پنج شنبه, 07 اسفند 1399

شبکه کردن تمام آکواریوم ها و اتصال آنها به دستگاه تصفیه

حال نوبت می رسد به ایجاد وسیله ارتباطی آکواریوم ها با یکدیگر، به گونه ای که آب بین تمام آکواریوم ها در جریان باشد ولی ماهی ها نتوانند از آکواریومی به آکواریوم دیگر بروند.

اولین گام برای این منظور آن است که در شیشه های جانبی و تیغه ها سوراخ ایجاد کنیم. برای این کار کافی است از مغازه و یا محلی که شیشه را خریداری می کنید بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد، مته های مخصوصی برای این کار وجود دارد که در اندازه های مختلف شیشه را می برند.

قطر این سوراخ ها را باید از قبل مشخص کرده باشید. برای تیغه هایی که جهت جدا کردن آکواریوم ها استفاده می شوند اهمیتی ندارد که این سوراخ ها چه اندازه باشند ولی برای دیواره های جانبی آکواریوم ها اندازه و محل این سوراخ ها مهم است.

اندازه سوراخ های مذکور باید  متناسب با لوله و یا شلنگی باشد که قرار است از آن رد شود و دو آکواریوم را به هم وصل کند. انتخاب لوله هم با خودتان است ولی بهتر است از چیزی استفاده کنید که قابلیت انعطاف داشته باشد و از طرفی هم تا نخورد (چون تا خوردگی باعث بسته شدن مسیر آب می شود).

خود من قطر 1.5 تا 2 اینچ که حدود 4-5 سانتیمتر می شود را برای لوله ترجیه می دهم. لوله های سبز انتخاب مناسبی هستند که در مورد آن در مقاله ی مربوط به اتصال لوله ها توضیح داده ام همچنین در ادامه توضیح می دهم که چطور ورودی و خروجی لوله ها را با توری و ابر بپوشانید که موجب مکیده شدن بچه ماهی ها نشود.

فلشهای قرمز محل سوراخ ها را نشان می دهند. مکان سوراخ ها درست سطح آب آکواریوم شما خواهد بود پس آن را زیاد پایین نگیرید.

خوب حالا باید آکواریوم ها را به هم وصل کنیم تا شبکۀ مورد نظر را ایجاد کرده باشیم.

این مورد یک لوله کشی کامل است و شوخی بردار هم نیست...کمی نشتی و یا شل و سفت شدن برایتان ایجاد دردسر خواهد کرد پس بهتر است یا کار بلد باشید و یا از کسی که بلد است کمک بگیرید.

آکواریوم ها را روی طبقات قرار داده و جای آنها را محکم کنید و سپس فاصله بین آنها را که قرار است با لوله به هم وصل شوند اندازه گیری نمایید تا اندازه لوله هایی که باید بریده شود معلوم گردد.

شما برای این کار دو حالت دارید

حالت اول این است :

1-  آب از دستگاه تصفیه خارج شده وارد آکواریوم اولی شود

2- به ترتیب از آکواریوم 2 و 3 و ... تا آکواریوم آخری یک به یک عبور کند

3-  از آکواریوم آخری به فیلتر برگردد

در این حالت شما یک سیکل ساده خواهید داشت و آب از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج می شود. آکواریوم های هر طبقه را باید به هم وصل کنید و آکواریوم آخری از طبقۀ بالا به آکواریوم اولی از طبقه پایین متصل می شود، باز به ترتیب آب از آکواریوم های آن طبقه عبور می کند و از آخرین آکواریوم به اولین آکواریوم طبقه زیرین می ریزد و باز هم تمام آکواریوم ها را دور زده و وارد فیلتر می شود.

اگر به شکل دقت کنید فلشها مسیری را که آب باید بین آکواریوم ها طی کند نشان می دهند و هر رنگ معرف یک طبقه خواهد بود.

