پنج شنبه, 07 اسفند 1399
مواد داخل فیلترها

 

 

 

هر فیلتر تصفیه، به واسطۀ موادی که در آن به کار رفته باشد آب را صاف و الک می کند. این مواد می تواند حذف کنندۀ سادۀ فیزیکی مثل ابر باشد و یا حذف کنندۀ شیمیایی مانند کربن اکتیو و حذف کنندۀ بیولوژیک ... مثل انواع بیوبال.

 

 

 

زئولیت یا آنزیمیت در فیلترهای تصفیه آکواریوم


يكي از مواد شيميايي كه به تازگي در فيلتر هاي تصفيه استفاده مي شود زئوليت است که آمونیاک آب را تا حدی خنثی می کند. اگر آکواریوم شما سیکل نیتروژن را طی کرده باشد مي توانيد از آن به صورت مقطعي استفاده كنيد.

البته توجه داشته باشيد كه اين ماده فقط در آكواريوم هاي آب شيرين كاربرد دارد و در آب شور هيچ اثري نخواهد داشت و نمي تواند آمونياك را از آب خارج كند.

زئوليت را زمانی استفاده می کنید كه شما احساس می کنید حجم بیولوژیک فیلتر کفایت نمیکند و هنوز ميزان آمونياك آب شما بیش از میزان استاندارد است .باید توجه کنید که زئولیت آمونیاک آب را جذب می کند و اگر آكواريوم شما در حال گذراندن سيكل ازت است بهتر است از آن استفاده نكنيد. زئوليت را قبل از مصرف باید خوب بشورید.

نام تجاری آن آنزیمیت است و علاوه بر فروشگاه هاي لوازم آكواريومي مي توانيد آن را در فروشگاههای عرضه خوراک دام و طیور و آبزیان پیدا کنید .

در حال حاضر سه نوع دامي ،طيور و آبزيان آن در بازار موجود است كه نوع دامي بسيار نرم آسياب گشته و شبيه آرد است و براي مصرف در تانك ماهيان زينتي توصيه نمي شود اما دو نوع طيور و آبزيانش در دانه بندي درشت تري آماده شده و براي استفاده در فيلتر مناسب است.

 

زئوليت نيز بعد از مدتي مانند رزين خاصيت خود را از دست مي دهد و براي احياء آن (اگر نخواستيد مي توانيد باز هم تازه اش را از بازار بخريد) مي توان آن را در محلول يك درصد كلريد سديم(نمك معمولي) فرو برد و براي مدتي رها كرد.
البته خشك كردن آن را نيز پيشنهاد ميدهند كه به خوبي روش اول نيست .
اگر چه از زئوليت ميتوان براي خنثي كردن ميزان بالاي آمونياك در آكواريوم آب شيرين استفاده كرد ولي باید به این نکته توجه داشت که زئوليت نميتواند نيتريت را از آب جدا كند و فقط آمونياك آب را مي گيرد. اگر در سيستمهايي كه جديدا راه اندازي شده اند و سيكل ازت در آنها شكل نگرفته است ، آب مرتب عوض نشود؛ شاهد مسوميت با نيتريت خواهيم بود. در اين حالت شما آمونياك را اندازه مي گيريد و مي بينيد كه ميزانش كم است و خيالتان راحت مي شود، غافل از اين كه ميزان زيادي از آن تبديل به نيتريت شده. پس مواظب باشيد.

زغال اکتیو در فیلتر تصفیه آکواریوم

 

در مورد کربن اکتیو باید گفت که یکی از موادی است که در آکواریوم داری حرفه ای برای تصفیه آب، بسیار به آن بر می خورید.

در ابتدا باید بدانید که زغال اکتیو همان زغال معمولی می باشد که به وسیلۀ ذرات نقره پوشانده شده و این باعث می شود تا نقره، برای رسیدن به ترکیب ثابت، از طرفی با خیلی مواد ترکیب شود و غلظت آنها را پایین بیاورد و از طرف دیگر نقره خاصیت ضدّ عفونی کننده هم دارد که باکتری ها را می کشد.

