پنج شنبه, 07 اسفند 1399

آرتميا

آرتميا، یا میگوی دریاچۀ ارومیه يك نوع خرچنگ آب شور است كه تنها زيستگاه طبيعي اش در درياچه ي اروميه در كشور ایران است. آرتميای کوچک از آنچنان ارزش غذايي برخوردار است كه مرکز توجه تمامی پرورش دهندگاه آبریان آب شور و شیرین در سراسر دنیا قرار گرفته و همۀ آنها را به تحقیق و اقدام در مورد پرورش این موجود آبزی ترغیب نموده است.

در بازار امروز نگهداری از آبزیان، آرتميا انتخاب اول برای تغذیۀ انواع ماهيان پرورشي و يا آكواريومي است. موفق ترین انتخاب، نوزاد آرتمیا است که در مراحل اوّل زندگي آبزيان، زمان بیرون آمدن از تخم یا تولد ماهی به صورت لارو زنده ي هچ شده به صورت زنده به آن خورانده می شود و يا آرتمياي بالغ در مراحل بعد به صورت زنده و يا حتي خمير به مصرف ماهيان مي رسد.

در گذشته حتی از وجود این موجود در دنیا خبر زیادی وجود نداشت و هر كسي امکان دسترسي به آرتميا را نداشته و حتی کسانی که دسترسی داشتند هم چیزی راجع به اینکه چطور می توان از این موجود بهره برد نمی دانستند. ولي امروز چرخه زندگي اين جاندار منحصر به فرد براي ما شناخته شده و به راحتي در محيط مصنوعي تكثير مي شود. به صورت تجاري در انواع مختلف و مراحل مختلف زندگي از "كيست" تا خود "آتمياي زنده" در مغازه هاي آكواريومي يافت مي شود و تهيه آن هزينه چنداني هم ندارد.توصیۀ من این است كه شما هم از اين غذاي فوق العاده براي ماهي هايتان استفاده كنيد.

آرتمياها منبع غذايي بسيار غني، بی ضرر و فاقد هرگونه انگل و عوارض و بیماری براي ماهي ها هستند، و اگر در رژيم غذايي آبزیان قرار داده شوند به سادگي رشد و توليد مثل آن ها را چند برابر مي كند. حتي اگر آرتمياي زنده هم گير نياورديد، آرتمياي منجمد یا خشک شده را مي توانيد به سادگي از فروشندگان ماهي و آكواريوم تهيه استفاده نماييد.

معمولا بيشترين استفاده اين خرچنگ هاي كوچك، در تغذيه لارو ماهي هاي مختلف در مراحل اول زندگي است. براي اين كار بايد از آرتمياي تازه هچ شده (تازه از تخم در آمده) برای تغذیۀ ماهی های تازه متولد شده استفاده نمایید.

هچ كردن آرتميا كاري بسيار ساده است و به تشكيلات و تجهيزات آنچناني نياز ندارد. كافي است وسايل زير رو تهيه كنيد :

آب جوشانده شده (كه سرد شده باشد)

نمك طعام (اگر مي خواهيد فقط لارو آرتميا داشته باشيد و نمي خواهيد آنها را بزرگ كنيد)

يانمك دريا (اگر مي خواهيد آرتمياها را بزرگ كنيد)

يك بطري آب معدني یا آب چاه

يك تا دو متر شلنگ هوا

يك عدد سنگ هواي چوب پنبه اي ( اگر چوب پنبه در دسترس نبود بهتر است از سنگ هواي معمولي استفاده نفرمایید. اگر خود شلنگ را در آب فرو كنيد نسبت به سنگ هواهاي معمولي نتيجه بهتري خواهيد داشت).

پمپ هوا

چسب آكواريوم

لامپ 100 وات معمولي

مقداري تخم آماده آرتميا كه در مغازه هاي آكواريومي موجود است.

