پنج شنبه, 07 اسفند 1399

دافني يا كك آبزي

اين موجود ريز كه شباهت زيادي هم به كك دارد را مي توانيد در هر آبگير، استخر و يا حوضي كه آب راكد و نه چندان تميز داشته باشد پيدا كنيد. دافني ها به طور كلوني هايي در ميان زباله ها و يا بين جلبك ها و يا حتي روي برگ هاي بزرگي كه روي آب افتاده باشند قابل رويت خواهند بود.

دافني ها ممكن است خاكستري، قرمز و يا حتي سبز رنگ باشند كه بهتر است شما قرمزهايش را پيدا كنيد، چون هم ماهي ها علاقه بيشتري به خوردن آن دارند و هم اينكه انصافا ً مرغوبتر هستند.

دافني هاي بالغ پوسته بسيار سخت و ضخيمي دارند كه توسط معده ماهي ها قابل هضم نمي باشد و دفع مي شود، اين موضوع به دافني خاصيت ملين بودن مي دهد و شكم ماهي را روان مي كند كه اگر به اندازه مصرف شود بسيار مفيد است. اما اگر بيش از اندازه دافني به خورد ماهي ها بدهيد مسلماً ماهي شما اسهال شده و مي ميرد. پس سعي كنيد هر هفته بين يك تا سه وعده به ماهي ها دافني بخورانيد كه سرحال بمانند.

شما راه هاي مختلفي داريد كه بتوانيد دافني به دست بياوريد :

- اولين و كم دردسرترين آن شكار از طبيعت است. در اين روش شما نياز به يك بركه يا آبگير با مشخصاتي داريد كه در بالا گفته شد، همچنين يك كلمن براي انتقال دافني ها، چون اين موجودات در مقابل گرما به شدت ضعيف هستند و بايد در آب خنك نگهداري و منتقل شوند.

همينطور به يك تور مخصوص اين كار نياز داريد كه بايد آن را خودتان بسازيد. تورهايي كه معمولا در بيرون پيدا مي كنيد سوراخ هاي درشتي دارند كه دافني ها به راحتي از لاي آن رد مي شوند. براي اين كار بهتر است پارچه توري با سوراخ هاي بسيار ريز پيدا كنيد (كهنه بچه و تنظيف بسيار مناسب است، حتي مي توانيد از لنگ استفاده كنيد) و با استفاده از آن يك تور بسازيد. (آموزش ساختن تور)

وقتي در كنار بركه به دنبال دافني ها مي گرديد بايد دنبال كلوني هايي شبيه به تخم قورباغه، خاكشير و يا چيزي شبيه به آنها باشيد. البته اين كلوني ها ممكن است در ته آب باشند. در جاهاي كم عمق اگر سايه روي آب بيندازيد مي توانيد در كف آب آنها را پيدا كنيد.

دافني ها نياز بسيار زيادي به اكسيژن دارند و اين باعث مي شود كه در مقابل كمبود اكسيژن آسيب پذير باشند، همچنين علاقه به خنكي دارند. اگر صبح بسيار زود هنگام سپيده دم به بركه برويد دافني ها را مي توانيد به روي سطح آب پيدا كنيد، در اين زمان چون هوا خنك و پر از اكسيژن است دافني ها به سطح آب مي آيند تا از اين امكانات استفاده كنند و شما هم مي تونيد از اونها استفاده كنيد.

بايد توجه داشته باشيد كه دافني هايي كه در طبيعت زندگي مي كنند ممكن است ناقل عوامل بيماريزا و انگل باشند كه اگر وارد آكواريوم شود دردسرهاي جدي ايجاد مي كند، پس بهتر است كمي به راه حل دوم دقت كنيد.

 

- راه حل دوم كه باز هم دامن حرفه اي ها را مي گيرد توليد دافني در منزل است كه دردسر زيادي دارد. براي اين كار شما بايد شرايط مناسب را براي زندگي و توليد مثل دافني ها فراهم كنيد.

اول بايد حداقل به اندازه يك لگن بزرگ پلاستيكي آب داشته باشيد كه PH نسبتا قليايي داشته باشد. بعد به محلي كه نورگير باشد نياز خواهيد داشت و غذايي براي مصرف دافني ها.

تغذيه دافني در ابتدا به كمك آب سبز (فيتوپلانكتون ها) و در ادامه با مواد معلق ديگر در آب صورت مي گيرد. از آنجا كه شما نمي دانيد دافني در حال توليد مثل است يا خير، پس بهتر است هميشه هر دو ي اين غذاها در آب موجود باشد در حقيقت شما به آبي نياز داريد كه موجودات زنده ي بنيادي در آن وجود داشته باشند. براي اين كار كمي كود گوسفندي كه قبلاً خوب خرد شده باشد را به همراه مقداري خاك و كمي سوياي پودر شده در آفتاب بخشكانيد و به طور مرتب به آب اضافه كنيد تا شرايط براي پديد آمدن موجودات گفته شده فراهم آيد.

