام از ردیف ها را نیز می توان تا سه طبقه در نظر گرفت که طبقه اوّل (پایینترین طبقه) را جهت آکواریوم های قرنطینه و ... در نظر می گیریم و در دو طبقه دیگر می توانیم به پرورش ماهی ها بپردازیم.

با این حساب ما 36 آکواریوم 150 لیتری در اختیار داریم که می توانیم در هر لحظه آنها را تبدیل به 72 آکواریوم 75 لیتری و یا 108 آکواریوم 50 لیتری کنیم.

برای تصفیه و به جریان در آوردن این حجم آب نیاز به دستگاه و سیستم تصفیه مناسب و کارآمدی داریم که بتواند همزمان اکسیژن دهی و تصفیه کافی را برای آکواریومها ایجاد کند.

مسلماً نمی توان برای هر آکواریوم یک فیلتر اکسترنال تهیه کرد و از طرفی فیلترهای اینترنال هم کارآیی های مورد نیاز برای این کار را ندارند. پس بهترین راه این است که سیستم یکپارچه ای طراحی کنیم که در آن تمامی آکواریوم ها جرئی از یک شبکه بزرگ باشند که در قسمتی جداگانه آب آن تصفیه می شود و به سیستم باز می گردد. طراحی این شبکه کار آسانی خواهد بود و تنها نیاز به کمی حوصله و دقت دارد. در یک مقاله جداگانه به این موضوع پرداخته شده.

اوّلین چیزی که در این کار اهمیت خواهد داشت قفسه هایی است که آکواریوم های شما روی آن قرار می گیرند. این قفسه ها را باید بسیار محکم بسازید و از آن مهمتر ثابت بودن آنهاست. اگر می خواهید بعداً به دردسر نیفتید حتی این قفسه ها را به تیرآهن های داخل دیوارهای اتاق جوش دهید چرا که یک سر خوردن، یک شکستگی و یا یک زلزله حتی ضعیف می تواند تمامی زحمات شما را به یک سیل تبدیل کند که اگر کسی در اتاق باشد به خسارات جانی هم منجر خواهد شد.

مطلب دوم ساخت خود آکواریوم هاست که نیاز به تغییراتی دارد. شما باید آکواریوم ها را طوری بسازید که هر زمان نیازبود آنها را به چند قسمت تقسیم کنید...برای این کار باید از قبل آماده باشید. آکواریوم ها را طوری بسازید که مانند کشو، ریل هایی برای داخل کردن تیغه جدا کننده داشته باشند.

همچنین فاصله طبقات را طوری بگیرید که جا برای وارد و خارج کردن تیغه ها داشته باشید و بعد از ساختن قفسه ها به یاد این موضوع نیفتید

این ریل ها را می توانید از شیشه 4میل به صورتی که در شکل می بینید با چسباندن تکه های کوچک در بالا و پایین شیشه های جانبی ایجاد کنید. نقطه چین های قرمز محل قرار گیری تیغه ها را در آینده نشان می دهد. با تیغه 1 می توانید 2آکواریوم 75 لیتری ایجاد کنید و با تیغه 2 یا 3 می توانید 2 آکواریوم 100 و 50 لیتری ایجاد کنید و در نهایت با استفاده از هر دو تیغه 2 و 3 می توانید سه آکواریوم 50 لیتری داشته باشید.

برای آکواریوم ها درب هایی بسازید که هم بتوانید آن را نصفه باز کنید و هم بتوانید آن ها را کامل بردارید... بهتر است یک شیشه به اندازه کل مساحت بالای آکواریوم انتخاب کنید و آن را از وسط (از طول) به دو قسمت ببرید و وسط آن را با چسب آکواریوم بچسبانید تا حالت لولا بگیرد و بشود هم نصفه و هم کامل آن را باز کرد.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :30
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :167
بازديد اين ماه :1127
مجموع آمار بازديد ها :128903

درحال حاضر 4 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.