پنج شنبه, 07 اسفند 1399

بیماری های ویروسی ماهی های آکواریوم

ویروسها آنقدر کوچک هستند که با میکروسکوپ های معمولی دیده نمی شوند و فقط می توانید با میکروسکوپ های الکترونیکی آن ها را ببینید.

این موجودات بعد از یک آمادگی پیچیده به سلولهای زنده حمله می کنند و آنها را مجبور می کنند که به جاي كار اصلي خود، ویروس های جدید تولید کنند. با این کار سلّول ها بعد از مدتی اصطلاحاً عفونی می شوند و نمی توانند وظایف اصلی خود را انجام دهند.

بیماری Lymphocystist :

این ویروس به پوست ماهی حمله می کند و فعّالیت سلّولهای پوشش مخاطی پوست را عوض می کند. معمولاً تا یکصد برابر بزرگ می شوند و قابل رویت خواهند شد. اندازۀ سلّولها بیش از یک میلیمتر است و اگر دقّت کنید شبیه این است که تخم ماهی به پوست چسبیده باشد. این را با لمس کردن بسیار راحت می توانید تشخیص دهید و برجستگی ها را احساس کنید.

سلّولهای تخمدان ماهی به شدّت رشد می کنند زیرا مجبورند با تمام قوا ویروس تولید کنند و در نهایت سلّول ميزبان می شکافد و میلیونها ویروس جدید بیرون می ریزند و وارد آب می شوند. آنها در آب پخش می شوند و می توانند به هر ماهی دیگری حمله کنند.

این بیماری معمولاً ابتدا روی لبه های بیرونی باله ها نمایان می شود و سپس در تمام بدن پخش می شود.

اگر بیماری به موقع تشخیص داده شود باید قسمت های عفونی باله ها را با قیچی تیز جدا کرد و دقّت کنید که به بدن ماهی آسیبی نرسد. سپس ماهی را با Sera Bektopur درمان کنید تا از عفونی شدن باله ها که زخم شده اند توسّط سایر عوامل بیماریزا که منتظر چنین شرایطی هستند جلوگیری کنید. همچنین می توانید با کمک Sera Cyprinopur به عنوان داروی ضدعفونی روی باله ها و داخل آب استفاده کنید تا از انتقال بیماری نیز جلوگیری کرده باشید.

تمام این کارها را باید همزمان انجام دهید و برای استفاده راحت از دارو و همچنین دقت در میزان مصرف می توانید از سرنگ انسولین استفاده کنید.

بیماری آبلۀ ماهی کارپ :

این بیماری بیشتر در فصل بهار برای ماهی Koi (كويي) اتفاق می افتد و منشأ ویروسی دارد. این لکه ها آبلۀ واقعی نیستند و بیماری کمرنگی هستند که به انسان انتقال داده نمی شوند.

این لکه های صورتی کمرنگ بین 5 تا 10 میلیمتر اندازه دارند و به شکل بیضی هستند و به روی سطح پوست ماهی پیدا می شوند.

در این بیماری چندین ماه بین ایجاد عفونت تا بروز بیماری فاصله است و زیاد به نظر نمی رسد که ماهی در حال رنج بردن باشد، حتّی وقتی که بیماری شدید است.

اگر شما ماهی را در شرایط مطلوب نگه دارید ضخیم شدگی پوست ماهی به تدریج خوب می شود امّا با این وجود بیماری به گونه ای در اندام ها پنهانی باقی می ماند و در فرصت مناسب شیوع پیدا می کند.

وقتی بعد از یک دوره سرما در فصول سرد ماهی ضعیف شد، این ویروس نمایان می شود و بیشتر این اتفاق در بهار می افتد.

برای جلوگیری از انتقال بیماری Sera Cyprinopur را استفاده کنید و برای درمان دمای آب حوض باید بیشتر از 12 درجۀ سانتیگراد باشد.

در شرایط هجوم سنگین و زمانی که بیماری حاد است، به مدّت 5 روز درمخزنی جدا برای درمان، از Sera Cyprinopur استفاده کنید و همزمان با قرص های Sera Bakto Tabs ماهی را تغذیه کنید. این قرص می تواند بیش از 3 هفته و هر روز برای تغذیۀ ماهی استفاده شود و عوارض نخواهد داشت.