در اين شرايط شما مي توانيد براي بار اول از طبيعت دافني ها را شكار كنيد و آنها را در محلي كه آماده كرديد بريزيد و آنها را دائم تكثير كنيد.

بهتر است بدانيد آب مورد نظر بايد خنك باشد و قسمي از آن هميشه درسايه باشد تا دافني ها هر موقع نياز بود به سايه بروند.

اگر به اعداد و ارقام در مورد پارامترهای آب توجه مي كنيد مطلب زير خلاصه و مفيد در مورد دافني است كه در جايي ديدم :

در میان سخت پوستان آبزی، "آنتن منشعبها" از اهمیت خاصی در تغذیه آبزیان به خصوصنوزادان آنها برخوردار هستند . این موجودات از طریق جنسی و پارتنوژنز تولید مثل میکنند که دوره تولید مثل پارتنوژنز آنها 4 – 5 ماه به طول می انجامد .بدن دافنی بالغدارای طولی حدود 3 میلی متر است .این موجود در طول مدت زندگی می تواند حدود 25 بارتخم گذاری کند .رشد دافنی از طریق پوست اندازی صورت می گیرد .تغذیه دافنی ها ازدیتریتوسها آلگها و مواد آلی محلول در آب است که از طریق فیلتر کردن آنها را از آبگرفته و مورد تغذیه قرار می دهد .میزان اکسيژن ایده آل برای دافنی 6 –8 میلی گرم درلیتر است ولی تا 3/0 میلی گرم هم تحمل می کند . پرورش دافنی به 2 طریق پرورش دراستخرهای خاکی و پرورش در حوضچه صورت می گیرد .در پرورش در حوضچه معمولا از حوضچههای فایبر گلاس و یا استخرهای بتونی کوچک استفاده می شود که در این روش مواد موردتغذیه دافنی مثل جلبک به صورت جداگانه در جایی دیگر پرورش داده شده وسپس به اینحوضچه ها اضافه می شود . جلبکهای مورد تغذیه دافنی ها عموما Chlorella و Senedesmus هستند .در پرورش در استخرهای خاکی می توان از استخرهایی که به منظور پرورش بچهماهیها تاسیس شده است استفاده کرد . دمای آب برای پرورش بالای 10 درجه سانتیگراداست که در این دما بلوغ دافنی 20 تا 25 روز طول می کشد .همچنین دوره تکامل دافنیممکن است 30 الی 35 روز طول بکشد .اساس تغذیه دافنی در استخرهای خاکی کود دهی استگرچه استفاده از مخمر هم باعث رشد سریعتر دافنی ها میشود .روش دیگری نیز برای پرورشدافنی وجود دارد که در کشور روسیه انجام شده و در کشور ما رایج نیست .در این روشدافنی ها را در قفس هايي که این قفس ها در استخرهای پرورش لارو ماهیان قرار می گیردو دافنی ها به تدریج مورد تغذیه لارو ماهیان قرار می گیرد . بطور کلی دافنی از لحاظدارا بودن اسیدهای آمینه منابع پروتیئنی خوبی برای لاروها هستند ولی از نظر داشتناسیدهای چرب غیراشباع و نوع تغذیه انتخابی با آرتمیا قابل مقایسه نیستند

  

و در ختم كلام در مورد دافني بايد بگم كه با توجه به دردسر زيادي كه براي توليد دارد و همينطور خطرهايي كه دافني هاي گرفته شده از طبيعت ايجاد مي كنند، معمولاً به عنوان رژيم غذايي ماهيان آكواريومي استفاده نمي شود و بيشتر در حوضچه ها و استخرهاي پرورش ماهي به مصرف ماهي ها مي رسد. شما هم اگر در شهري زندگي مي كنيد كه مي توانيد دافني منجمد و يا دافني زنده بسته بندي شده را خريداري كنيد؛ بهتر است از همين راه دافني ها را پيدا كنيد.

 

باز هم تأكيد مي كنم مصرف كم دافني براي ماهي بسيار مفيد و مصرف زيادش بسيار مضر است. دافنی را گوارش ماهی ها را روان می کنند و نوعی ملین به حساب می آیند ولی خوردن محدود آنها برای ماهی ها لذتبخش و مفید است.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :33
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :170
بازديد اين ماه :1130
مجموع آمار بازديد ها :128906

درحال حاضر 8 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.