پنج شنبه, 07 اسفند 1399

بیماری هایی با منشأ باکتری در ماهی های آکواریوم

باکتری ها در هر آکواریومی وجود دارند و وظایف مهمّی را به دوش می کشند که مهمترین آنها کنترل نیترات در آب است.

امّا مانند سایر موجودات باکتریها نیز خوب و بد دارند و بعضی از آنها بیماری هایی ایجاد می کنند، در صورتی که درمان را درست انجام دهید و به ماهی ها توجه نمایید هرگز با باکتریها به مشکل بر نمی خورید. البته هميشه ماهی های سالم با سیستم ایمنی قوی، به تنهایی می توانند از خود در برابر باکتری ها محافظت کنند.

استرس، شرایط بد آب، غذا دادن اشتباه و یا وجود بیماری در آب براي مدت طولاني که ماهی را ضعیف کرده باشد ... باعث آن می شوند که باکتری های بتوانند ماهی ها را مورد حمله قرار دهند و اثر نامفيد داشته باشند.

باکتری ها باعث ایجاد بیماری های گوناگون و گسترده ای می شوند که همیشه به آسانی قابل تشخیص نمی باشند.

بیماری Vitiligo :

این بیماری توسّط باکتری های مختلفی به وجود می آید و لکه های بیماری روی باله ها و پوست ماهی دیده می شود، بیشتر این لکه ها به رنگ سفید و گاهی خاکستری و تیره است.

لایه های مخاطی در این بیماری پاره می شوند و مناطقی از پوست که بدون پولک است آشکار می شود. اگر بیماری قبل از تشخیص به مرحله ای رسیده باشد که پوست خراب شود باید همزمان از Sera Baktopur  و Sera Baktopu Direct استفاده کنید.

توجه کنید که استفاده همزمان از هردو دارو ضروری است. و در صورت توجّه كافي، بیماری برطرف خوهد شد.

بیماری فاسد شدن باله ها :

باکتری های موجب این بیماری در تمام آکواریوم ها وجود دارند و هرگز ماهی سالم مورد هجوم قرار نمی گیرد زیرا آن ها می توانند به سادگی از خود در مقابل این باکتری ها دفاع کنند. بیماری در بین ماهی هایی که از استرس رنج می برند شیوع پیدا می کند .

پوسیدگی باله ها همچنین به خاطر ارتباط با بیماری های دیگر نیز به وجود می آید مثل بیماری Cilumnaris . رشد بیش از حد قارچ ها، زخم ها یا در نتیجۀ هجوم انگل ها و ... این باکتری ها همراه بیماری آن را تقویت می کنند و این در شرایت غیر بهداشتی آب بدتر نیز می شود؛ در نهایت باله ها از لبه های پایینی شروع به فاسد شدن می کنند و تجزبه می شوند.

درمان نباید به تاخیر بیافتد و برای این کار از Sera Baktopur استفاده کنید.

این دارو به جاي ماهي، با باکتری ها مبارزه می کند و به پوست فرصت ترمیم می دهد.

اگر علّت بیماری بهداشت کم است، شما باید قبل از شروع درمان شرایط بهداشتی را درست کنید.

پوسیدن آبشش بر اثر حملۀ باکتری ها :

آبشش ها فاسد می شوند و می پوسند! این اتفاق وقتی می افتد که پوستۀ حسّاس مخاطی موجود در آبشش ها به وسیلۀ انگلها آسیب دیده باشد؛ در این صورت باکتری ها که در همه جا حضور دارند وارد عمل می شوند و بافت ها را تجزبه می کنند. تارهای آبششی که مرده اند نسبتاً سفید و خاکستری می شوند و با بلند کردن پوست آبشش آنها را به راحتی می توان دید.

در چنین شرایطی باز هم Sera Baktopur را توصیه می کنم که به طور سریع و کارآمد با عوامل بیماریزا مقابله می کند و به زخم ها فرصت ترمیم می دهد.

امّا دقت کنید که تارهای آبششی که خراب شده اند دیگر درست نخواهند شد.

حقیقت این است که آبشش ها با خوني كه درونشان جریان دارد، فرآورده های لذيذي هستند که باکتری ها ممکن است علاوه بر مصرف آن به عنوان غذا، وارد خون ماهی نیز شوند و اندامها را عفونی کنند. بنابراین شما باید همزمان از Sera Baktopur Direct نیز استفاده کنید تا این مشکل نیز برطرف شود.

بیماری Columnaris :

علامت عفونت توسّط Columanris این است که تارهای کوچکی به صورت ثابت و نزدیک به هم و به شکل ورم سفید رنگی روی باله ها و لب های ماهی و همچنین لبه های پولک ها به وجود می آید.