در هیچ شرایطی نباید فراموش کنید که مولتی ویتامین مخصوص ماهی Koi را به آن بخورانید و با sera Activant سیستم ایمنی ماهی را تقویت کنید زیرا همواره پیشگیری بهتر از درمان است.

ویروس های بهاری :

باز هم بیماری ویروسی ماهی Carp که این بار بسیار بحرانی و حاد است. ویروس، عفونی و بیماریزا است. اغلب این ویروس ها توسّط ماهی های جدید به حوض وارد می شوند و اگر ماهی از بیماری نجات پیدا کند در مقابل بیماری برای همیشه مصون می شود امّا بعد از آن معمولاً به صورت حامل ویروس عمل خواهد کرد و ماهی های دیگر را مبتلا می کند.

در صورتی که دمای حوض بالای 20 درجۀ سانتیگراد باشد این بیماری شیوع پیدا نمی کند و این ویروسها فقط در فصل پاییز شیوع پیدا می کنند، در زمانی که دما پایین است.

انتقال ماهی باعث از بین رفتن بیماری نمی شود ولی موثر است زیرا ماهی ها با ضایعات بدنشان ویروس ها را دفع می کنند.

هنوز به طور واضح معلوم نیست که چطور بیماری از یک ماهی به ماهی دیگر منتقل می شود؛ می توان فرض کرد که ویروس در گردش خون ماهی وارد آبشش ها می شود و سپس توسّط سایر موجودات منتقل می شود ، این ثابت شده که اگر شپش ماهی و انگل ها خون ماهی را بمکند، می توانند ویروس را به ماهی های دیگر انتقال دهند.

ویروس ها با اندکی کاهش دما دوباره تولید می شوند ولی در زمستان فعّال نیستند و هنگامی که سیستم دفاعی بدن ماهی ضعیف می شود و در فصل بهار که درجه حرارت بیش از 6 درجه سانتیگراد است کم کم شروع به تولید دوباره می کنند.

ویروس های بهاری با درجه حراراتی بین 15 تا 17 درجه سانتیگراد حاد و بحرانی می شوند، اگر شما به اندازۀ مناسب درجه حرارت را کنترل نکنید، بیشتر ماهی های شما در عرض یک هفته توسّط این ویروس می میرند. پس سعی کنید در شناخت علائم کوشا باشید تا بتوانید سریع عکس العمل نشان دهید.

معمولاً اوّلین نشانه های ویروس بهاری، جمع شدن ماهی ها در دریچۀ خروجی جریان از فیلتر است و یا هرجا که آب وارد حوض می شود. ماهی ها شروع می کنند به شنا کردن در خلاف جهت جريان آب و این کار را بدون تعادل انجام می دهند؛ خونریزی های متمرکز روی پوست، آبشش و ته باله های ماهی نمایان می شود و به سرعت شروع به گسترش می کند.

هنگامی که لبۀ آبشش ماهی را برمی گردانید بسیار کمرنگ به نظر می رسد.

در مراحل نهایی بیماری ماهی از ورم کردن بدنش رنج می برد و چشمانش از حدقه بیرون می زند و حتّی مقعد ماهی نیز ورم می کند.

با بالا بردن دمای آب تا 20 درجل سانتیگراد به آسانی بیماری از بین می رود و در دمای بالای 25 درجۀ سانتیگراد احتمالش بیشتر است که ماهی زنده بماند.

هنوز فرمول و دارویی برای از بین بردن و کشتن ویروس این بیماری وجود ندارد و بهترین درمان تشخیص به موقع آن و تنظیم سریع دمای آب است.

این کار باید به آرامی انجام گیرد طوری که طی 24 ساعت درجه حرارت آب را از 20 تا 22 درجۀ سانتیگراد افزایش دهیم. چنین کاری به ندرت در حوض امکانپذیر است و برای همین باید ماهی بیمار را به مخزنی جداگانه برای درمان انتقال دهید.

سه عدد قرص Sera Bektopur  و 8 میلی لیتر از Sera Cyprinopur را به ازای هر 100 لیتر در آب حل کنید و در این حالت دما را روی 20 ثابت کرده و آرام آرام آن را به 25 درجۀ سانتیگراد برسانید.

