پنج شنبه, 07 اسفند 1399

بیماری های قارچی ماهی های آکواریوم :

در بیشتر موارد بعد از خراش و آسیب دیدگی های سطحی روی پوست شروع می شوند.

این قبیل آسیب ها بر روی پوست ماهی های آکواریومی در بیشتر موارد بر اثر سهل انگاری افراد در زمان جابجایی و یا گرفت ماهی ها ایجاد می گردد، گاهی نیز درون آکواریوم درگیری هایی بین آبزیان رخ می دهد که می تواند منجربه آسیب سطحی گردد.

می دانیم که پوست، اولین و مهم ترین خط دفاعی بدن هر جانداری می باشد.

قاچ ها هم در سرتاسر طبیعت وظیفۀ تجزیه و خوردن زباله های ریز و بازماندۀ جانداران را به عهده دارند و گونه هایی از آنها کارشان تجزیۀ فضولات سایر جانداران می باشد.

هدف از این توضیح آن است که شما قارچ را به دید یک موجود مزاحم و اضافی و بد نبینید و این طبیعت قارچ ها است که برای تجزیۀ هر بافت مرده ای حضور داشته باشند.

برای جلوگیری از ورود بی مورد قارچ ها به بدن ماهی ها یک لایۀ مخاطی روی پوسن ماهی وجود دارد و تا زمانی که لایۀ مخاطی روی پوست ماهی صدمه ندیده است، قارچ ها نمی توانند به بافت داخلی دسترسی داشته باشند و یا آسیبی به پوست برسانند، لایه های مخاطی یک سیستم ایمنی موثر هستند که عبور از آن کار ساده ای نیست.

هنگامی که ماهی ها مورد هجوم انگل قرار بگیرند، یا زمانی که این لایه مخاطی آسیب ببیند، هاگ های قارچی (بذرهای قارچ) از فرصت استفاده می کنند و این تنها زمانی است که می توانند در پوست ماهی جای پیدا کنند. همین کافی است که بعد از مدتی رشد پیدا کنند و این در شرایطی است که گفته شد؛ ماهی قبلاً توسط انگل یا انسان هنگام جابجایی و یا یک ماهی دیگر صدمه دیده است. پس خود به خود سیستم ایمنی داخلی بدن ماهی شما نیز به شدت ضعیف شده.

برای همین، اوّلین و مهمترین کار استفاده از Sera Aqutan می باشد که توضیح کارآیی این ماده را می توانید در مقالۀ مربوطه مطالعه نمایید، همین قدر بدانید که این دارو ماهی را برای مدتی از هجوم قارچ ها و باکتری ها محافظت می کند.

در صورتی که صدمۀ وارد شده به ماهی توسّط انگل و یا خراشیدگی، عمیق است باید از Sera Mycopur استفاده کنید تا از عفونت جلوگیری شود، یادتان باشد که این قبیل داروها به سایر موجودات ریز و تک سلولی داخل آکواریوم شما هم صدمه می زنند و پس آن را بیخود استفاده نکنید.

برای تکمیل کار توسّط Sera Mycopur می توانید از Sera Ectopur نیز استفاده کنید تا از عفونت های ثانوی که ناشی از باکتری ها و میکروب هایی هستند که منتظر فرصتهای اینچنینی می باشند جلوگیری کند.

توصیۀ داروهای شرکت SERA هیچ الزامی ایجاد نمی کند و شما می تواند معادل آن را در برند های دیگر جستجو نمایید.

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :35
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :172
بازديد اين ماه :1132
مجموع آمار بازديد ها :128908

درحال حاضر 2 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.