پنج شنبه, 07 اسفند 1399

تغذيه ماهي ها را درك كنيم

دوستاني كه با من آشنايي دارند، مي دانند كه من هميشه سعي مي كنم ماهي ها را در طبيعي ترين شرايط ممكن نگهداري كنم. همواره سعي كردم اطرافيانم را دعوت كنم كه به اكوسيستم و چرخه هاي زيبا و مدبّرانه اي كه خداوند براي ادارۀ طبيعت ایجاد نموده احترام گذاشته و آن ها را براي پرورش راحتتر و درست تر آبزیانشان به كار گيرند.

مهمترين اصل در اكوسيسيتم و طبيعت تغذيه است. شما چطور مي توانيد موجود زنده اي را بدون آگاهي از نحوه تغذيه آن زنده و سالم نگهداريد؟ هرگز اين مسئله ممكن نخواهد بود و هرچه شما تغذيه موجودات زنده اي را كه در منزل نگهداري مي كنيد، به تغذيه ي طبيعي آنها نزديك كنيد... متعاقباً سلامت و سرزندگي بیشتری را در آنها خواهید دید.

براي ماهي ها هم به عنوان یک موجود زندۀ آبزی همينطور است.

من همواره تأكيد كردم كه ماهي ها بايد حداقل يك بار در هفته از غذاهاي زنده تغذيه شده و به شكار بپردازند. اين علاوه بر اينكه به ماهي شما هيجان و روحيه مي دهد، مي تواند از عوارض و مضرات غذاهاي خشك و آماده هم بکاهد و به ماهي فرصتي براي دفع بخش هايي از اين غذاها را كه به طور چربي يا مواد ديگر در بدن ماهي رسوب مي كنند بدهد. شکار و مصرف غذای جنبنده چیزی است که ماهی ها از لحاظ جسمی و روحی به آن نیاز دارند.

در اين بخش به طور كامل سعي مي كنم برایتان توضيح دهم كه چگونه غذاهاي زنده را مي تونيد انتخاب، پيدا كنيد و يا آنها را حتي به طور دائمي توليد نمایید و براي ماهي ها لذت غذا خوردن را هدیه بياوريد.

براي شروع بهتر است كه اطلاعاتي در مورد زنجيرۀ غذايي در طبيعت داشته باشيد.

در طبيعت (دريا) زنجيره غذايي با موجوداتي به نام فيتوپلانكتون شروع مي شود. فيتوپلانكتون ها کوچکترین گياهان در طبيعت هستند كه در آب ظاهر مي شوند و از مواد معدني، نور و سایر فیتوپلانکتون ها تغذيه مي كنند، اين موجودات قادر به فتوسنتز هستند و مي توانند انرژي خورشيد را براي تبديل مواد معدني به مواد نباتي كه قابل مصرف جانوران است به كار گيرند.

اين گياهان بسيار کوچک كه هر جا باشند آب را به رنگ سبز در مياورند، توسط ريزترين جانداران درياها كه اصليترينشون پلانكتون ها هستند خورده مي شوند.

البته فيتوپلانكتون ها مستقيم غذاي بعضي جانوران بزرگ مانند وال ها را هم تشكيل مي دهند. نوزاد خيلي از ماهي ها و جانداران مثل دافني ها و آرتمياها و نوزاد ماهي هايي مثل گورامي و فايتر هم از فيتوپلانكتون ها تغذيه مي كنند.

خلاصه پلانكتون هايي كه از فيتوپلانكتون ها تغذيه مي كنند هم به نوبه خود غذاي جانوران کوچک ديگر مي شوند و آبزیان بزرگتری هم آن ها را می خورند .... اين روند ادامه پيدا مي كند تا تمام موجودات سهمی از خوراک های طبیعی داشته باشند.

 

پس اگر قرار است موجود زنده اي را به عنوان خوراک در منزل پرورش دهيد، بايد بدانيد كه اين موجود در كدام قسمت و طبقه از زنجیرۀ غذایی در اكوسيسم قرار دارد، چه چيزي مي خورد و توسط چه موجودي خورده مي شود. اينجاست كه آگاهانه به جلو مي رويد و به نتيجه مي رسيد.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :33
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :170
بازديد اين ماه :1130
مجموع آمار بازديد ها :128906

درحال حاضر 9 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.