پنج شنبه, 07 اسفند 1399

عفونت های ترکیبی ماهی ها در آکوارویم :

بعضی اوقات می توانید این بیماری ها را در آکواریومتان مشاهده کنید، و اگر ماهی حوض دارید احتمال آن بیشتر است که به حالتی برخورد کنید که ماهی شما چند بیماری را با هم دارا است.

در این شرایط وقتی در زیر میکروسکوپ مراحل تمیز کردن و ضد عفونی کردن ماهی را می بینید، به نظر می رسد که لایه های مخاطی به صورت محسوسی ضخیم شده باشند و می توان انواع مختلفی از گونه های تک یاخته ای را دید که در مقالات مجزّا راجع به هر یک صحبت شده.

باز هم نشانه های اوّلیه یکسان است؛ ماهی در شروع بیماری سعی می کند با مالیدن خود به اشیاء داخل آب و گیاهان آکواریوم از شر مزاحمین خلاص شود، سپس خود را در مسیر جریان آب که معمولاً ورودی فیلتر تصفیه به داخل آکواریوم می باشد قرار می دهد و می ایستد، با باله های جمع شده و با بی حسّی بالا و پایین می رود.

در ماهی های Koi و ماهی طلایی لایۀ مخاطی شروع به ضخیم شدن می کند و یک پوشش خاکستری ایجاد می شود. هنگامی که بیماری پیشرفت کند این پوسته تغییر رنگ داده و سفید می شود و در قسمت های کوچکی از بدن مشاهده می گردد.

در مرحلۀ نهایی بیماری، ماهی نمی تواند هیچ چیزی را از محیط جذب كند و رو به قبله می شود.

اگر صاحب ماهی آن را به صورت منظّم و اساسی مراقبت کند، می تواند عفونت را در مراحل اوّلیه شناسایی کند و جلوی پیشرفت آن را بگیرد.

 تا زمانی که فقط عفونت های بیماریزا در بیماری نقش داشته باشند روی پوست نشانه هایی به وجود می آید.

 امّا عفونت های ترکیبی در آکواریوم، نشانه های ترکیبی نیز خواهند داشت و تنها چیز مشترک نقاط سفید و شیری رنگ غیر عادی و لکه های ضخیم شدۀ لایۀ مخاطی که این نشانه ها نیز در مراحل نهایی بیماری بروز می کنند و در این مرحله ماهی به سرعت ضعیف می شود و كار سخت مي شود.

 این ضخامت غیرعادی روی پوست، تمام سطح بدن ماهی را می پوشاند؛ در ابتدا ماهی فقط در زیر سطح آب شنا می کند. باله هایش را محکم می کند و بالا و پایین می رود و در مرحلۀ نهایی روی زمین بی حال دراز می شود.

 هنگامی که بیماری ماهی را شناسایی می کنید باید بی درنگ آن را درمان کنید. در عفونت های ترکیبی برای شناخت انواع بیماری نیاز به ذره بینی با قدرت بزرگ نمایی 40 برابر خواهید داشت.

 در آکواریوم ها می توانید با ترکیب داروهای Sera Costapur و sera Mycopur شروع به درمان کنید زیرا این دو دارو می توانند با هم تمام محدودۀ بیماری ها را بپوشانند و همچنین به شما کمک می کنند از ایجاد عفونت های قارچی ثانویه جلوگیری کنید.

در ماهی های حوض و باغ، درمان توسّط Sera Ominsan مطابق دستورالعمل بهترین انتخاب است.

 عفونت های ترکیبی نیز به وسیلۀ Sera Costapur و Sera OOdinopur در کمتر از 5 روز درمان می شوند.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :30
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :167
بازديد اين ماه :1127
مجموع آمار بازديد ها :128903

درحال حاضر 5 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.