چهارشنبه, 30 مرداد 1398

پشه و لارو پشه

يكي از غذاهاي مورد علاقه ماهي ها در طبيعت و در آكواريوم، لارو پشه و خود پشه ها هستند كه بخشي از غذاي ماهي ها، لاكپشت ها و قورباغه ها را تشكيل مي دهند.

توليد لارو پشه از آسانترين راه ها در تابستان، براي داشتن يك وعده غذاي زنده در محيط نگهداري ماهيانتان است كه اصلاً كار سختي نيست و فقط به كمي اطلاعات نياز دارد كه با كمال ميل در اختيار شما قرار مي گيرد.

شما براي پرورش پشه بايد از فصل تابستان شروع كنيد كه پشه اي براي شروع وجود داشته باشد. همچنين نياز به يك محيط كنترل شده و يك مرداب بسيار كوچك در منزل داريد. بايد بدانيد پشه ها چه مي خورند و در چه دمايي زندگي مي كنند و چطور توليد مثل مي كنند.

چرخه زندگي پشه ها داراي يك دگرديسي كامل است كه چهار مرحله را شامل مي شود :

تخم

لارو

 

شفيره

پشه بالغ

شما از سه مرحله آخر مي توانيد هر كدام را كه لازم ديديد براي تغذيه ماهي ها انتخاب نماييد. بسته به اندازه ماهي ها و علاقه اي كه به خوردن نشان خواهند داد شما مي توانيد خودتان اين تناسب را پيدا كنيد كه پشه را در كدام مرحله از دگرديسي اش به خورد ماهي بدهيد.

كل مدت زمان دگرديسي 20 الي 30 روز طول مي كشد. پشه هاي ماده در هر بار تخمگذاري 100 تا 400 تخم مي گذارند و هر پشه ماده پيش از آن كه بميرد مي تواند 1000 تا 3000 تخم بگذارد و جالب اين است كه فقط نياز به يك بار جفت گيري دارد و از همان يك بار جفتگيري براي توليد مثل تا آخر عمرش استفاده مي كند.

حتما مي دانيد كه فقط پشه هاي ماده نيش مي زنند و خوني را كه مي مكند نه براي تغذيه، كه براي پرورش تخم ها نياز دارند. پس پشه بعد از تخمريزي اگرچه نياز به جفت خود ندارد، ولي نياز به مكيدن خون دارد تا بتواند باز هم تخم ها را پرورش دهد. اگر خون باشد، پشه ماده مي تواند هر 3روز يكبار تخمريزي كند. اين تخم ها ابتدا سفيد هستند ولي بعد از 24 ساعت كم كم رنگشان به قهوه اي تيره و نهايتاً سياه متمايل مي گردد. مي دانيم كه پشه ماده تخم هاي خود را معمولاً روي آب راكد رها مي كند ولي ديده شده كه پشه ها اين كار را روي گل و لاي و يا هر چيزي كه در مسير آب باشد تخمريزي كرده باشند. اندازه هر تخم نيم ميليمتر است و 2 تا 3 روز طول مي كشد كه تخم ها به لارو تبديل شوند.

لارو پشه از طريق يك مجراي ريز كه به سطح آب مي آيد تنفس مي كند. لارو ها از فيتوپلانكتون ها و جلبك هاي ريز و ميكروارگانيسم ها و ذرات ارگانيك موجود در آب تغذيه مي كنند و اين نشان مي دهد كه شما بايد آب را از قبل براي آنها كمي غني كرده باشيد كه راه هاي آن را در ادامه مطلب برايتان مي نويسم. البته ديده شده گونه هايي از لاروها از يكديگر هم تغذيه كنند!

لارو ها قادرند آب را با هر آلودگي كاملاً تصفيه و مصرف كنند. آنها چهار مرتبه پوست انداري مي كنند تا به شفيره تبديل گردند (شفيره به لاروي گفته مي شود كه دور خود تار تنيده باشد، مثل كاري كه كرم ابريشم مي كند). شفيره ي پشه تغذيه نمي كند، ولي كاملاً حركت مي كند و توسط دو مجراي شاخ مانندش كه سيفون نام دارند تنفس مي كند. لارو و شفيره پشه كاملاً آبزي هستند ولي پشه بالغ در خشكي زندگي مي كند. شفيره بعد از 3 روز به پشه بالغ تبديل مي شود. پشه بالغ پس از آنكه از پيله خارج شد صبر مي كند تا كاملاً خشك شود و سپس پرواز مي كند.