براي اينكه تخصصي عمل كرده باشيد بايد كمي از خصوصيات اخلاقي، بیولوژیکی و شیوۀ زندگی آرتمياها بدانید. آرتميایی که درون تخم یا کیست است، حسگرهايي دارد كه به چند چيز حساسيت دارند. نور – جريان آب – نمك و دماي مناسب. علت آن هم تغییرات پی در پی محیط زندگی آنها در دریاچۀ ارومیه است که آنها را در دورۀ تکامل چنین بار آورده که فقط در صورت مشاهدۀ شرایط مناسب زیستگاه، از تخم بیرون بیایند.

هنگامي كه حسگرها خبر از آماده بودن شرايط فوق دادند، تخمها هچ مي شوند و لاروها بيرون مي آيند. براي اين كار شما بايد ساز و کاری طراحي كنيد كه علاوه بر فراهم كردن شرايط مذكور برای شما هم قابل استفاده و راحت باشد.

خیلی از حرفه ای ها يك محيط بسته و دائمي در محیط کارشان مثل كمد، يك جعبه در بسته و يا چيزي شبيه به اين را دارند كه سيستم را درون آن طراحي کرده اند. براي اينكه شما بتوانيد لامپ را 24 ساعته روشن بگذاريد و شب ها نور آن شما و اهل منزل را اذيت نكند و همينطور اينكه بتوانيد همواره محل پرورش آرتمياي خود را دور از ديد عموم داشته باشيد تا دكور منزلتان را خراب نكند و در حقيقت كار تميزي انجام داده باشيد. بهتر است که جایی با مشخصات گفته شده داشته باشید.

 

حالا بايد پايه اي طراحي كنيد كه بتوان بطري پلاستيكي را به طور وارونه روي آن قرار داد و لوله هوا را از زير آن رد كرد. درب بطري را به اندازه اي كه لوله هوا از آن عبور كند سوراخ كرده و لوله را رد مي كنيم. سپس به كمك چسب آكواريوم، سوراخ ايجاد شده را آب بندي مي كنيم. اين لوله جهت هوادهي به كار خواهد رفت. اگر دسترسي به سنگ هواي چوب پنبه اي داريد مي توانيد آن را سر لوله وصل كنيد و اگر دسترسي نداريد خود لوله ي خالي بسيار  عالي است. بهتر است لوله را بيشتر از 5 سانتيمتر در درب بطري فرو نكنيد تا هوادهي از پايين صورت گيرد.

 

مي توانيد يك شير تنظيم فشار هوا نيز در مسير لوله و پمپ هوا قرار دهيد كه بتوانيد فشار هوا را تنظيم كنيد. دقت كنيد كه پمپ هوا بايد در جايي بالاتر از بطري قرار بگيرد تا آب در هنگامي كه پمپ هوا را خاموش مي كنيد آب به داخل پمپ نريزد.

 

اکنون بايد محلي ايجاد نمایید كه هوايي كه داخل بطري مي شود بتواند از آن خارج گردد كه اين كار را با ايجاد يك سوراخ در انتهاي ديگر بطري مي توانيد انجام دهيد. از آنجا كه شما در بطري آب نمك نگهداري مي كنيد، به هر حال مقداري از اين آب نمك در مرور زمان از اين سوراخ خارج مي شود و بعد از خشك شدن رسوب سفيد نمك به جا مي گذارد كه در مرور زمان محيط كار را كثيف مي كند. شما براي پيشگيري از اين اتفاق مي توانيد يك شلنگ ديگر و يا حتي يك لوله ي "خودكار بيك" را در سوراخ ته بطري فرو كنيد تا فقط هوا از آن بيرون رود و آب نتواند خارج شود. البته اگر از لوله هوا استفاده مي كنيد مواظب باشيد كه سرش رو به پايين نباشد چون در آن صورت آب به جاي برگشتن به بطري از آن طريق خارج مي شود و بيرون مي ريزد.

حالا بايد محلي داشته باشيد كه از آن قسمت بتوانيد آرتميا شكار كنيد و به طور تميز و بي دردسر آنها را از بطري خارج كنيد. اگر اين مورد را پيشبيني نكرده باشيد با دردسر مواجه مي شويد چون اين موجودات بعد از تولّد به اندازه اي ريز هستند كه شما آنها را به صورت غبار می بینید و از طرفي شما فقط مقدار كمي آرتميا براي هر بار استفاده نياز داريد. نمي شود كه هر بار بطري را از جايش خارج كرد و با تور، موجوداتي به كوچكي گرد و غبار دنبال كرد! بهتر است به خلق و خوي اين خرچنگ ها آشنا شويم تا از آن براي اين منظور بهره ببريم.

