پنج شنبه, 07 اسفند 1399

كرم خوني

یکی از محبوب ترین خوراک هایی که می توان به کمک آن هر آبزی را به اشتها آورد کرم خونی است. این موجود ساده در واقع نوزاد نوعی پشه است به نام Chironomus که تقریبا در تمام نقاط مرطوب کرۀ زمین وجود دارد.

 

این حشرۀ کوچک و اتفاقاً بی آزار تنها 4 روز زندگی می کند و بیشتر به نظر می آید خلقتش برای این بوده که توسط سایر موجودات خورده شود. در حقیقت اگر از انصاف نگذریم فکر می کنم هر ماهی که در رودخانه یا برکه و مرداب زندگی می کند برای یک بار هم که شده کرم خونی مصرف کرده و شاید یکی از ثابت ترین خوراک ها در رژیم طبیعی غذایی ماهی باشد.

بیشتر پرورش دهندگان ماهی و آکواریوم دارها تنها از این حشره در مرحلۀ کرم استفاده می کنند در صورتی که خود حشره به نوبۀ خود غذای بسیار جالب توجه و با ارزشی به حساب می آید. یکی از مهمترین نتایجی که با تغذیۀ ماهی از حشرۀ بالغ حاصل می گردد بهبود رنگ ماهی ها است، چرا که حشرۀ بالغ این کرم سرشار از رنگدانه های مفید برای پوست و رنگ ماهی می باشد.

این موجود در مراحل تکامل خود از تخم تا حشرۀ بالغ دگردیسی های بسیاری دارد و در هر مرحله به صورت خوراک توسط بسیاری از موجودات ساکن آب و حتی شکارچیانی که برای تغذیه از موجودات درون آب استفاده می کنند شکار و مصرف می شوند.

پشه ها تا زمانی که به صورت کرم هستند به صورت حرف انگلیسی S حرکت می کنند، اما این حرکت با خزیدن فرق دارد و گویی خود را به این طرف و آنطرف پرتاب می کنند. در حقیقت این نوع حرکت بسیار اولیه و تکامل نیافته است ولی همین نوع حرکت چیزی است که شکارچی را به هیجان می آورد و ترغیب می کند.

کرم می تواند تا 25 میلیمتر رشد کند و ارزش غذایی بسیار بالایی دارد : تقریبا 29.5 درصد کلسیم، 0.18 درصد فسفر و 7 درصد آهن از مهمترین مواد تشکیل دهندۀ این خوراک برای آبزیان است.

جالب است بدانید حشرۀ بالغ از نور گریزان است حال آنکه کرم آن علاقه به نور دارد. کرم ها خود از لجن ها و مواد ته نشین شده در بستر تغذیه می کنند و گاهی حتی لارو حشرات دیگر و یا حتی یکدیگر را می خورند.

برای تغذیۀ آبزیان با کرم خونی می توانید کرم خونی را از فروشگاه های پرورش ماهی و آکواریوم یا فروشندگان وسایل پرورش ماهی به صورت زنده، منجمد و یا حتی خشک شده تهیه نمایید که هر کدام بسته به شرایط نگهداری ارزش غذایی متفاوتی را دارا خواهد بود.

 

همچنین می توانید خودتان کرم خونی خود را پرورش دهید. در صورتی که می خواهید از کرم های منجمد برای تغذیۀ آبزیان استفاده کنید هرگز قرص های منجمد را مستقیم داخل آب نیندازید، در فرآیند انجماد، فعالیت باکتری هایی که همزمان با کرم ها وارد بسته بندی می شوند دیرتر از خود کرم ها متوقف می شود و همچنین پیش می آید که چندبار در زمان حمل و یا نگهداری در فروشگاه ها این بسته ها از حالت انجماد خارج و مجدد منجمد می شوند. این مسئله باعث تجمع فراوان آمونیاک در این بسته ها می شود.