حالا كه همه چيز را در مورد چرخه زندگي پشه مي دانيم، مي توانيم آگاهانه شروع كنيم.

 براي شروع شما به يك ظرف آب نياز داريد كه بتوانيد چرخه زندگي پشه ها را در آن شروع كنيد. بهترين چيز، يك آكواريوم ديگر است كه بدون ماهي و موجودات زنده، شما داشته باشيد و كف آن را هم شن و ماسه بريزيد. دقت كنيد كه اصلا از بخاري و يا پمپ هوا استفاده نكنيد چون پشه در آبي تخم مي گذارد كه دمايش با محيط يكي باشد و از طرفي حركت نداشته باشد. لارو پشه در آبي كه حركت زياد دارد نمي تواند شنا كرده و به سطح براي تنفس بيايد و نهايتاً خفه مي شود.

حال بايد فكري به حال تغذيه پشه ها بكنيد، البته لاروها آنقدرها به غذا نياز ندارند و چند هفته راكد ماندن آب كافي است تا چيزهايي در آن براي خوردن پيدا شود. ولي اگر مي خواهيد پشه ماده زودتر آكواريوم شما را براي تخمگذاري انتخاب كند و لاروهاي پروارتر و خوشمزه تري داشته باشيد...بهتر است كه كمي فيتوپلانكتون و جلبك و ويتامين آماده داشته باشيد تا ميزبان پشه هاي بيشتري شويد. براي اين كار كافي است كمي از آب آكواريوم را براي چند روز جلوي نور خورشيد قرار دهيد تا فيتوپلانكتون ها به سرعت در ان تكثير شوند و يا قرص جلبك در آب حل كنيد. ويتامين ها و مولتي ويتامين ها هم در همه ي داروخانه ها و فروشگاه هاي آكواريوم و ماهي پيدا مي شوند.

مرحله بعدي صبر كردن است و البته محل شما بايد جايي باشد كه بدانيد پشه ها از آن رد مي شوند. و پشه اي وجود داشته باشد كه بيايد و تخمگذاري كند.

شما ممكن است پشه را نبينيد كه آمده باشد و تخمگذاري كرده باشد ولي اگر مطمئن هستيد پشه از آن حوالي رد مي شوند، كافي است هر روز يك نگاهي به آب بيندازيد تا آنكه لاروهاي كوچك را ببينيد كه از سطح آب آويزان شدند و يا دارند در آب بالا و پايين مي روند.

از آن لحظه كار شما شروع مي شود و بايد بدانيد كه پشه شما در كدام مرحله از دگرديسي است.

اگر خواستيد مي توانيد لاروها را تمام و كمال مصرف نماييد. اگر هم خواستيد مي توانيد از آنها نگهداري كنيد تا تبديل به پشه بالغ شوند. البته اين ها همگي به امكانات شما بستگي دارد. اگر بخواهيد از پشه هاي بالغ نگهداري كنيد و باز هم از آنها بهره ببريد بايد به چند چيز توجه كنيد : اول اينكه اين پشه ها را بايد در محيطي بسته بتوانيد كنترل كنيد، شكار كنيد و يا مجبور به توليد مثل دوباره كنيد.

دوم اينكه پشه ها براي توليد مثل نياز به خون دارند؛ شما حاظريد به پشه ماده اي كه خودتان بزرگش كرديد و مي دانيد تميز است اجازه دهيد شما را نيش بزند تا باز هم تخمگذاري كند؟ خيلي ها اين كار را مي كنند، خيلي ها هم حيواناتي مانند همستر و يا سگ و گربه را پيش مرگ مي كنند.

البته اين زماني معنا پيدا مي كند كه زمستان باشد و شما نتوانيد پشه ماده كه خون ملت را مكيده به خانه تان براي تخمگذاري دعوت كنيد و مجبور باشيد با جانفشاني و اهداي خون به طور داوطلبي از پشه هاي خودتان پذيرايي كنيد تا آنها هم پذيراي ماهي هايتان باشند.

 

براي اينكه محيط بسته را ايجاد كنيد و پشه ها را در آنجا پرورش دهيد مي توانيد در بالاي آكواريومتان يك فضاي دو بخشي را طراحي كنيد كه بخش هاي آن از آكواريوم و از يكديگر قابل تفكيك باشند و بتوان در هر زمان كه نياز بود پشه ها را از بخشي به بخش ديگر منتقل نمود.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :40
بازديد روز گذشته :59
بازديد اين هفته :146
بازديد اين ماه :1104
مجموع آمار بازديد ها :112840

درحال حاضر 11 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.