پنج شنبه, 07 اسفند 1399

بیماری های ماهی ها که منشأ آن ها تاژکداران (Flagellates) می باشند :

تاژکداران طبقه های مختلفی از اندام های سلّولی هستند، بعضی کوچک و کمی بزرگتر از یک باکتری می باشند و فقط یک یا چند ریشه (تاژک) دارند و به همین دلیل می توانند بسیار سریع حرکت کنند و هنگامی که شما آن ها را زیر میکروسکوپ نگاه می کنید نمی توانید یکی را تعقیب کنید و آن را گم خواهید کرد.

انواع دیگر بسیار بزرگ هستند، تا جایی که با چشم معمولی هم می توانید آن ها را ببینید.

بیشتر تاژکداران مفید و برای حیات جانداران ضروری هستند، امّا تعداد کمی از آن ها در مرحلۀ تکاملی حیات، توصعه پیدا می کنند و به انگل تبدیل می شوند.

بیماری Oodinium یا مخملک :

این انگل به عنوان یک استثنا در میان انگل های تک سلّولی هست که در سلّول های با منشأ گیاهی وجود دارد.

اوّلین نشانه آن است که ماهی های مبتلا خودشان را به اشیاء داخل آکواریوم و گیاهان می مالند؛ امّا بیماری زمانی آشکار می شود که هجوم قوی شده و در این شرایط این بیماری، عفونت در آب ایجاد می کند و تا زمانی که بیماری ادامه داشته باشد این عفونت نیز باقی می ماند.

در هنگام بیماری، پوست ماهی پر می شود از نقاط سفید و زرد کوچک و عوامل بیماریزا تا اندازه های 0.3 میلیمتر روی پوست ماهی رشد می کنند.

برای اینکه این بیماری را با بیماری "ایچ" یا سفیدک اشتباه نگیرید همین اندازه را معیار قرار دهید زیرا دانه های سفید در بیماری "ایچ" از این اندازه بزرگتر هستند.

بیماری مخملک معمولاً در باله ها شروع می شود و سپس در تمام بدن پخش می شود. در مراحل پیشرفتۀ بیماری به نظر می رسد که روی ماهی آرد پاشیده شده.

یک پوشش مخمل نما روی پوست وجود دارد که باعث شده این بیماری را به این نام بشناسند و این پوشش وقتی بیشتر نمایان می شود که ماهی را از درازا نگاه کنید.

در مرحلۀ بعدی چشم های ماهی پوشش تیره به خود می گیرد و پوست اصطلاحاً مالیده می شود.

- این بیماری کاملاً واگیردار است

- کاملاً رفتار گیاهی دارد

- با سایر موجودات زنده مبارزه می کند

درمان این بیماری خاص توسّط داروی Sera oodinopur امکانپزیر است که در آب معمولی و شور در توأماً قابل استفاده است.

این دارو می تواند ظرف 3 تا 5 روز تمام بیماری را از بین ببرد.

**نکته**

چون این دارو بر حجم و گنجایش مس در آب تاثیر می گذارد، نباید آن را در آکواریوم هایی که موجودات بی مهره مانند حلزون ها و خرچنگ ها و شقايق ها در آن زندگی می کنند استفاده کرد و اگر از این موجودات در آب دارید، باید درمان را در آکواریوم قرنطینه انجام دهید.

در هنگام استفاده از Oomidinopur همیشه مقدار مس آب را قبل و بعد از درمان توسّط Sera CU-Test اندازه گیری کنید و میزان آن را باید بین 0.3 تا 0.25 در روز نگهدارید.

این بررسی در مورد میزان مس کاملاً ضروری است و در صورت عدم بررسی شما درمان ناموفقی خواهید داشت زیرا کمبود و زیادی مس هردو مسمومیت شدید ایجاد می نماید.

تنظیم این غلظت بین 1 تا 2 میلیمتر برای دورۀ درمان مناسب است.

بعد از درمان با تعویض مقداری از آب می توانید دوباره میزان مس آن را کاهش دهید. سپس سه روز با استفاده از زغال اکتیو مرغوب آب را فیلتر کنید.

در نهایت نیز از Sera Aqutan به اندازۀ 2 برابر مقدار نوشته شده روی دستورالعمل مصرف، استفاده کنید تا همه چیز به شرایط عادی برگردد.

بیماری Costia :

تاژکدار لوبیا شکل Costia Necatrix به صورت منظّم و دائم به وجود می آید.

اوّلین علائم ظاهری این است که اندکی از پوست تیره و شیری می شود

حدود چند سال است که این انگل نام جدیدی با عنوان Ichthyo Bodo Necatrix گرفته است ولی هنوز همه بنا به عادت از همان نام قبلی برای آن استفاده می کنند.

Costia یک انگل ثانوی است که اغلب در کلونی های بسیار کوچکی به طور پنهانی روی بدن ماهی ها زندگی می کنند و به دلیل اینکه بسیار کوچک هستند و فقط با میکروسکوپ دیده می شوند، شما آن ها را نمی بینید.