این مناطق به سرعت توسعه پیدا می کنند و در مرحلۀ نهایی گهکاهی باله ها تجزیه می شود.

این بیماری از لب ها شروع می شود و ماهی در زیر سطح آب می ایستد و مدام تاب می خورد. عکس العمل سريع و آگاهانه شما در این در مقابل اين بیماري بسیار مهم و ضروری است زیرا بیماری بسیار سریع توسعه پیدا می کند و علاوه بر خود ماهی، سایر ماهی ها را نیز ممکن است بیمار کند.

برای درمان از Sera Baktopur و Sera Baktopur Direct استفاده کنید.

باکتری های استوانه اي، آب با خاصیت الکلی (بازی) را ترجیه می دهندو برای اینکه کمی آنها را اذیت کنید و در حالت ضعيف نگهداشته شوند باید PH آب را به زیر 7 درجه بیاورید.

تشخیص عفونت هایی با منشأ باکتری های درونی به روش های مختلفی ممکن است؛ در بعضی موارد دیده می شود ماهی در شنا کردن تعادل ندارد و به در و دیوار می خورند، بعضی ماهی ها عکس العملشان بسیار کم شده و کاملاً بی اشتها و لمس می شوند.

دورۀ رنج و عذاب ماهی قبل از مرگ آن به تناسب این که باکتری به کدام عضو حمله کرده باشد متفاوت است.

التهاب خونی روی پوست :

مناطق خونی کوچک روی پوست، التهاب خونی در مقعد و ته باله های ماهی نمونه های بارز برای این بیماری هستند که توسّط باکتری Aeromonas و Pseudomonas ایجاد می شوند.

گهگاهی زخمهای روی پوست و ماهیچه ها باز می شوند و خونریزی می کنند، بنابراین ضروری است که بعد از شناسایی بیماری درمان را با Sera Baktopur شروع کنید و Sera Baktopur Direct را نیز استفاده کنید زیرا این دارو به سرعت وارد بدن ماهی می شود و عمل می کند.

ورم ماهی :

در دوره های طولانی استرس، سیستم ایمنی ماهی ضعیف می شود و در نتیجه باکتریها برای ورود به بدن ماهی با مقاومت کمتری مواجه هستند. اغلب در شرایطی که ماهی ها را تنها نگهداری می کنید آنها دچار عفونت می شوند، این بیماری با باکتری های عفونی که در روده زندگی می کنند شروع می شود و در نتیجه پوست ماهی لزج و خودش مردنی می شود و شروع می کند به کم غذاخوردن.

در دوره ای از بیماری قسمتی از پوسته های مخاطی دچار می شوند، همچنین باکتریها در مقعد ماهی به صورت نقاط لزج و سفید خود را می چسبانند. حتّی اگر ماهی مریض غذاهای داده شده را بخورد نیز نمی تواند آنها را هضم کند زیرا اندامهای درونی عقب نشینی می کنند و به طور مناسب کار نمی کنند؛ در نتیجه ماهی از چند طرف عذاب می کشد.

هنگامی که "کلیه" دچار نقص و عیب می شود دیگر بیماری در مراحل نهایی است و دیگر مقدار مورد نیاز از آب در بدن ماهی تصفیه نمی شود و در نتیجه بدن دچار عفونت کلّی می شود. مایعات بسیاری در حفره های بدن جانور جمع می شوند که تا کیسۀ پولک و پشت چشم ماهی را نیز دربر می گیرند و این باعث می شود که بدن ماهی ورم کند و پولک ها باز شده و ماهی با چشمان بیرون زده دائم پلک بزند.

برای اینکه ماهی شما بیمار شده باشد یکی از نشانه های بالا کافی است و نیازی نیست همه را با هم داشته باشد و در این شرایط باید درمان را با Sera Bakto Direct شروع کنید.

در مرحلۀ اوّل شما باید به ماهی کمک کنید و پخش بیماری را متوقّف نمایید، ماهی که بیماری در آن تا مراحل نهایی پیشرفت کرده را باید به آکواریوم جدا منتقل کنید و با 2برابر مقدار تعیین شده از Sera Baktopur Direct آن را درمان کنید.

**توجّه**

درمان این دارو به طرز شگفت آوری موثر است ولی باید دقت کنید که به باکتری های مفید آکواریوم شما هم آسیب می رساند.

بهتر است در طول درمان فیلتر را جدا کرده و بگذارید در سطلی جداگانه کار کند تا باکتری های مفید آب را از بین نبرده باشید.