راه حل من اين است كه يك لوله ديگر درست در وسط بطري از قیمت کناری آن تعبيه كنيد كه به اندازه كافي بلند باشد و به كمك يك شير هواي مطمئن و محكم، خروجي آن را ببنديد كه وقتي بطري را پر از آب مي كنيد، آب از آن قسمت بيرون نريزد. اگر شير مناسب سراغ نداريد كافيست كه لوله را بلند انتخاب كنيد و سر آن را جايي بالاتر از سطح آب بطري نگه داريد (به كمك يك بست يا هر چيزي كه سر لوله را آنجا نگه دارد). تا زماني كه لوله بالاتر از سطح آب بطري باشد آبي بيرون نمي ريزد.

براي به دام انداختن آرتمياهاي جوان از راه اين لوله، شما بايد نور متمركزي را ‌(مانند نور چراغ قوه) درست از محلي كه لوله از بطري خارج مي شود بتابانيد. كافيست اين كار را براي 5 دقيقه در حالتي كه هوادهي را قطع كرده ايد انجام دهيد تا تمام نوزادان آرتميا درست در همان محل جمع شوند و شما با باز كردن خروجي لوله، آنها را به همراه آب از بطري خارج كنيد.

لوله را وسط در نظر گرفتيم به اين دليل كه پوسته تخم هايي كه هچ شده اند به روي آب مي آيند و آنها كه هنوز هچ نشده اند ته نشين مي شوند. بهترين راه براي جذب آرتمياي خالص همان وسط است.

مرحله بعدي آماده كردن نور براي كل مجموعه است كه بهتر است از يك لامپ رشته ای نور روز استفاده شود. زيرا هم حرارت مناسبي توليد مي كند و هم نوري با فركانس مناسب اين كار دارد.

اين لامپ را مي توانيد در كنار، يا بالاي بطري، با فاصلۀ ایمن و مطمئن نصب كنيد و بهتر است برايش یک كليد نيز در نظر بگيريد.

حالا همه چيز آماده است و شما مي توانيد آب نمك مورد نيازتان را تهيه كنيد.

براي اين حالت بايد آب نمك مورد نظر را نسبت به تخم هايي كه تهيه مي كنيد تنظيم نمایید. چون شركت هايي كه اين نوع كيست ها رو توليد مي كنند معمولاً نمك مورد نياز آنها در مرحلۀ هچ شدن را نیز با کیست ها مخلوط نموده اند و شما فقط كافيست كه مقداري توصيه شده آب را با محتويات بسته مخلوط نمایید.

اما اگر تخم آرتميا را به طور عمده و يا باز خريداري كرديد؛ از نسبت های زیر استفاده کنید :

به ازاي هر يك ليتر آب 10 گرم نمك يد دار نياز داريد.

يا به ازاي هر يك ليتر آب حدود يك قاشق غذا خوري نمك يد دار.

اگر به فروشگاه هاي آكواريوم دسترسي داريد بهتر است نمك دريا تهيه كنيد، اين نمك در آكواريوم هاي آب شور مورد استفاده دارد. خوبيش اين است كه با نمك دريا مي توانيد راحتتر آرتمياها را تا زمان بلوغ رشد دهيد، چرا كه اين نمك املاح ديگري را همراه دارد كه شرايط را بيشتر به محل زندگي اصلي آرتمياها شبیه مي كند.

حال شرايط را طوري تنظيم كنيد كه دماي آب چيزي حدود 28 درجه ثابت بماند و سيستم هوادهي را به كار بيندازيد.

