پنج شنبه, 07 اسفند 1399

بیماری های ماهی ها که منشأ آن ها مژکداران (cilitates) هستند

مژکداران موجودات ریز تک سلّولی هستند. انواع مختلفی از آن ها در هر آکواریوم وجود دارد و اکثر آن ها بسیار ریزتر از قدرت دید چشم انسان بوده و برای دیدن آنها به ابزارهایی مانند ذره بین و میکروسکوپ نیاز دارید.

روی باکتری ها و ذرّات بسیار ریز معلّق در آب زندگی می کنند. البته این موجودات یکی از مهمترین مواد در رژیم غذایی ماهی های کوچک نیز هستند.

بیشتر عمر این موجودات روی بدن ماهی ها و آبزیان می گذرد و در این مدّت مواد مفید و مغذّی را به پوست ماهی می رسانند و پوست ماهی ها را قوّت می بخشند.

مانند میکروب ها و باکتری ها، این موجودات نیز انواع مفید و غیر مفید دارند که موضوع بحث ما دستۀ دوّم است.

بیماری لکّه های سفید یا Ichthyophthirius multifiliis :

یک تک سلّولی با نام Ichthyophthius كه می تواند از 1.5 میلیمتری اندازه گیری شود و با چشم معمولی از این فاصله روی پوست دیده می شود.

جوش های چرک دار، بدن ماهی را می پوشانند. این بیماری همان بیماری نقطه های سفید است که در ابتدا روی باله ها و دم ماهی ظاهر می شود.

در مراحل اوّل بيماري، ماهی باله هایش را جمع می کند و سعی می کند با مالیدن خود به اشیاء و گیاهان آکواریوم، خود را از این تاژکدار مزاحم پاک کند.

در مرحله های بعدی که بیماری پیشرفت می کند تعداد بسیاری از لکه ها روی پوست وجود خواهد داشت که بر اثر اجتماع این تاژکداران به شکل لکّه های قابل رویت در آمده اند.

این بیماری از آن دسته است که باید بلافاصله درمان را شروع کنید زیرا به سرعت در آکواریوم پخش می شود.

در مرحلۀ اوّل از Sera Costapur استفاده کنید زیرا سریعاً شیوع بیماری را متوقف می کند.

انگل هاي تاژكدار بعد از بلوغ بدن ماهی را ترک می کنند و دوباره تکثیر شده، در آب به شنای آزاد می پردازند تا میزبان جدید پیدا کنند، در این مرحله است که Sera Costapur آن ها را می کشد و شیوع بیماری تمام می شود.

خیالتان راحت باشد زیرا این دارو به گیاهان و ماهی ها به هیچ عنوان آسیب نمی رساند.

Ichthyophthirius برعکس سایر انگل ها روی پوست نمی ماند، بلكه کنار لایه های مخاطی زندگی می کند،برای همین درمان ماهی بیمار در مرحله پیشرفته بسیار مشکل است.

این یک پیشنهاد است و ضروریتی ندارد، بهتر است که در طول درمان Sera Ectopur و Sera Costapur را با هم استفاده نمایید زیرا این امر بر نیروی جبهۀ شما بر علیه انگل ها می افزاید.

Sera Ectopur انگل ها را از روی پوست ماهی جدا می کند و نقش ضدعفونی کنندۀ آب را نیز به عهده دارد؛ علاوه بر آن درصدی نیز اکسیژن به آب اضافه می کند. با این روش Sera Costapur نیز بهتر عمل می نماید و بیشتر موثر است.

این ترکیب کمک می کند که بسیار سریع تکلیف را روشن کنید.

این تک سلّولی می تواند برای مدّت طولانی پنهان شود و یا آشکارا در آکواریوم شما زندگی کند.با این کار منتظر می ماند و در شرایط استرس و وقتی ماهی تازه به آکواریوم وارد شده، به ماهی ها حمله می کند، پس همیشه انتظار آمدنش را داشته باشید.

در طول درمان پیشنهاد می کنم درجه حرارت را برای 3روز ماکزیمم تا 2درجه بالا ببرید و هوادهی آب را شدید کنید. این نیز می تواند به درمان سریعتر بیماری کمک کند زیرا مقاومت ماهی شدیدتر می شود و از طرفی تکثیر باکتری ها سریعتر انجام می شود و زودتر از ماهی جدا می شوند و به مرحلۀ شنای آزاد که هدف ما است خواهند رسید و در این مرحله آن ها کشته خواهند شد.

چرخۀ زندگی این انگل به صورت زیر است

 

بیماری Cryptocarion irritans یا همان ایچ آب شور :

بیماری Cyptocarion بسیار شبه به بیماری لکه های سفید که در بالا توضیح آن داده شد می باشد. برای همین به آن بیماری "لکه های سفید آب شور" گفته می شود یا "Marine Ich" که البته این دو در لغت، معنای متفاوتی دارند.