امروزه در بسیاری ماشین های لباسشویی با تکنولوژی Nano Silver"" مواجه هستیم که از همین خاصیت ضدّ عفونی کنندگی نقره در آن استفاده می شود.

از طرفی هم زغال، خود به عنوان بهترین صافی در صنعت به شمار می آید و دارای خلل و خرج و روزنه های بسیار ریزی می باشد که می توانند تمام ذرّات معلّق میکروسکوپی آب را به دام بیندازد و آب را شفّاف کند.

از زغال اکتیو در ماسک های ضدّ شیمیایی، تصفیۀ آب آشامیدنی و حتّی صنایع دارویی استفادۀ گسترده ای می شود.

میزان پوشاندن زغال با نقره بسته به شرایط مصرف فرق می کند.

کربن اکتیو به صورت ها و شکل های مختلفی تولید می گردد که در اشکالی مانند خرده سنگ، قرص و استوانه دیده شده.

 زغال های اکتیو که در فیلترهای تصفیۀ داخل آکواریوم استفاده می شوند دارای درصد بسیار کمی نقره می باشند و شکل آن ها به صورت استوانه های کوچک می باشد.

  

در بازار انواع متنوّعی از این زغال ها موجود است که در کیفیت های مختلفی تولید می شوند.

قیمت آنها گاهی تا چندین برابر، با هم فرق می کند.

ولی توصیۀ ما این است که تنها تولیدات گران قیمت و غیر چینی را تهیّه کنید، حتّی انواع ایرانی آن هم کیفیت مناسبی دارند ولی در این یک مورد نمی شود به چین اعتماد کرد.

چون انواع نا مرغوب این زغال ها به دلیل کم یا زیاد بودن میزان Ag ،ممکن است برای آبزیان شما خطرناک باشند، علاوه بر آن به دلیل کیفیت کم، در آب خرد شده و کم کم وارد آب شما می شوند و بعد از مدّتی با حجم زیادی پودر زغال در آکواریوم تان مواجه خواهید شد که جمع کردن آن بسیار مشکل است و البته ممکن است وارد بدن ماهی ها شود.

 

امّا اگر زغال مناسبی تهیّه کرده باشید :

بوی بد آب آکواریوم شما را می گیرد

آب را بسیار شفّاف می کند

تا اندازۀ مناسبی میکروب زدایی می کند

 

نکتۀ مهم :

در زمانی که دارو داخل آب آکواریوم می ریزید، باید زغال را از فیلتر خارج کنید، زیرا دارو را از آب می گیرد و اثر آن را از بین می برد.

لذا ابتدا از دارو استفاده کنید و وقتی که بیماری مورد نظر برطرف شد، یا عمل ضد عفونی تمام شد؛ می توانید با برگرداندن زغال به فیلتر، دارو را از آب پاک کنید و آب را دوباره با زغال فیلتر نمایید.

زمان تعویض زغال در آکوارویم معمولاً 3 یا 4 ماه یک بار است.

بیوبال در فیلتر تصفیه آکواریوم

 

بیوبال هم یکی از محتویات فیلتر های تصفیه می باشد که به تازگی ساخته شده اند و امروزه در فیلترهای تصفیۀ اکسترنال (خارجی) کاربرد دارد، علّت استفاده از آن طرّاحی آن می باشد که آب را به روش پیشبینی شده ای از میان زائده های خود عبور می دهد. پس از مدتی اگر یکی از آن ها را از داخل فیلتر بیرون بیاورید و نگاه کنید می بینید که روی تمام زائده های آن جرم نازکی پوشیده شده که نوعی باکتری و موجودات زندۀ مفید هستند. در حقیقت این محل مکان مناسبی برای آنهاست تا در مسیر جریان آب باشند و از مواد اضافۀ آن تغذیه کنند.

بیوبال مورد مصرف در آکواریوم جنس خاصّی ندارد و صرفاً از پلاستیک ساخته شده و تنها چیز موثر آن، همان طرّاحی و شکل ظاهری آن است.