Sera Bektopur از عفونت های ثانوی که به ماهی ضعیف شده حمله می کنند جلوگیری می کند و Sera Cyprinopur عمل ضدعفونی را انجام می دهد و ویروس های غیر فعّال آب را در همان حال نگه می دارد و یا می کشد.

در این شرایط ویروس ها فعّالیت خود را قطع می کنند و جنگ به حالت آتش بس در می آید و مدّتی به سیستم ایمنی بدن ماهی وقت داده می شود تا خود را تقویت کند، خوبی این روش آن است که چون سیستم ایمنی بدن ماهی ویروس جدید را شناخته است، در این فرصت سریعاً نسبت شرایط این ویروس خود را تطبیق می دهد و موضع گیری می کند و هنگامی که ماهی را از شرایط آتش بس خارج می کنید به راحتی از پس ویروس برمی آید.

دقیقاً مانند آن است که به ماهی واکسن زده باشید، در واقع واکسن نیز همان ویروس ضعیف شده است.

یک بار در روز 8 میلی لیتر از Sera Cyprinopur را به ازای هر 100 لیتر آب اضافه کنید، مطمئن باشید که دمای آب درست باشد و همچنین مهم است که آب را تهویه کنید تا اکسیژن کافی به ماهی ها برسد. در این مدت باید به ماهی ها غذایی با شرایط و کیفیت بالا بدهید، حتی می توانید غذا را با مولتی ویتامین خیس کنید. البته بلافاصله بعد از این خیساندن باید غذا به ماهی خورانده شود.

برنامه های درمانی :

روز اوّل – به آهستگی درجه حرارات را تا 20 درجۀ سانتیگراد افزایش دهید و سپس 3 عدد قرص Sera Baktopur را به آب اضافه کنید و 8 میلی لیتر از Sera Cyprinopur به ازای هر صد لیتر وارد آب نمایید.

روز دوّم – به آرامی دمای آب را تا 25 درجۀ سانتیگراد افزایش دهید و 8 میلی لیتر از Sera Cyprinopur را به ازای هر صد لیتر، به آب اضافه کنید

روز های سوّم تا پنجم – هر روز یک بار به ازای هر 100 لیتر از آب 8 میلی لیتر از  Sera Cyprinopur به آب اضافه کنید.

روز ششم – آب را عوض کنید و آن را با زغال اکتیو مرغوب فیلتر کنید.

 

بعد از درمان نباید دوباره ماهی را وارد آب سرد حوض کنید، آن را داخل مخزن درمانی نگهداری کنید و کم کم دمای آب را به دمای آب حوض برسانید و بعد از این که از همه چیز مطمئن بودید آن را به حوض انتقال دهید.

بیماری ورم ماهی :

ورم عفونی ماهی Carp که یک بیماری کاملاً مستقل است و بابیماری ویروس بهاری اشتباه نشود.

همچنین ورم ماهی ممکن است نشانه ای از باکتریهای عفونی در بدن ماهی باشد که به عنوان عامل  بیماریزا توصعه پیدا می کنند و ماهی را ضعیف می کنند.

بنابراین این ورم نمی تواند علّت ثابت و واحدی داشته باشد، خیلی از این نشانه ها به دلیل نارسایی کلیه در ماهی به وجود می آید و کلیه نمی تواند تمام مایعات را دفع کند و مقداری از آن را به بدن وارد می کند که این باعث تورّم بدن ماهی می شود و نشانۀ دیگر این است که ماهی دائم چشم می زند و متأسفانه ماهی های بیمار زیاد زنده نمی مانند.

در این حالت باید فوراً ماهی بیمار از حوض به مخزن انتقال داده شود و درمان شروع شود.

2 برابر مقدار نوشته شده روی دستورالعمل داخل جعبه از Sera Baktapur داخل آب بریزیدو برای حمایت از درمان می توانید Sera syprinipur را نیز همزمان استفاده کنید (طبق دستورالعمل).

همچنین برای مدّت 5 روز Sera Syprinopur را در آب حوض استفاده کنید.

 

همچنین می توانید به جای Sera Baktopur از قرص های Sera Bakto Tabs برای خوراندن به ماهی استفاده کنید (برای ماهی های Koi).

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :33
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :170
بازديد اين ماه :1130
مجموع آمار بازديد ها :128906

درحال حاضر 7 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.