 

زمانی که قرص را به صورت منجمد در آب می اندازید ماهی ها به سرعت دور آن جمع می شوند و شروع به نوک زدن و خوردن می کنند و همزمان یخی که پر از آمونیاک است را نیز مصرف می کنند که موجب مسمومیت شدید ماهی ها می شود. راه حل این است که ابتدا قرص را در یک لیوان آب بیندازید و صبر کنید تا از حالت انجماد خارج شود. بعد محتویات لیوان را در آب بریزید و با این روش دیگر آمونیاک به طور ناگهانی وارد بدن ماهی نمی شود. و خوراک بی خطر به مصرف آبزیان می سد.

پرورش و تکثیر کرم خونی

برای پرورش این حشره به یک مخزن آب با عمق کم نیاز دارید که سطح مقطع بزرگی داشته باشد، چیزی حدود یک وان حمام یا یک حوض متوسط

می توانید آب را برای یکی دو هفته در معرض آفتاب و سایه قرار دهید تا املاح، گرد و غبار، حشرات و جلبک ها در کف آن بستر مناسب برای پرورش کرم خونی را تشکیل دهند، یا این که این بستر را از کف استخر، مخزن آب یا برکه جمع آوری کنید و به محل پرورش خود انتقال دهید.

سپس کافی است آب را به حال خود رها کنید تا انواع حشرات و پشه ها در آن تخمگذاری کنند.

چرخۀ زندگی کرم خونی که حشرۀ مورد نظر ما است به شرح ذیر است :

اگر بستر آماده باشد تنها کاری که باید انجام دهید وارد کردن تودۀ تخم به آب است و بعد از آن تمام مراحل خود به خود سپری خواهند شد.

اگر در محیط زندگی شما حشرۀ بالغ زندگی می کند جای نگرانی نیست، خودش محل پرورش شما را پیدا خواهد کرد. اما اگر اینطور نیست باید تودۀ تخم را از استخری که قبلا کرم خونی در آن دیده شده استخراج کنید که آن هم کار سختی نیست، کافی است روی آب را خوب و بادقت نگاه کنید، حتماً چیزهایی پیدا خواهید کرد.

می توانید چند برگ پوسیده در آب رها کنید، در حقیقت این بستر مورد علاقۀ حشره است که تخم ها را در آن رها کند و لارو کرم خونی شما آمادۀ پرورش شود.

البته امروزه راه های خییییلی ساده تری وجود دارد که شما می توانید به راحتی تعداد بیشماری تخم کرم خونی را تهیه کرده و بدون کثیف کاری و دردسر آنها را کشت نمایید. این راه در حقیقت خریدن تخم ها است که امروزه به صورت بسته بندی توسط برند های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود.

به عنوان مثال بستۀ زیر که تخم ها را به صورت محلول در مایع بسته بندی نموده تنها 4 دلار قیمت دارد :

 

یا می توانید از برند زیر استفاده کنید که تخم ها را در محلول ژلاتینی ترکیب نموده و به صورت نوارهای خشک بسته بندی نموده است و تنها 8 دلار قیمت دارد

 

هر کدام از این برند ها و بسته بندی ها روش مصرف خاص خود را دارند ولی آنچه که مسلم است بهداشتی بودن، تمیز  و ساده بودن آن نسبت به روش های سنتی است.

بعد از این که تخم ها را وارد بستر آبی خود نمودید سعی کنید دمای محیط را بین 18 تا 20 درجه سانتیگراد نگه دارید و منتظر بمانید که کرم های خونی کوچک و پر تحرک را ببینید که در لابه لای بستر این طرف و آن طرف می پرند و درون گل و لای و لجن ها حرکت می کنند.

می توانید آن ها را در مرحلۀ کرم شکار و استفاده کنید، یا صبر کنید تا به شفیره تبدیل شوند، شفیره ها خود به خود روی آب بالا می آیند و بعد حشرۀ بالغ از آن بیرون آمده و پرواز می کند.

می توانید از حشره های بالغ چندتایی را همان دور و بر نگاه دارید چون ظرف 4 روز تخم گذاری می کنند و می میرند. پس زمان زیادی را نباید صرف نگهداریشان کنید و زود به نتیجه می رسید.

با حفظ همین چرخه شما همواره کرم خونی، پشه و شفیره برای استفاده و تغذیۀ آبزیان خواهید داشت.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :30
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :167
بازديد اين ماه :1127
مجموع آمار بازديد ها :128903

درحال حاضر 2 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.