سرامیک در فیلتر تصفیه آکواریوم

 

یکی از موادّی که در فیلتر برای تصفیه آب آکواریوم استفاده می شود سرامیک نام دارد.

اگر سماورهای برقی قدیمی را دیده باشید ردیفی از سرامیک دور یک مفتول فلزی پیچیده بود که این سرامیک ها درست شبیه همان ها هستند.

تمامی متخصصین آبزیان، به این علم رسیده اند که بهترین روش برای حفظ سلامت توأم با آرامش برای آبزیان، به خصوص ماهی ها،  استفاده از روش های بیولوژیکی برای بازسازی محیط طبیعی است.

مخصوصاً در آکواریوم های آب شور وجود این مادّه و مخصوصاً نوع مرغوب آن بسیار ضروری می باشد.

 

اگر در مورد سیکل ازت مطالب را خوانده باشید، با باکتری های مفید و تثبیت کنندۀ نیتروژن آب آشنایی دارید، باید عرض کنم که اوّلین کاربرد سرامیک ها در فیلتر، همانا فراهم کردن محیط مناسب برای زندگی و تکثیر این نوع باکتری ها می باشد.

سرامیک ها هم مانند زغال، دارای منافذ زیادی هستند که البته از منافذ موجود در زغال، درشت تر است.

 

این دقیقاً همان اندازه ای است که باکتری های مذکور برای زندگی و فعّالیت به آن نیاز دارند، برای همین یکی از مکان هایی که در آکواریوم بیشترین جمعیت باکتری را دارا است همین سرامیک می باشد.

البته دلیل اصلی تجمّع باکتری ها در این قسمت وجود جریان مناسب آب است که توسّط موتور فیلتر ایجاد می شود و در کنار محلّ مناسبی مانند روزنه های سرامیک، بهترین مکان برای تجمّع باکتری ها را فراهم می آورد.

به دلیل وجود همین باکتری ها معمولاً شستن سرامیک در فیلتر با آب شهری و کلر دار و یا مواد ضد عفونی کننده توصیه نمی شود، چرا که باکتری های زیادی از دست خواهید داد.

 

سرامیک ها علاوه بر اینکه محلّ زندگی باکتری ها می باشند، به نوبۀ خود صافی هم هستند و مانند زغال، ذرّاتی را که قادر به عبور از روزنه های شان نباشند، به دام می اندازند.

این مسئله موجب می شود تا سرامیک نیز عمر مفیدی داشته باشد که معمولاً 6 تا 8 ماه برای آکواریوم های معمولی توصیه می شود.

برای خرید سرامیک به اندازۀ زغال نیاز به حسّاسیت ندارید، چون هم تولید آن آسان تر است و نیاز به دقّت و کیفیت آن چنانی ندارد؛ و هم انواع نامرغوب آن دست کم صدمه ای به محیط تانک شما نخواهند زد.

 

 

قیمت آن نیز مانند زغال است و همه جا موجود می باشد.

الیاف در فیلتر تصفیه آکواریوم

 

گونه های متنوع از الیاف مصنوعی که به نام پشم شیشه هم در بازار شناخته می شوند، در مرحلۀ فیلتراسیون، پس از ابر موثرترین ماده می باشند که نقش بسزایی در شفاف شدن آب آکواریوم شما ایفا می کنند.

با حالتی پنبه مانند همانطور که به راحتی آب را از خود عبور می دهد، به راحتی ذرّات معلّق آن را نیز فیلتر می کند.

این الیاف امروزه توسّط شرکت های معتبر در زمینۀ آکواریوم در کمال اطمینان و غیر سمّی بودن تولید می شوند و قیمت چندانی هم ندارند.

 

 

به تازگی شرکت Sera نوعی الیاف از مواد گیاهی تولید نموده که بسیار کارآمد است و علاوه بر صافی بودن، برای باکتری سازی نیز به آب کمک شایانی می کند

جستجو

سیستم آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :36
بازديد روز گذشته :47
بازديد اين هفته :173
بازديد اين ماه :1133
مجموع آمار بازديد ها :128909

درحال حاضر 5 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.