نقطه های خاکستری یا سفید آشکار، به صورت مایع لزجی در میان لایۀ مخاطی پوست ماهی زندگی و رشد می کنند و در غشاء مستحکمی قرار دارند.

این لکه ها را به سختی می توان خشک و یا پاک کرد و در بیشتر موارد وقتی سعی شد آن ها را به وسیلۀ یک لوله از بدن ماهی جدا کنیم، تکه تکه و پخش شدند.

تمامی بیماری های واگیر دار به طرز موفقی به وسیلۀ Sera Cyprinopur درمان می شوند و در این بیماری نیز انگل ها را در مرحلۀ شنای آزاد از بین می برد و اجازه نمی دهد تا میزبان جدیدی پیدا کنند.

Sera Cyprinopur برای 4 تا 6 روز استفاده شود.

اسکیمرهای پروتئین ساز و دستگاه های استریل کننده UV را باید در دورۀ مصرف این دارو خاموش نگه دارید.

برای محاسبۀ کامل میزان مصرف شما باید حجم كل آب را، که شامل میزان موجود در فیلترها نیز می شود در نظر بگیرید.

در آکواریوم قرنطینه، ماهی می تواند به وسیلۀ Sera Costapur درمان شود؛ بعد از تکمیل دورۀ درمان نیز، دقت کنید که نباید ماهی را مستقیم به تانک اصلی برگردانید چون حتّی قسمت کمی از این دارو می تواند برای بی مهرگان شما خطرناک و کشنده باشد، برای همین بهتر است به ماهی اجازه بدهید برای 10 دقیقه درون ظرفی که از آب آکواریوم اصلی پر شده شنا کند و بعد از این حمّام، آن را به تانک اصلی منتقل کنید.

بیماری Brooklynella hostilis آب شور :

 

انگل Brooklynella و Childonella در ظاهر و اندازه بسیار شبیه به هم هستند.

این موجود ریشه دار نوعی انگل است که روی پوست و آبشش ماهی های نواحی گرمسیری دریایی نمایان می شود.

در آغار شما می توانید مناطق کمرنگی را روی پوست ماهی مشاهده کنید و این در حالی است که ماهی شما بی اشتها شده است و نفس نفس می زند و تند نفس می کشد.

کم کم ماهی بیشتر و بیشتر بی حال می شود و لکّه های لزج مخفی می شوند، مناطف کمرنگ بزرگتر می شوند و در مرحلۀ نهایی روی قسمت های وسیعی از پوست را می پوشاند.

چند روز بعد از این مرحله، ماهی می میرد.

برای همین باید به سرعت عمل کنید، به مدت 4 تا 6 روز و برای هر روز طبق دستورالعمل از Sera Cyprinopur استفاده کنید که فرقی نمی کند این کار را در تانک اصلی یا قرنطینه انجام داده باشید.

شما باید در این شرایط کیفیت آب را خوب بسنجید تا بتوانید آن را مطابق نیازهای دارو تنظیم کنید (دقت کنید که دارو و انگل در حال جنگ خواهند بود و معلوم نیست کدام پیروز شوند و با این کار شما جبهۀ خود را تقویت می کنید).

سپس در محیطی که بی مهرگان را نگهداری نمی کنید (مانند آکواریوم قرنطینه) برای درمان ماهی از Sera Costapur مطابق دستورالعمل استفاده کنید.

بیماری Glossatella :

بسیار شبیه به موجودات تک یاخته ای هستند که روی پوست زخمی و آسیب دیده نشست می کنند و ساکن می شوند. شکل کوتاه آن ها طوری است که راه می روند و خودشان را به لبۀ زخم ها می چسبانند و با این کار از درمان زخم جلوگیری می کنند.

آن ها به سرعت زیاد می شوند و روی مناطق مختلف زخم رشد می کنند و به نظر می رسد که زخم دارای پوششی خز دار است.به دلیل شباهت ظاهری ممکن است با قارچ اشتباه شود، ولی به وسیلۀ یک ذرّه بین می توان تک یاخته ای های در حال حرکت را تشخیص داد و علاوه بر آن، قارچ ها درازتر هستند.

ابتدا یک زخم پوشیده می شود و کم کم شروع به گسترش در تمام بدن ماهی می کنند، آن ها مستقیم از زخم تغذیه نمی کنند امّا از باکتری های مفید روی پوست و همچنین سلّول های مردۀ پوست ماهی تغذیه می کنند.