برای این کار باید فیلتری تهیه کنید که حداکثر قدرت آب برای یک آکواریوم 400 لیتری در نظر گرفته شده. یعنی فیلتری که پمپ آن بتواند 0.6 لیتر در ثانیه آب را جابجا کند، چون اگر فیلتری قویتر از این تهیه کنید شدت جریانی ایجاد می کند که انگار در آکواریوم های شما سیل راه افتاده و عملاً آکواریوم های شما غیر قابل استفاده برای تکثیر ماهی خواهند شد. همچنین فقط از مارک های معتبر مانند اهیم استفاده کنید چون فشار زیادی به پمپ فیلتر وارد می شود و مارک های متفرقه خیلی زود ضعیف و در نهایت بلااستفاده می شوند.

اما این حالت ایرادی دارد که نمی شود از آن گذشت. شما درست است که آکواریوم هایی دارید که به تنهایی 150 لیتر حجم دارند. ولی در جمع شما 6000 لیتر آب دارید که با این دستگاه ضعیف تقریباً انگار تصفیه نمی شود. در این حالت هر 3 ساعت یک بار تمام آب آکواریوم ها از فیلتر تصفیه خواهد گذشت و این برای باکتری هایی که اکوسیستم شما را می سازند اصلاً خوب نیست.

در حالت عادی باید تقریباً هر نیم ساعت 3بار این اتفاق بی افتد.

اما با حالت بالا هم می شود سر کرد.

حالت دوم :

اگرچه کمی در لوله کشی دردسر بیشتر دارد ولی نتیجه آن به مراتب بهتر و تخصصی تر است.

در این حالت شما خروجی پمپ را به چهار قسمت تقسیم می کنید و برای هر قسمت هم یک شیر تنظیم فشار در نظر می گیرید.

هر قسمت روی یک ردیف از آکواریوم ها قرار می گیرد به این صورت که لوله ها از روی آکواریوم ها رد می شود و قسمتی از لوله را که بالای هر آکواریوم قرار می گیرد سوراخ سوراخ می کنیم تا آب به صورت آبشاری درون آکواریوم های طبقه بالایی بریزد و ته هر لوله را هم می بندیم. خوبی اینگونه ریختن آب در آن است که اول جریان شدید ایجاد نمی کند و دوم اکسیژن فوق العاده زیادی را در آب حل می کند که شما را از هر گونه هوادهی دیگری بی نیاز می نماید.

آکواریوم ها را به صورت عمودی به هم وصل می کنیم تا هر آکواریوم با آکواریوم زیری خود مرتبط باشد

از طرف دیگر برای آکواریوم های طبقه پایینی هم خروجی هایی مجزا در نظر می گیریم و خروجی های هر ردیف را به یک لوله وصل می کنیم تا در نهایت آب به 4لوله بریزد و از آنجا به یک لوله و نهایتاً به فیلتر بازگردد.

در شکل یک ردیف را با لوله های آبی به طور کامل از نمای بغل ترسیم کردم، لوله های سبز هم چهار خروجی و چهار ردیف دیگر را نشان می دهند که برای شلوغ نشدن تصویر آن ها را نکشیدم.

 

شیرها در ابتدای هر لوله اصلی قرار خواهند گرفت و وجود آنها الزامی است تا بتوانید فشار را به طور یکنواخت در 4 لوله تقسیم کنید. می توانید برای هر ردیف از آکواریوم ها (ردیف عمودی) یک شیر مجزا در نظر بگیرید. خوبی این کار در آن است که اگر به هر دلیلی لازم شد (مانند زمان بیماری) می توانید یک ردیف آکواریوم را از بقیه جدا کنید؛ یا در زمانی که در یک آکواریوم نوزادهای تازه هچ شده دارید و نمی خواهید که در خطر قرار بگیرند و توسط لوله ها مکیده شوند و ...

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :29
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :166
بازديد اين ماه :1126
مجموع آمار بازديد ها :128902

درحال حاضر 5 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.