جمعه, 03 ارديبهشت 1400

سیستم تصفیه برای یک کارگاه پرورش ماهی خانگی

دستگاه تصفیه شما باید مطابق با حجم آبی باشد که شما نیاز دارید در جریان باشد... شما 5400 تا 6000 لیتر آب خواهید داشت که قرار است در سیستم به گردش در آمده و تصفیه شود. پس باید فیلتر داشته باشید که بتواند در هر دقیقه بین 500 تا 600 لیتر آب را جابجا کند اما این فیلتر فشار زیادی در مکش و بازگرداندن آب خواهد داشت که برای آکواریومی پر از بچه ماهی و ... مناسب نیست. برای همین شما باید مطالب بخش لوله کشی و اتصال آکواریوم ها به هم را مطالعه کنید تا راه های کنترل این فشار را یاد بگیرید.

البته می توان از فیلتر های خیلی ضعیفتر هم استفاده کرد و حالت گفته شده صرفا یک حالت ایده آل و بر اساس محاسبات است.

همچنین این فیلتر را باید از سرامیک و الیاف پر کنید تا محل مناسبی برای طی شدن چرخه نیتروژن و تولید باکتری های مفید در اکوسیستم شما باشد.

راه دوم ساخت یک فیلتر به دست خودتان است که من شخصا این یکی را ترجیه می دهم، چون هم می توان فیلتر قویتری ساخت و هم اینکه می توان در صورت لزوم قطعات آن را تعویض نمود.

هزینه کمتری دارد و در نهایت چیزی مطابق نیاز خواهد بود.

برای ساختن چنین فیلتری برای 36 آکواریومی که ما داریم، ابتدا نیاز به یک واترپمپ دارید که بتواند دبی 4لیتر در ثانیه را جابجا کند. این طور پمپ ها را می توانید به آسانی در خیابان طالقانی پیدا کنید. انواع مختلفی دارند که بسته به نیاز شما خواهد بود. بعضی از آنها را خارج از آب و برخی دیگر را داخل آب می گذارند و قیمت ها و مارک های مختلفی دارد.

مرحله دوم ایجاد یک مخزن تصفیه است که برای این کار راههای مختلفی خواهید داشت.

می توانید یک سامپ مانند آنچه در این مقاله نشان دادم بسازید.

ساخت سامپ

می توانید یک ستون تصفیه بسیار ساده و در عین حال کارآمد به صورت زیر بسازید :

یک آکواریوم با ارتفاع هرچه بیشتر بهتر

برای حجم کل آب موجود در مثال ما (که 6000 لیتر بود) بین 2 تا 4 درصد حجم کل باید در ستونی که می سازیم، آب جای بگیرد و حجم مواد درون فیلتر را نیز باید از آن کم کنیم.

ما 3 درصد را در نظر قرار داده و محاسبات به این صورت می شود که باید در ستون تصفیه ما 180 لیتر آب جای بگیرد.

به ازای هر 800 لیتر به 1 کیلو سرامیک نیاز داریم و برای 6000 لیتر می شود 7.5 کیلو.

برای هر کیلو سرامیک 3000 سانتیمتر مکعب فضا نیاز است پس برای 7.5 کیلو می شود 22500 سانتیمتر مکعب فضایی که سرامیک اشغال می کند. یعنی 22.5 لیتر.

25 لیتر هم برای الیاف در نظر می گیریم

10 لیتر بیوبال و اگر لازم شد در بعضی موارد زغال اکتیو

با جمع موارد بالا مجموع مواد داخل فیلتر ما 57.5 لیتر جا نیاز دارد که آن را به 180 اضافه می کنیم و می شود 237.5 یا همان 240 لیتر. این حجم مخزن ما خواهد بود و برای اطمینان از سرریز نشدن ما حجم مخزن را تقریباً دو برابر می گیریم یعنی 500 لیتر.

یک ستون 500 لیتری را می توان با شیشه 10 میل و سطح مقطع 60 در 60 و ارتفاع 140 سانتیمتر به کمک بست های فلزی جهت استحکام بیشتر ساخت. اما کمی سخت خواهد بود و البته کار هر کسی نیست. درست در یکی از شیشه های جانبی و در پایین باید خروجی ستون تصفیه در نظر گرفته شود. ورودی آن نیز از بالا خواهد بود.

به این سوراخ می توانید یک شیر گازی مهره دار وصل کنید و لوله خروجی را به آن متصل نمایید تا هر زمان که نیاز شد بتوانید آن را باز و بسته کنید.

البته می توانید این شیر را هر کجا در مسیر لوله خود قرار دهید. به هر حال آب از این قسمت خارج خواهد شد.

اگر ساخت آکواریومی محکم با این ارتفاع برایتان سخت است می توانید از 2 مخزن استفاده کنید که یکی برای سرامیک و دیگری برای ابر و بیوبال به کار رود و مخزن ها را در 2 ارتفاع قرار دهید تا آب خود به خود از مخزن اول به دومی بریزد و از آنجا دوباره به سیکل آکواریوم های شبکه وارد شود.

محل قرارگیری پمپ در هر دو مورد به خود شما بستگی دارد و اینکه پمپ شما اصلا داخل آب خواهد بود یا خارج از آن. اگر لازم باشد داخل آکواریوم ها جا برای پمپ خواهید داشت چون ما حجم آکواریوم ها را دوبرابر نیاز در نظر گرفتیم. اما مهم این است که پمپ باید آب را از سوراخ پایینی بکشد بیرون و یا اینکه آب را از داخل (ولی باز هم از همون سوراخ پایینی) به بیرون هل بدهد. پس در قرار دادن پمپ این مورد را در نظر بگیرید.

یادتان باشد که هر چیزی را که به سوراخ پایینی وصل می کنید با چسب آکواریوم کاملاً آب بندی کنید.

 

همیشه چند فیلتر اینترنال مناسب داشته باشید که در موارد لازم بتوانید از آنها استفاده کنید.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :3
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :200
بازديد اين ماه :612
مجموع آمار بازديد ها :130540

درحال حاضر 4 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.