در این مورد Sera Costapur می تواند به ماهی شما کمک کند، این دارو انگل ها را ضعیف کرده و تا جای امکان نابود می کند و در این فرصت زخم روی بدن ماهی شروع به خوب شدن می کند و ضعف از بین می رود.

بیماری  Trichodina :

باید گفت که واقعاً تشخیص بیماری که به وسیلۀ Trichodina به وجود آمده بسیار مشکل است.

هر از گاهی ماهی خودش را به جایی می مالد و با باله ها خودش را تمیز می کند.

Trichodina یک انگل واقعی نیست، یک اندام است. سوراخ اصلی این تک سلّولی ها روی سمت مخالف و داخلی پوست ماهی قرار دارد. این جایی است که باکتری ها را جمع می کند و بخش های سلّول را به کمک آن ها جدا کرده و از این فرآیند تغذیه می کند. بنابراین Trichodina به عنوان یک همراه، در کنار سایر بیماری های پوستی یافت می شود. این سوراخ ها پروتوزونهای روی پوست ماهی را جمع مي كند، به این صورت که پوست را به وسیلۀ حلقۀ قلّاب مانند روی سلّول ها خراش می دهد. این باعث می شود پوست ضخیم شود و مخاط ها پنهان شوند، با این روش Trichodina از مخاط ها تغذیه می کند.

در ماهی Koi یا ماهی طلایی و یا ماهی حوض خودمان، اگر ماهي قبلاً با عفونت های دیگری زخم شده باشند، اندام ها گهگاهی دچار حملۀ این قلّابدارها خواهند شد.

Trichodina در برابر Sera Costapur بسیار مقاوم است و به خوبی می تواند در مقابل این دارو ایستادگی کند، برای همین این دارو را توصیه نمی کنم و برای این بیماری بهتر است از Sera Omnisan که در حقیقت مخصوص ماهی حوض است مطابق با دستورالعمل استفاده کنید.

بیماری Tetrahymena :

تک یاخته ای  Tetrahymena نیز یک انگل واقعی نیست و فقط وقتی ظاهر می شود که لایه های مخاطی از قبل توسّط قارچ و باکتری عفونی شده باشند.انگل از این باکتری ها و ذرّات جدا شده پوست Tetrahymena تغذیه می کند.

در آکواریوم هایی که تعداد ماهی ها زیاد است  Tetrahymenaمي تواند که در سطح وسیعی آب را آلوده کنند.

در اين حالت تعداد زیادی از اندام های تک سلّولی به پوسته های مخاطی ماهی ها هجوم می آورند و در نتیجه فرآیند ضخیم سازی پوست شروع می شود تا با پنهان نمودن مایع مخاطی از آن تغذیه کنند و به همین دلیل لکه ها ایجاد می شود. در مرحلۀ نهایی پوست تماماً مبتلا شده و ماهی می میرد.

اگر شما درمان را گام به گام و مطابق دستورالعمل انجام دهید، Sera Costapur به طرز موثری می تواند این عوامل بیماریزا را بکشد.

در آخر، با مقدار PH و اگر از فیلتر بیولوژیکی استفاده می کنید، باید برای 3روز مواد اساسی را خودتان به آب اضافه کنید و قبل از درمان همیشه 30% آب را عوض کنید. شما باید همیشه از عفونت های ثانوی که به وسیلۀ قارچ و باکتری به وجود می آید دوری کنید.

می توانید این بیماری ها را در مراحل اوّلیه و به کمک Sera Mycopur و Sera Baktopur درمان نمایید.

بیماری Chilodonella :

موجودات تک یاخته ای قلبی شکل chilodonella پوست ماهی را به شکلی در می آورد که به نظر تیره و زمخت می آید و رنگ آن سفید است، لایه های مخاطی ضخیم شدۀ لکه های پوست بین 1 تا 3 میلیمتر اندازه گیری می شود.

ابتدا که ماهی مریض می شود، خودش را به اشیاء داخل آکواریوم می مالد تا شاید از شر انگل رها شود، اگر نتوانست لکه های روی پوست افزایش پیدا می کند تا زمانی که همۀ بدن را فرا می گیرد.

در این حالت ماهی در آب می ایستد و تکان های ریزی می خورد، باز هم هرچه می گذرد ماهی بی حس و بی اشتها می شود.

انگل ها می توانند به راحتی از یک ماهی به ماهی دیگر شنا کنند، بنابراین بسیار سریع بیماری را پخش می کنند و جلوی این اپیدمی را باید با Sera Costapur بگیریم.

این دارو به طرز موثری با Chilodonella مبارزه می کند.

 برای حوض ها از Sera Omnisan استفاده کنید. 

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :30
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :167
بازديد اين ماه :1127
مجموع آمار بازديد ها :128903

درحال حاضر 4 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.