بیماری Erythrodermatits :

این بیماری در ماهی کارپ و Koi پیش می آید و بیشتر مربوط به فصول تابستان و پاییز است. امّا در طول سالهای اخیر دیده شده این ماهی های وارداتی از کشورهایی وارد شده اند که در بهار ماهی ها را صید کرده اند، ولی با این حال بیماری همراه ماهی بوده!

این بیماری یک دورۀ آهسته دارد و بیشتر در مواردی اتفاق می افتد که ماهی های وارداتی را به صورت غیر بهداشتی و تعداد زیاد وارد می کنند (مثل ایّام نوروز) و اوّل ماهی ها سالم هستند، بعد از مدّتی در یکی دو عدد از آن ها جوش های قرمز خونی دیده می شود و در نهایت تعداد زیادی از ماهی ها با زخمهایی باز روی پوستشان می میرند.

در مراحل اوّلیه بیماری ماهی ها توسّط ویروسی موسوم به ویروس بهاری مریض و گیج می شوند.

در مرحلۀ دوّم زخم های سفید و باز، همراه با نقاط قرمز به وجود می آیند که بیشتر روی پهلو و ته دم ماهی دیده می شود.

بیماری قارچ ثانوی در صورتی که رشد بیش از حد نیز دارد روی زخمها نمایان می شود و مسلّماً این حفره ها که روی بدن ماهی به وجود آمده اند همیشه کشنده خواهند بود.

درمورد اینکه این بیماری شبیه به ویروس بهاری است همیشه شک وجود داشته، این بیماری توسّط کرمهای مکندۀ خون انتقال داده می شوند و اگر درمان را زود شروع کنید مشکلی پیش نخواهد آمد.

به وسیلۀ Sera Cyprinopur به مدت 5 روز طبق دستورالعمل نوشته شده روی دارو، آب را اشباع کنید و بعد از آن قسمت اعظم آب را عوض کنید و یک هفته صبر کنید؛ بعد از یک هفته درمان را دوباره تکرار کنید.

در مراحل بحرانی که شما موقعی ماهی را می بینید که زخم ها و حفره ها روی بدنش ایجاد شده است، باید درمان را در مخزن قرنطینه ای که با هوادهی شدید و فیلتر تصفیۀ دارای جریان زیاد مجهز باشد با دمایی بین 22 تا 25 درجۀ سانتیگراد انجام دهید.

در روز اوّل 60 گرم از Sera Ectopur و 3 عدد از قرص Sera Bakto Direct ب ازای هر 100 لیتر آب اضافه کنید.

همچنین هر روز 8 میلی لیتر از Sera Cyprinopur به ازای 100 لیتر آب و به مدّت 5 روز به آب اضافه کنید.

بعد از این دوره حجم زیادی از آب حوض را عوض کنید و اگر ماهی را مخزن جدا درمان کرده اید، بعد از درمان آن را مستقیم از آب گرم مخزن به آب سرد حوض منتقل ننمایید. اندکی بعد از درمان زخم های باز شده شروع می کنند به بهبود و بسته می شوند.

دقت کنید که در مراحل درمان باید بسیار خوب و دقیق به ماهی غذا بدهید و از غذاهای فوق مقوی استفاده کنید، همچنین باید ماهی ویتامین های مناسب را دریافت نماید.

می توانید برنامۀ زیر را به کار گیرید :

ماهی درون مخزن  که با آب تمیز پر شده است و درجه حرارت ثابت و هم اندازه با محلّ قبلی زندگی ماهی داشته باشد قرار دهید.

روز اوّل – به آرامی و کم کم دمای آب را تا 22 درجه افزایش دهید و 60 گرم از Sera Ectopurبه همراه 3 عدد قرص Sera Bakto Direct و 8 میلی لیتر Sera Cyprinopur به ازای هر 100 لیتر آب به آب اضافه کنید

روز دوّم – 8 میلی لیتر از Sera Cyprinopur را به ازای هر 100 لیتر به آب آکواریوم اضافه کنید

روز سوّم – 8 میلی لیتر از Sera Cyprinopur را به ازای هر 100 لیتر به آب آکواریوم اضافه کنید

روز چهارم – 8 میلی لیتر از Sera Cyprinopur را به ازای هر 100 لیتر به آب آکواریوم اضافه کنید

روز پنجم – 8 میلی لیتر از Sera Cyprinopur را به ازای هر 100 لیتر به آب آکواریوم اضافه کنید

روز ششم – 50% از آب را عوض کنید و کاملاً با زغال اکتیو مرغوب آن را فیلتر نمایید.

روز دهم – 50% دیگر از آب را نیز عوض نمایید

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :30
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :167
بازديد اين ماه :1127
مجموع آمار بازديد ها :128903

درحال حاضر 5 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.