Costia همچنان به زندگی و تولید مثل بی خطر خود ادامه می دهد تا زمانی که ماهی شما دچار آسیب روحی و یا جسمی می شود. در این موقعیت انگل شدیداً تولید مثل می کند و به بیماری تبدیل می شود.

این موجودات ریز و تمیز معمولاً در شرايط عادي به مایع مخاطی پوست ماهی غذا هم می رسانند و از طرفی دیگر در مدت زمان اندکی در آب آزاد می میرند.

در شرایط هجوم قوی، مناطق زیادی از پوست ماهی خراب می شود و برای درمان Sera Costapur می تواند به راحتی انگل ها را بکشد . بهتر است برای حمایت از درمان، همزمان از Sera Ectopur نیز استفاده کنید.

تاژکداران روده ای (Intestinal Flagellates) :

تعدادی از تاژکداران برای زندگی در دستگاه گوارشی ماهی ها تکامل یافته اند و معمولاً در جاهایی مانند رودۀ ماهی زندگی می کنند که به هضم غذای ماهی نیز کمک شایانی می نمایند.

بسیاری از انواع ماهی ها، به خاطر این موجودات راضی نیز هستند و هیچ خطری از وجود آن ها حس نمی کنند و حتّی هنگامی که هجوم زیاد این موجودات موجب بیماری می شود نیز ماهی اظهار ناخشنودی زیادی نمی کند.

انواع دیگر ماهی ها نیز هستند که نشانه های واضحی از بیماری را در این شرایط نشان می دهند مانند بسیاری از انواع Cichlidها، آن ها نشانه هایی را از خود نشان می دهند که خبر از هجوم تاژکدارها به روده را می دهد و این با سایر عوامل که بر اثر ضعیف شدن ماهی بروز می کند ترکیب می شود مانند غذای کم، کمبود مواد معدنی و ویتامین و یا استرس.

در این شرایط رنگ ماهی تیره می شود و با کوچکترین چیزی می ترسد و از آن بدتر، اشتهایش را از دست می دهد. این تارکدارها مخصوصاً در شرایطی که غذا کم است به شدت تکثیر می شوند و این هنگامی بدتر می شود که ماهی گوشت حیوانات خونگرم را خورده باشد، مانند غذای مخصوص دل گاو که متأسفانه بسیار رایج است.

در مرحلۀ نهایی ماهی وزنش را از دست می دهد و لبۀ باله ها شروع به تجزیه شدن می کندو علّت این اتفاق کمبود تغذیه بر اثر بی اشتهایی ماهی است. علاوه بر آن اگر ماهی چیزی هم بخورد توسّط انگل در روده جذب می شود و به بدن ماهی نمی رسد.

اکثر انواع ماهی ها در سیر تکاملی خود توانایی آن را ندارند که خودشان را با هضم گوشت حیوانات خونگرم وقف دهند زیرا آنها میلیونها سال است از آب و مواد دریایی تغذیه می کنند.

این همیشه سوال بوده که چرا ماهی ها همیشه پروتئین و چربی را به مقدار بسیار کمی می تواند از گوشت حیوانات خونگرم هضم کند و مابقي آن را دفع مي كنند.

در نتیجه آنچه باقی می ماند غذای تاژکداران مقیم روده می شود که اساس تغذیۀ آنها است. مدفوع این موجودات شامل مقدار زیادی از بقایای پروتئین هضم شده ای است که باعث تکثیر باکتری در آب می شود، فیلتر ها را آلوده می کند و به شدّت نیترات آب را افزایش می دهد.

بهتر است همیشه از غذهایی استفاده کنید که در طبیعت، ماهی آن ها را می خورد.

در این صورت سیستم ایمنی بدن ماهی خود به خود از عهدۀ بیماری های اینچنینی بر می آید.

معمولاً روده های ماهی ها به وسیلۀ تاژکدارها عفونی نمی شوند و علّت در بیشتر موارد باکتری ها هستند. ماهی که از استرس رنج می برد در مقابل بیماری ها بسیار ضعیف می شود و شرایط برای رشد و تکثیر موجودات بیماریزا فراهم می شود.

در بیشتر موارد، ماهی احساس بدی دارد و مدفوعش سفید می شود.

برای درمان توصیه می کنم از Sera Baktopur و یا Sera Bakto Tab که به شکل قرص است استفاده کنید. این داروها با باکتریها جنگ می کنند از هجوم تاژکداران می کاهند و نشانه های بیماری را از بین می برند. 

امّا برای بهبود کامل و از بین رفتن خود بیماری باید رژیم غذایی ماهی را درست کنید و آرامش را برایش ایجاد نمایید. 

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :29
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :166
بازديد اين ماه :1126
مجموع آمار بازديد ها :128902

درحال حاضر 6 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.