براي يك ليتر آب 2 قاشق چايخوري تخم آرتميا را داخل آب ريخته و صبر كنيد تا تخمها هچ شوند. معمولاً چيزي بين 24 تا 36 ساعت طول خواهد کشید تا تخم هاي معمولي هچ شوند. ولي محصولات شركت هايي را ديدم كه تخمهايي توليد كرده اند كه بعد از چند ساعت هم شكفته و تبديل به لارو  مي شوند.

به هر حال اگر از تخم آرتمياي باز و فلّه اي استفاده مي كنيد معمولاً يكي دو روز زمان نياز داريد تا تخم ها هچ شوند و البته نوزاد ها هم كيفيت انواع تجاري را ندارند.

خرچنگ هايي كه تازه به دنيا آمده اند مي توانند در شرايط خوب تا 3 روز دوام آورده و به مصرف بچه ماهي ها برسند.

اما اگر مي خواهيد آنها را بزرگتر كنيد و زنده نگه داريد، به محيطي مناسب و غذاي كافي جهت رشد آنها نياز خواهد بود.

براي اين كار بايد يك مخزن 20 ليتري براي تعداد آرتمياهايي كه در بالا توليد آنها توضيح داده شد تهيه كنيد. همچنين ديگر هوادهي از زير مناسب نيست و بايد مخزن طوري طراحي شود كه آب از بالا با فشار كم به درون مخزن بريزد که این عمل خود به خود اكسيژن زيادي وارد آب مي كند. از طرفي بايد از پمپي استفاده كرد كه آرتمياها را به درون خود نكشد. بهترين گزينه يك فيلتر اسفنجي با اسفنج بزرگ ولي موتور ضعيف است كه فقط بتواند آب را به لوله اي كه آن را به مخزن برمي گرداند پمپ كند. مكش فيلتر اسفنجي آنقدر نيست كه آرتمياها در آن گير بيفتند و براي اين كار مناسب است. اين مخزن بايد با آبي با غلظت نمك 300ppm شور شده باشد كه ابزار اندازه گيري شوري آب در فروشگاه هاي آكواريوم موجود است.

نكته دوم در اين مخزن اين است كه دماي آن را ديگر نمي توان به حال خود رها كرد و بايد دقيق روي 26 تنظيم باشد و به بخاري نياز داريد.

حال در مورد تغذيه آرتمياهاي جوان بحث مي كنيم كه اساسي ترين و سخت ترين موضوع است.

شما بايد قبل از هچ شدن تخم ها به مقدار كافي آب سبز حاوي فيتوپلانكتون و پلانكتون آب شور آماده كرده باشيد و يا به كمك قرص هاي جلبك ساز كه در بازار ممكن است آنها را پيدا كنيد محلولي براي تغذيه لاروها تدارك ببينيد. مي توانيد از "سوپر نيترات" يا "سوپرا نيترات" هم استفاده كنيد كه در فروشگاه هاي محصولات كشاورزي و دامي موجود هست ولي كمي گرونه ( البته با اين كود 5 روزه آرتمياي بالغ تحويل مي گيريد).

مي توانيد از مولتي ويتامين ها هم به عنوان مكمل براي تغذيه نوزادان آرتميا كمك بگيريد. دوستی مي گفت مي شود از "مخمر جو" و "آب جو" )بدون الكل و اسانس و گاز( براي تغذيه اين خرچنگ ريز استفاده كرد كه من جرأت نكردم امتحان كنم.

خلاصه بالغ كردن آرتميا كمي سخت است و بوی بد به همراه ریخت و پاش در محيط ايجاد مي كند ولي از لحاظ اقتصادي به صرفه است و همينطور براي پرورش دهندگان حرفه اي بهترين راه براي تكثير بي دردسر و توليد انبوه ماهي است چون توليد مثل و رشد ماهي را چند برابر مي كند.

يادتان باشد كه هر هفته 10 درصد آب تانك نگهداري آرتمياهاي بالغ را تعويض كنيد. عمر اين موجود نهايتاً 18 روز است و بعد از آن مي ميرد، پس به موقع آنها را به مصرف ماهي ها برسانيد.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :29
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :166
بازديد اين ماه :1126
مجموع آمار بازديد ها :128902

درحال حاضر 5 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.